Chirurdzy z Leeds przeprowadzili w lutym 2024 roku pierwszą w Wielkiej Brytanii operację usunięcia dotychczas nieoperacyjnego guza mózgu metodą laparoskopową przez oczodół pacjenta. Ruvimbo Kaviya została pierwszą osobą na Wyspach, u której usunięto guz mózgu z zatoki jamistej, przestrzeni znajdującej się pod mózgiem i za oczami, za pomocą pionierskiej operacji. Podobną operację w Polsce neurochirurdzy wykonali w październiku zeszłego roku.
Wiele guzów w tej części mózgu było wcześniej uznawanych za nieoperacyjne lub wymagało skomplikowanej operacji polegającej na usunięciu dużej części czaszki i przemieszczeniu mózgu, co może prowadzić do powikłań, takich jak drgawki. Chirurdzy z Leeds Teaching Hospitals NHS Trust byli pierwszymi w Wielkiej Brytanii, którzy zastosowali endoskopowe podejście transorbitalne w operacji, która trwała zaledwie trzy godziny. Ruvimbo Kaviya, pielęgniarka z Leeds, wstała i chodziła jeszcze tego samego dnia.
W 2023 r. zdiagnozowano u niej oponiaka, po tym jak cierpiała na silne bóle głowy; w październiku tego samego roku wykryto drugiego oponiaka.
– Nie miałam możliwości się nie zgodzić, ponieważ ból był po prostu zbyt silny – choćby nie pomyślałam, iż to pierwszy raz, potrzebowałam tylko, żeby go usunąć – powiedziała Kaviya, która teraz wróciła do pracy jako pielęgniarka rehabilitacji udarowej w Leeds.
Lekarze z Leeds skonsultowali się ze specjalistami z Hiszpanii, którzy stwierdzili, iż pacjentka będzie dobrą kandydatką do tej nowej operacji. Zabieg przeprowadzono w lutym 2024 r. Od tamtego momentu zabieg przeprowadzono już wiele razy, dając nadzieję pacjentom w Wielkiej Brytanii, u których nowotwory wcześniej uznawano za nieoperacyjne.
Specjaliści w szpitalu ćwiczyli do pierwszej operacji wielokrotnie, najpierw na trójwymiarowych modelach głowy Kaviyi, a następnie w laboratorium zwłok. Asim Sheikh, neurochirurg, powiedział agencji prasowej PA: – W ten sposób choćby nie dotykamy mózgu. To trudno dostępny obszar, a to pozwala na bezpośredni dostęp bez żadnego uszczerbku dla nacisku na mózg.
Jego kolega Jiten Parmar, chirurg szczękowo-twarzowy, opracował technikę polegającą na nacięciu niewielkiej części zewnętrznej ściany oczodołu w celu zapewnienia większego dostępu.
– Wprowadziliśmy nową technikę, aby znacznie ułatwić operację. Było to tak dobrze przećwiczone, iż czuliśmy się, jakbyśmy robili to już 100 razy wcześniej – i tak właśnie powinno być, gdy stosuje się nową technikę – powiedział.