Fat shaming wpisany w pokolenia
Od lat przedstawiciele iksów i igreków słyszeli o tym, iż piękne ciało zwykle jest szczupłe, a najlepiej też wysportowane. I mimo iż chcemy świata, który widzi każde ciało jako piękne, niektórzy z nas przez cały czas walczą z tym przyzwyczajeniem, wpajanym nam od małego.
O fat shamingu i pewnej niepokojącej scenie, w której udział brała matka i córka, na swoim TikToku opowiedziała użytkowniczka o nicku murphy_without_the_y. Kobieta podzieliła się ze swoimi odbiorcami pewną historią, która przydarzyła jej się w przymierzalni sklepu odzieżowego. Kiedy tam przebywała, usłyszała dość wyraźnie komentarze innej klientki w kierunku młodszej kobiety, która przymierzała za zasłoną ubrania.
Z toku rozumowy użytkowniczka TikToka wywnioskowała, iż są to matka i córka. Młodszą z nich mierzyła ubrania, a jej mama wygłaszała przy tym komentarze na temat jej ciała, mówiąc m.in. iż tamta w czymś wygląda niekorzystnie. Starsza z pań mówiła też, iż "przyzwyczaiła się do tego, iż jest szczuplejsza" [jej córka – przyp. red].
Między kobietami doszło do dyskusji, w której córka tłumaczyła mamie, iż jest teraz bardziej umięśniona, bo trenuje, podnosząc ciężary. Dodała też, iż przecież przez cały czas jest szczupła, a matka powątpiewającym głosem przyznała jej rację. Tiktokerka przyznała, iż poczuła się źle, słysząc tę rozmowę i postanowiła się w nią wtrącić. Zaznaczyła, iż słowa, które powiedziała do starszej kobiety w przymierzalni, kieruje również do wszystkich matek, choćby tych, których dzieci są już dorosłe.
Nie komentujcie negatywnie wyglądu córek
Jej apel był jasny: bądźcie dumne ze swoich córek – szczególnie gdy ćwiczą fizycznie, bo trenują nie tylko swoje ciało, ale i silną psychikę. Powinniśmy wspierać każde młode pokolenie kobiet i dmuchać w ich skrzydła, zamiast je podcinać. Córka tamtej kobiety z przymierzalni była już dorosła, ale prawdopodobnie wiele dziewczynek słyszy takie słowa także w czasie dorastania. Nie zastanawiamy się nad tym, iż robimy im krzywdę na całe życie, komentując ich wygląd w taki sposób.
Zamiast uszczypliwie mówić, iż w czymś nam się nie podobają, powinniśmy zauważać ich piękno i wspierać wiarę w siebie. Na koniec nagrania tiktokerka przyznała, iż apel publikuje ze względu na swoją 12-letnia siostrę, która w tej chwili nie zawsze wierzy w siebie i jest podatna na wpływy innych osób. Gdyby takie słowa usłyszała od własnej matki, już całe życie wierzyłaby, iż nie jest szczupła, a przez to – jest niewystarczająca.
W komentarzach inne użytkowniczki TikToka bardzo podziękowały za to wideo. Pojawiło się wiele historii o tym, jak w czasach nastoletnich doświadczyły body shamingu i do dziś z tyłu głowy mają poczucie, iż są niewystarczające. Przeczytajcie niektóre z wypowiedzi, zrozumiecie, ile zła czynią sobie nawzajem kobiety:
"Jako córka, która miała taką matkę, dziękuję, iż coś powiedziałaś tamtej kobiecie. Miło jest, gdy nieznajomy staje w twojej obronie".
"Mam 41 lat, a moja mama przez cały czas ma obsesję na punkcie wagi – swojej, mojej i wszystkich innych też ".
"Mam 45 lat i za każdym razem, gdy widzę moją mamę, ona zawsze komentuje moją wagę".
"Moja mama jest taka od 34 lat, a ja wciąż pracuję nad moim stosunkiem do ciała i jedzenia".
"Przymierzając suknie ślubne, moja mama powiedziała, iż to wstyd, iż jestem taka gruba. Nosiłam wtedy standardową 6 [amerykański rozmiar 6 odpowiada europejskiemu 36/38 – przyp. red.] i w mojej obronie stanęła druhna".
"Urodziłam dziecko 5 miesięcy temu. Pochwała dotycząca utraty wagi po ciąży to jedyny komplement, jaki słyszę od ludzi...".
Czasami starsze pokolenie nie zwraca uwagi na temat wyglądu czy wagi w złej wierze. Warto uświadamiać nasze mamy i babcie, iż takie słowa mogą skrzywdzić na całe życie i są prostą drogą np. do zaburzeń odżywiania. jeżeli będziemy o tym z nimi głośno rozmawiać i zwracać im uwagę, tak jak tiktokerka kobiecie w przymierzalni, jest szansa, iż w kolejnych latach uda nam się ten nawyk zmienić.