Równość płci w miejscu pracy oraz zachowanie równowagi w życiu zawodowym i prywatnym – to główne tematy, jakie poruszyli uczestnicy spotkania organizowanego dziś (7.11) w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu przez Fundację Laboratorium Zmiany.
– Projekt dotyczy szeroko pojętego dobrostanu psychicznego w życiu zawodowym, jak i w życiu prywatnym. Nawiązuje też do kwestii równościowych, antydyskryminacyjnych w miejscu pracy – opowiada Marta Zdybek, wiceprezeska Fundacji Laboratorium Zmiany.
– Mówimy o wszystkich wnioskach płynących z badania przeprowadzonego przez Katedrę Nauk Socjologicznych Uniwersytetu Opolskiego wśród osób pracujących w miejskich jednostkach organizacyjnych oraz miejskich spółkach komunalnych. Badanie dotyczyło równości płci w miejscu pracy – informuje Magdalena Kurowska, prezeska Fundacji Laboratorium Zmiany.
– To ważne tematy, ponieważ rynek pracy musi być otwarty dla wszystkich – z różnymi możliwościami i propozycjami. A dbałość o dobrostan psychiczny to wyjątkowo ważna kwestia we współczesnym, pędzącym świecie. Trzeba o siebie dbać – uważa Antonina, jedna z uczestniczek spotkania.
– Mamy bardzo małą świadomość tego, co zrobić, aby zbalansować to, co dzieje się w pracy, te wszystkie emocje, z tym, co dzieje się w domu. Żeby jedno z drugim nie kolidowało, nie przeszkadzało nam i żeby siebie zachować w dobrym zdrowiu psychicznym, jak i fizycznym – dodaje Magdalena, która również brała udział w wydarzeniu.
Spotkanie pod nazwą „Dobrostan psychiczny. Zrozumieć pracę, życie i siebie” odbył się w ramach projektu “Różnorodność i równość – w życiu i pracy” finansowanego z budżetu miasta Opola. Raport z dyskusji będzie podstawą do kolejnych projektów realizowanych przez fundację.
Marta Zdybek, Magdalena Kurowska, uczestniczki spotkania Antonina i Magdalena:
autor: Anna Kurc