– Przygotowania do inwestycji rozpoczęły się na początku 2023 r., a finalną zgodę otrzymaliśmy już niecałe pół roku później – przypomina na wstępie Sylwia Gałęzyka, dyrektor projektu w Nutricia Zakłady Produkcyjne Sp. z o.o. w Opolu.
Podkreśla, iż ogromną rolę odegrała wzorcowa kooperacja zespołu projektowego oraz władz.
– Lokalne instytucje były bardzo otwarte i pomocne przy uzyskiwaniu niezbędnych pozwoleń. Dzięki temu realizację projektu mogliśmy rozpocząć już trzy miesiące od potwierdzenia inwestycji. To ogromny sukces – uważa dyrektorka.
Nutricia w Opolu coraz większa. Trwa rozbudowa
Prace budowlane rozpoczęły się we wrześniu 2023 r., tuż po oficjalnej uroczystości rozpoczęcia inwestycji. W grudniu wykonawca zakończył stawianie fundamentów, filarów i konstrukcji. Z kolei od stycznia do marca bieżącego roku trwały wielotorowe prace. Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.
Przez kolejne miesiące powstały dach, ściany i podłogi. Z początkiem lipca rozpoczął się montaż linii technologicznej.
W związku z rozbudową firmy Nutricia w Opolu do produkowanych tu w tej chwili 1500 różnych produktów dla niemowląt i małych dzieci – trafiających do ponad 100 państw na wszystkich kontynentach – dołączą kolejne. To żywność medyczna służąca do żywienia dojelitowego, którą dotąd trzeba było do Polski importować.
Warto podkreślić, iż poza Polską, produkty będą trafiały do 46 państw na świecie, z czego 87 proc. to kraje europejskie. Do największych importerów należą Włochy, Niemcy, Wielka Brytania i Francja.
Nowoczesne technologie
Żywność medyczna do żywienia dojelitowego to nowa kategoria produktów. Dlatego zainstalowane będą tam nowoczesne maszyny, a sam proces produkcji poddany automatyzacji.
– Preparaty do żywienia dojelitowego trafiają do pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie odżywiać się doustnie. W ten sposób pozwalają pokryć zapotrzebowanie organizmu na energię i składniki odżywcze. Na przykład po udarze mózgu, w trakcie rekonwalescencji, wymagających specjalistycznego żywienia na skutek różnorakich chorób. To bardzo wrażliwa grupa osób, dlatego preparaty muszą być najwyższej jakości – tłumaczy Sylwia Gałęzyka.
Dodaje, iż to dlatego priorytetowe będą dobrej klasy surowce i aseptyczny proces produkcji. A celem jest roczny wolumen ok. 30 mln litrów.
Zakłady Produkcyjne w Opolu będą pierwszą w Polsce, a drugą na świecie fabryką DANONE wytwarzającą preparaty do żywienia dojelitowego w samozasysających butelkach.
Działająca od ponad 80 lat w Opolu fabryka zatrudnia w tej chwili ponad 640 pracowników. W nowym wydziale medycznym pracować będzie ponad 80 osób.
Czytaj też: Powiat opolski – gospodarcze serce regionu
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.