Imbir na pobudzenie jelit
Warto przekonać się do imbiru, ponieważ to przyprawa, która podkręca metabolizm, usprawnia pracę żołądka i zwiększa wydzielanie enzymów trawiennych.
Imbir wykazuje także korzystne działanie na pęcherzyk żółciowy - poprawia przepływ żółci, która uczestniczy w trawieniu.
Po imbir warto sięgać też wtedy, gdy pojawiają się wzdęcia Ma działanie wiatropędne i pobudzające jelita. Aby odczuć jego pozytywne działanie, wystarczy dodać starty imbir do herbaty - najlepiej ziołowej - i pić w okresie świątecznym, by zapobiec nieprzyjemnym objawom przejedzenia. Reklama
Majeranek na bóle brzucha
Majeranek to popularna przyprawa świąteczna, dodawana w dużych ilościach do barszczu. Można jednak dodać go także do innych zup, ale także sosów i dań mięsnych. Majeranek zapobiega wzdęciom oraz niestrawności. Działa rozkurczowo, dzięki czemu pomaga w bólach brzucha oraz zaparciach.
Tymianek zapobiega wzdęciom
Tymianek jest jedną z lepszych przypraw w kuchni, ponieważ wpływa nie tylko na trawienie, ale ma także adekwatności bakteriobójcze. Chroni jelita przez chorobami, łagodzi bóle żołądkowe i pomaga w uporczywych wzdęciach.
Kminek przyspiesza trawienie
Kminek to obowiązkowa przyprawa w święta, bowiem przyspiesza on procesy fermentacyjne w jelitach i co ważne - zwiększa produkcję żółci.
Żółć ułatwia trawienie, zwłaszcza tłustych posiłków. Jedząc obficie w święta, będzie to niezastąpiona przyprawa w kuchni. Doskonale łączy się z daniami z kapusty ale można dodawać go także do zup (np. grzybowej) czy dań mięnych.
Kminek jest zalecany przede wszystkim osobom, które chorują na wrzody żołądka i dwunastnicy.
Kurkuma dla zdrowej wątroby
Choć niekoniecznie kurkuma kojarzy nam się z potrawami w Boże Narodzenie, to jest jedną z najlepszych przypraw. Nadaje potrawom intensywny, żółty kolor, ale przede wszystkim wspiera pracę wątroby i jelit.
Regularne spożywanie kurkumy skutecznie obniża poziom cukru we krwi, ma działanie hepatoprotekcyjne (chroni komórki wątrobowe), a także przyspiesza trawienie tłuszczów.
Tym bardziej należy o niej pamiętać w święta i dodawać w niewielkiej ilości do potraw z grochem lub fasolą, zup ale także świątecznych sałatek.
Kolendra zapobiega skurczom
Nie tylko suszona kolendra, ale również jej nasiona mają adekwatności przeciwskurczowe i łagodzą objawy niestrawności. Dodatkowo kolendra reguluje poziom cholesterolu i obniża poziom cukru we krwi. Jest zatem doskonałą przyprawą w okresie świątecznym, kiedy nasze biesiadowanie trwa nie jeden, a kilka dni z rzędu. Ponadto kolendra jest zalecana osobom, które zmagają się z zespołem jelita drażliwego. Wówczas warto przyprawę wprowadzić na stałe do codziennego menu.
Kolendra z powodzeniem nadaje się do zup i sosów. Poprawi też smak dressingów do świątecznych sałatek. Świeże liście kolendry wpasują się z kolei do dań ostrych.
CZYTAJ TAKŻE: