Usprawnić służbę zdrowia. Brzoska ma na to plan

angora24.pl 1 dzień temu

Chodzi o zmniejszenie liczby niezrealizowanych wizyt oraz skrócenie kolejek do lekarzy. Można to zrobić poprzez uproszczenie procedur i ich racjonalizację. „W ubiegłym roku z powodu niepojawienia się pacjentów przepadło 1,5 miliona umówionych wizyt. Oznacza to wzrost o 200 tys. w stosunku do 2023 roku, czyli problem narasta. Dlaczego zatem nie pójść wzorem sprawdzonych rozwiązań typu last minute. Gdy ktoś rezygnuje z wizyty, to pierwsza osoba w kolejce wskakuje na jej miejsce. To wszystko może być w mObywatelu” – przekonywał Rafał Brzoska, którego premier Donald Tusk zaprosił do współpracy nad deregulacją.

Niektóre funkcjonalności są już dziś dostępne, ale prawie nikt z nich nie korzysta. Ponadto są problemy z odwoływaniem wizyt lekarskich. „Dziś choćby jeżeli ktoś chciałby wykazać się obywatelską postawą i odwołać umówioną wizytę, może natrafić na przeszkodę w postaci braku możliwości jej odwołania. Bo musi albo przyjść do przychodni, albo zadzwonić. Mamy w rezultacie do czynienia z sytuacją, w której brak centralnej rejestracji, w połączeniu z brakiem odwoływania wizyt, implikuje to, iż kolejki do lekarzy są coraz dłuższe” – przekonuje Brzoska.

Ta sytuacja dotyczy Narodowego Funduszu Zdrowia. Prywatni ubezpieczyciele, oferując swoje usługi, doskonale dbają o to, by wizyty u lekarzy nie zostały zmarnowane. Jest dostępna rejestracja i odwołanie wizyty poprzez system elektroniczny, jest kontakt poprzez SMS-y, a niejednokrotnie także kontakt telefoniczny ze strony firmy medycznej. Zespół SprawdzaMY proponuje wprowadzenie od stycznia 2028 roku obowiązku prowadzenia rejestracji wizyt w systemie centralnym przez wszystkie placówki, które mają kontrakt z NFZ na świadczenie usług. W systemie miałyby być dostępne informacje o wszystkich wizytach realizowanych przez daną placówkę oraz dostępnych w niej terminach. Dodatkowo pojawiłaby się możliwość odwoływania wizyt z wykorzystaniem SMS, poczty elektronicznej czy asystenta głosowego, co dziś jest dostępne w prywatnej służbie zdrowia.

„Wprowadzenie pakietu kolejkowego pozwoli lepiej wykorzystać zasoby w ochronie zdrowia, a co za tym idzie, zrealizować więcej wizyt za te same pieniądze. Ponadto przejrzysta informacja o dostępnych terminach pozwoli pacjentom dokonywać świadomego wyboru i np. skorzystać z poradni bardziej oddalonej od miejsca zamieszkania, ale oferującej szybszy termin realizacji” – uważają eksperci z zespołu Brzoski.

Idź do oryginalnego materiału