USA: Higiena jamy ustnej u dzieci do poprawy

dentonet.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: USA: Higiena jamy ustnej u dzieci do poprawy


Z przeprowadzonego w ostatnim czasie badania ankietowego wynika, iż zdaniem tylko co trzeciego amerykańskiego rodzica, jego dziecko w ciągu minionych dwóch lat miało problemy stomatologiczne, takie jak próchnica, ubytki, przebarwienia, choroby dziąseł lub dolegliwości bólowe zębów. Wiele do życzenia pozostawia także poziom higieny jamy ustnej u najmłodszych mieszkańców USA.

Badanie pod nazwą „Higiena jamy ustnej kluczem do zdrowego uśmiechu” (Oral Hygiene is Key to Healthy Smiles) przeprowadzone przez University of Michigan Health C.S. Mott Children’s Hospital wykazało, iż dzieci, które nie stosowały się do zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej lub stosowały je rzadziej niż jest to wskazane, częściej zmagały się z problemami stomatologicznymi.

Sarah Clark, jedna z autorek badania, napisała: – Utrzymanie zdrowia jamy ustnej od najmłodszych lat, w tym regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów, pomaga zapobiegać próchnicy, chorobom dziąseł oraz innym problemom, które mogą utrudniać dzieciom jedzenie i wyraźne mówienie. Ponad jedna trzecia rodziców w naszej ankiecie przyznała, iż ich dziecko nie szczotkuje zębów dwa razy dziennie, co jest absolutnym minimum w zakresie higieny jamy ustnej.

Nawyki higieny jamy ustnej u dzieci

Badanie zostało przeprowadzone w sierpniu 2024 r. Jego podstawę stanowiło 1801 odpowiedzi nadesłanych przez rodziców posiadających co najmniej jedno dziecko w wieku od 4 do 17 lat. W badaniu:

• tylko 64% rodziców zadeklarowało, iż ich dziecko szczotkuje zęby dwa razy dziennie,

• jedynie około 60% rodziców stwierdziło, iż mycie zębów przez dziecko trwa co najmniej 2 minuty,

• tylko jedna trzecia rodziców zgłosiła, iż ich dziecko regularnie czyści język,

• mniej niż jedna czwarta dzieci na co dzień używa nici dentystycznej,

• tylko 15% dzieci regularnie płucze usta wodą po spożyciu słodkich pokarmów i napojów między szczotkowaniem zębów,

• 7% rodziców przyznało, iż ich dziecko nie było u stomatologa od 1 roku do 2 lat,

• 4% przyznało, iż przerwa od ostatniej wizyty dziecka u dentysty wynosi już ponad 2 lata.

Z badania wynika też, iż dzieci, które przestrzegają jednej lub mniej zasad higieny jamy ustnej, częściej unikały wizyt u dentysty przez ponad rok. Jedynie co piąty rodzic podał, iż jego dziecko przestrzega co najmniej czterech z sześciu kluczowych zasad higieny jamy ustnej codziennie lub prawie codziennie. Dziewczynki wykazywały większą konsekwencję w dbaniu o higienę jamy ustnej niż chłopcy. Co nie może dziwić, dzieci, które stosowały mniej zaleceń lub wykonywały je rzadziej, częściej borykały się z problemami stomatologicznymi.

„Wczesne wykrycie problemów pozwala na szybsze i mniej inwazyjne leczenie”

Ponadto ponad 30% rodziców zauważyło, iż ich dziecko ma nieświeży oddech. Problem ten był częstszy u dzieci, które na co dzień przestrzegały jednej zasady higieny jamy ustnej lub nie przestrzegały żadnej. Większość rodziców wiązała fetor ex ore z nocną przerwą na sen lub brakiem regularnego szczotkowania i nitkowania, natomiast mniej niż co czwarta osoba wskazała na spożywanie potraw o intensywnym zapachu, oddychanie przez usta lub problemy stomatologiczne.

Sarah Clark podsumowała: – Zaniedbywanie higieny jamy ustnej może mieć negatywne skutki dla ogólnego stanu zdrowia, a także zwiększać ryzyko przebarwień zębów i nieświeżego oddechu, co może być krępujące dla dzieci i obniżać ich samoocenę. Każde dziecko ma indywidualne potrzeby stomatologiczne. Wczesne wykrycie tych problemów pozwala na szybsze i mniej inwazyjne leczenie, zapobiegając konieczności poważniejszych interwencji w przyszłości.

Nieprawidłowa technika, nieodpowiednia szczoteczka, zbyt krótki czas poświęcany na szczotkowanie – to najczęstsze błędy popełniane przez pacjentów podczas domowej higieny jamy ustnej. – Myślę, iż największym problemem jest kwestia techniki i czasu – mówi dr n. med. Katarzyna Ostrowska, higienistka stomatologiczna, absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, była prezes Sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia PTS-u.

Źródła: https://www.dental-nursing.co.uk/

https://mottpoll.org/

Idź do oryginalnego materiału