Uwaga na SNUSy, niebezpieczna moda wśród dzieci

wpr24.pl 23 godzin temu

To woreczki nikotynowe zwane też snusami – nowa moda wśród młodych, która gwałtownie staje się nałogiem. W nazwach cola, napój energetyczny, guma balonowa, cukierki i lody, owoce, jest też smak zamrożenia neuronów, tęczy, a choćby raju.

Snus to używka znana i lubiana w Skandynawii, powstająca na bazie tytoniu. Przypomina tabakę, ale nią nie jest – to woreczek, który umieszcza się za wargą, górną lub dolną. Wygląda jak malutka torebka herbaty. Dawka nikotyny jest większa niż w tradycyjnych papierosach.

Skutki? O tym mówi się mniej. Tymczasem czym może skutkować sięganie po woreczki z nikotyną?

– Klasyczne objawy uzależnienia od nikotyny – jeden woreczek to trzy razy więcej nikotyny niż dostarcza jeden papieros.
– Woreczki z tytoniem mogą powodować zwiększone ryzyko rozwoju niektórych nowotworów (m.in. dziąseł, przełyku, trzustki).
– Zwiększone ryzyko chorób dziąseł, nie tylko nowotworowych.
– Zwiększone ryzyko rozwoju chorób serca i układu krążenia (tak jak zwykłe papierosy czy inne wyroby z tytoniowe).
– Ponieważ snus może pobudzać, może też powodować zaburzenia snu, które sprzyjają dalszym komplikacjom zdrowotnym.
– Snus może podnosić poziom glukozy we krwi (dlatego hamuje apetyt), co może sprzyjać rozwojowi zaburzeń metabolicznych. Wahania poziomu glukozy też mogą powodować m.in. szybsze zmęczenie.

Saszetka nikotynowa powoduje mrowienie lub pieczenie przy wchłanianiu nikotyny i szybki efekt określany jako odurzający. To jednak nic innego niż zatrucie nikotyną i związkami obecnymi w mieszance, wśród których znajdują się substancje dopuszczone do spożycia z żywnością.

Woreczek nikotynowy może mieć różne stężenie nikotyny, od zerowej lub niskiej (do 8 mg na gram) choćby do tak wysokiej, jak 24-50 mg/g. Woreczek waży ok. 0,5 g, dlatego jedna sztuka może dostarczyć choćby do 25 mg nikotyny. W przypadku zażycia doustnego ostre zatrucie następuje przy dawce 5 mg na kilogram masy ciała.

W skład woreczków oprócz nikotyny wchodzą substancje wypełniające, stabilizujące, zwilżające, regulujące kwasowość, słodzące, aromatyzujące i konserwujące (np. sorbinian potasu). Ten ostatni często wywołuje reakcje alergiczne i nadwrażliwości, czemu sprzyja częste spożycie (jest też w napojach czy przekąskach). Może wywoływać mdłości, ból brzucha i inne zaburzenia gastryczne, a także zmiany skórne, a zawarty w nim potas – zaburzać pracę nerek i ciśnienie krwi.

Dla saszetek szczyt stężenia nikotyny we krwi wypada dopiero po 30 minutach. Szybszy skutek dają mocne snusy, co może skłaniać do przedawkowania i zatrucia.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Snus

Idź do oryginalnego materiału