Na łamach „Nature microbiology” opublikowano badanie dotyczące wykrycia nowej mutacji pasożyta, który wywołuje malarię. Eksperci są zaniepokojeni, ponieważ ten pasożyt jest niewykrywalny standardowymi metodami diagnostycznymi i jest oporny na leczenie.
Nowe szczepy
Eksperci z Brown University (USA) odkryli nowy szczep pasożyta, który jest oporny na typowe leczenie oraz niewykrywalny przez standardowe metody diagnostyczne. Wiąże się to z utrudnionym procesem leczenia, jak również możliwa jest wyższa śmiertelność.
– w tej chwili mamy praktycznie do czynienia z najgorszym scenariuszem: powstały pasożyty z mutacją, która daje im oporność na leczenie i równocześnie nabyły delecje chromosomowe sprawiające, iż stają się niewidoczne w testach diagnostycznych – poinformował prof. Jeffrey Bailey, autor publikacji.
Jak informuje specjalista, odkrycie tych nietypowych adekwatności przysporzy medykom kolejnych kłopotów. Przede wszystkim największym wyzwaniem będzie wykrycie zainfekowanych osób. Moment, w którym są już oni zakażeni, a leczenie antymalarycznymi lekami może nie działać, wiąże się z trudnościami z powstrzymaniem rozprzestrzeniania się choroby.
Standardowe testy reagują na specyficzne białka wytwarzane w dużych ilościach przez pasożyta i mogą wykryć chorobę choćby przy braku objawów. Nowy szczep nie wytwarza tych białek. Początkowe leczenie polegało na przyjmowaniu leków na bazie związku artemizyny. Substacja skutecznie zapobiegała zgonom i ograniczała rozprzestrzenianie się choroby. Obecnie, w wyniku mutacji, pasożyty uodporniły się na tę substancje.
W Etiopii zapadalność na malarię jest relatywnie niska, ale choroba występuje na 75 proc. powierzchni kraju, gdzie mieszka 65 proc. populacji. Co roku odnotowuje się pięć milionów przypadków. Rząd Etiopii postawił sobie za cel wyeliminowanie choroby do 2030 r.
Naukowcy podkreślają potrzebę monitorowania ekspansji nowych szczepów i zrozumienia, w jaki sposób zachodzą opisane zmiany genetyczne. Istnieje także pilna potrzeba opracowania nowych metod leczenia malarii i zapobiegania jej.
Czym jest malaria?
Malaria, inaczej nazywana zimnicą, wcześniej febrą, wywołana jest przez zarodźce malarii. W klimacie tropikalnym i subtropikalnym choroba rozprzestrzenia się poprzez ukąszenia komarów. Malaria jest poważnym problemem zdrowotnym mieszkańców państw rozwijających się i główną przyczyną zgonów osób podróżujących do tropików.
Malaria dotyka każdego roku ponad 200 milionów ludzi, a liczba przypadków wzrosła podczas pandemii Covid-19 wśród mieszkańców cieplejszego klimatu ze względu na ograniczenia w ówczesnych programach kontroli malarii. Co roku ponad 10 000 podróżnych choruje na malarię po powrocie z tropików. W Polsce rocznie zapada na tę chorobę do kilkudziesięciu osób.
Źródło: PAP