W Sejmie o sukcesach i wyzwaniach polskiej transplantologii ►

termedia.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: 123RF


Czwarte już posiedzenie w tej kadencji parlamentarnego Zespołu do spraw Transplantacji, które odbyło się 3 lutego, było z jednej strony okazją do świętowania niedawno obchodzonego Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji, a z drugiej do dyskusji o wyzwaniach w transplantologii, o tym, jak można poprawić jeszcze przeszczepialność narządów, szczególnie w dawstwie żywym.



W czasie dyskusji współprowadzący z prof. Alicją Chybicką posiedzenie zespołu Grzegorz Perzyński, prezes Fundacji Transplantacji LIVERstrong, podkreślał, iż z punktu widzenia pacjentów najistotniejsze jest ich bezpieczeństwo. Apelował do decydentów o dostępność do leków i szczepionek na choroby zakaźne, które są ogromnym zagrożeniem dla osób po przeszczepach oraz o możliwość systemowej opieki psychologicznej dla pacjentów i ich rodzin.

Magdalena Krymska, naczelnik Wydziału Transplantologii i Krwiolecznictwa w Departamencie Lecznictwa Ministerstwa Zdrowia, odczytała zebranym list minister Izabeli Leszczyny, która ze względu na obowiązki służbowe nie mogła wziąć udziału w spotkaniu.

„Dziękuję za zorganizowanie czwartej konferencji parlamentarnej z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji pod nazwą «Kolejny rekordowy rok w polskiej transplantologii. Czy to już stały trend? Jak jeszcze można poprawić wskaźniki przeszczepień narządów, zwłaszcza w dawstwie żywym?», która jest wydarzeniem przypominającym, jak w prosty sposób można pomóc osobom cierpiącym na niewydolność narządów takich jak, serce, wątroba, nerki, płuca czy trzustka, ale także pacjentom chorym na nowotwory krwi. 26 stycznia bieżącego roku minęło 59 lat od pierwszego w Polsce udanego przeszczepu nerki pobranej od zmarłej osoby. Było to przełomowe osiągnięcie polskiej medycyny, za pomocą którego transplantologia stała się uznaną metodą leczenia. W Polsce przeszczepy uratowały życie ponad 40 000 osób. Wciąż jednak prawie 2000 osób oczekuje na przeszczep narządów, a ponad 3,5 tysiąca na przeszczep tkanek oka. W 2024 roku odbyło się ponad 2200 przeszczepów narządowych, a do tego przeszczepiono około 1500 rogówek. Z ogromną satysfakcją możemy także mówić, iż wyniki przeszczepiania narządów w naszym kraju są zbliżone do osiągnięć najlepszych ośrodków europejskich i światowych” – zwróciła się minister Leszczyna do zebranych.

„Wierzę, iż dzisiejsze spotkanie pozwoli na wypracowanie nowych pomysłów, aby zgodnie z tytułem konferencji rozwój transplantologii stał się stałym trendem w świadomości polskiego społeczeństwa. Uczestnikom spotkania przesyłam serdeczne pozdrowienia i wyrazy szacunku” – podsumowała w swoim liście minister Leszczyna.

Jak podkreśliła naczelnik Krymska, wiele osób pracowało na to, żeby medycyna transplantacyjna, która przeżywała swoje załamanie, szczególnie po okresie pandemii, odnotowała zauważalne zmiany.

– To dwa lata ciężkiej pracy, szczególnie po stronie państwa – mówiła, zwracając się do zebranych – ale także po stronie Ministerstwa Zdrowia. Obserwujemy istotny wzrost liczby donacji, szczególnie od osób zmarłych, jak również widzimy wzrost, może nie tak satysfakcjonujący, jakbyśmy chcieli, w przypadku żywego dawstwa – ok. 12 proc. Gdybyśmy uwzględnili perspektywę lat 2022–2024, to ten wzrost dawstwa od osób zmarłych jest na poziomie 40 proc. Porównując rok 2023 z 2024, wynosi on 20 proc. – mówiła Krymska.

Jak zaznaczyła, większa liczba dawców w naturalny sposób przekłada się na większą liczbę przeszczepień. Miniony rok był rekordowym, o ile chodzi o przeszczepienia serca i płuc. W porównaniu z 2023 r. to jest wzrost o 50 proc. Wskazała też, iż odnotowano fantastyczne wyniki, o ile chodzi o przeszczepienie wątroby. Tutaj między 2022 a 2024 rokiem ten wzrost osiągnął poziom 80 proc.

– W jaki sposób Ministerstwo Zdrowia stara się przyczynić do tego, żeby pewne procesy zoptymalizować, poprawić ich efektywność w przestrzeni medycyny transplantacyjnej? To są dwa narzędzia. Pierwsze to Narodowy Program Medycyny Transplantacyjnej na lata 2023–2032. Udało nam się zwiększyć budżet tego programu w 2023 roku do 100 mln zł. Mieliśmy cichą nadzieję, iż w 2025 roku uda nam się go zwiększyć o kolejną kwotę. Niestety, ze względu na ogólną sytuację w budżecie państwa nie udało się tego osiągnąć. Identyfikujemy stale z Krajową Radą Transplantacyjną, konsultantem krajowym, Polstransplantem potrzeby systemu transplantacyjnego. o ile one będą się pojawiać, a środki, którymi dysponujemy, niewystarczające, to będziemy podejmować działania, aby budżet programu zabezpieczał wszystkie dodatkowe potrzeby – podkreśliła naczelnik Krymska.

Poniżej pełny zapis wideo z posiedzenia Parlamentarnego Zespołu do spraw Transplantacji:

Idź do oryginalnego materiału