Urządzenie wielkości pendrive'a pomaga monitorować zaburzenia rytmu serca

termedia.pl 4 miesięcy temu
Zdjęcie: Szpital Miejski w Gliwicach


W Szpitalu Miejskim w Gliwicach zastosowano wszczepialny rejestrator zdarzeń (ILR), urządzenie wielkości pendrive'a, które pomaga w diagnostyce zaburzeń rytmu serca i niewyjaśnionych omdleń. Rejestruje EKG pacjenta i przez okres dwóch lat przysyła dane bezpośrednio do lekarza. – To nowa szansa dla pacjentów gliwickiej kardiologii – mówią eksperci.



Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach informuje w mediach społecznościowych o zastosowaniu nowej technologii – wszczepialnego rejestratora zdarzeń: – To nowa szansa dla pacjentów gliwickiej kardiologii: pomoże im urządzenie wielkości pendrive’a, czyli wszczepialny rejestrator zdarzeń (ILR).

Nowe narzędzie do diagnostyki zaburzeń rytmu

Jest to malutkie urządzenie umieszczane podskórnie w okolicy mostka. Stanowi nowe narzędzie do diagnostyki zaburzeń rytmu i niewyjaśnionych omdleń. Jego zadaniem staje się rejestrowanie EKG pacjenta i zapisywanie go w swojej pamięci.

– Dzięki zdalnemu połączeniu z aplikacją zainstalowaną na telefonie chorego przez okres dwóch lat dane z urządzenia przekazywane są do lekarza, który następnie analizuje zapis – wyjaśnia dr n. med. Anna Szajerska-Kurasiewicz ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Ważne rozwiązanie dla pacjentów po nawracających utratach przytomności

– Takie rozwiązanie zostało zastosowane na gliwickiej kardiologii po raz pierwszy. Może okazać się bardzo ważne dla pacjentów po nawracających utratach przytomności, których przyczyny nie udało się ustalić pomimo rozszerzonej diagnostyki takiej jak Holter EKG 48h lub dłuższy. Urządzenie może zarejestrować zwolnienia pracy serca, pauzy, bloki serca, arytmie komorowe i nadkomorowe – dodaje specjalistka.

Zabieg wszczepienia jest małoinwazyjny, odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a na skórze pozostaje jedynie niewielka blizna o długości jednego centymetra. Tego samego dnia chory może wrócić do domu i zgłaszać się jedynie na okresowe kontrole w poradni kardiologicznej.

Idź do oryginalnego materiału