USA: blisko 50 osób zamieszanych w oszustwa farmaceutyczne

mgr.farm 1 dzień temu

Central Rexall Drugs (CRD) była apteką w Luizjanie, w której wykonywano leki złożone. W 2013 roku Christopher Kyle Johnston i Trent Brockmeier przyjęli rolę zarządców apteki, a na dodatek postanowili rozszerzyć jej działalność. Mężczyźni zdecydowali się, aby CRD mocniej skoncentrowało się na lekach recepturowych. Jak się później okazało, nowi dyrektorzy zarządzający nie kierowali dobrem pacjentów. Ich celem były oszustwa farmaceutyczne, które pozwoliły na zarobienie pokaźnej sumy.

Na czym polegały oszustwa farmaceutyczne?

Niniejsza sprawa to kolejna historia, w której pracownicy aptek dostrzegają luki w systemie prawnym i wykorzystują wadliwość systemów ubezpieczeniowych. Johnston i Brockmeier postanowili skorzystać z faktu, iż niektóre plany ubezpieczenia zdrowotnego zwrócą pieniądze za niektóre leki złożone. Plany ubezpieczeniowe obejmowały przede wszystkim pracowników użyteczności publicznej m.in. byłych i aktywnych żołnierzy, strażaków, nauczycieli, urzędników miejskich i stanowych, policjantów. Natomiast wspomniane leki to przede wszystkim kremy o działaniu antygrzybiczym i przeciwbólowym oraz kompleksowe mieszanki określonych witamin.

  • Czytaj również: Farmaceuta został oskarżony o spisek i korupcję

Nowi dyrektorzy zarządzający postanowili przygotowywać leki recepturowe, ale nie zważając na efekt terapeutyczny. Manipulacja ilością wykorzystywanych składników pozwalała uzyskać wysokie zwroty kosztów od firm ubezpieczeniowych. Co więcej, Johnston i Brockmeier nakłaniali własnych pracowników do składania fałszywych roszczeń w związku z receptami. W tym celu bez zgodny pacjentów wykorzystywali ich dane m.in. imiona i nazwiska, numery identyfikacyjne z polis ubezpieczeniowych i daty urodzenia.

To jednak nie koniec przestępczej działalności apteki CRD. Dwójka nowych dyrektorów stworzyła i zarządzała zewnętrznym zespołem sprzedawców, który powołano dla ulepszenia całego procederu nielegalnego pozyskiwania zwrotów za leki recepturowe. Zadaniem pracowników było przekonywanie lekarzy do przepisywania określonych leków (tzn. takich, które dawały największą stopę zwrotu), natomiast pacjentów do akceptowania zarekomendowanych produktów leczniczych. Ponadto zatrzymani pracownicy CRD przyznali się do m.in. płacenia łapówek lekarzom za przepisywanie leków, zamawianie leków i recept bez porozumienia z pacjentem.

Jaką karę poniosą przestępcy?

Szacuje się, iż łączna kwota dokonanych oszustw wynosi około 100 milionów dolarów. Z tego prawie 40 milionów trafiło do prywatnych kieszeni Johnstona i Brockmeiera. Mężczyźni zostali skazani 10 marca 2025 roku pod zarzutami spiskowania w celach popełnienia:

  • oszustwa telekomunikacyjnego
  • oszustwa w zakresie opieki zdrowotnej
  • kradzieży tożsamości poprzez nielegalne wykorzystanie środka identyfikacyjnego
  • prania pieniędzy wskutek dokonywania transakcji pochodzących z przestępstwa

Za powyższe zarzuty przestępcy mogą (łącznie) otrzymać karę maksymalnie 35 lat więzienia i 750 tysięcy dolarów grzywny. Sąd rozważa zamianę grzywny na dwukrotność zysku bądź straty brutto z przestępstwa.

Wyrok zostanie ogłoszony 21 lipca 2025 roku.


Źródła:

  1. https://www.irs.gov/compliance/criminal-investigation/two-executives-of-louisiana-compounding-pharmacy-convicted-of-defrauding-tricare-and-new-jersey-state-health-benefits-programs-identity-theft-and-money-laundering

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału