Urszula Jaworska z nagrodą RPO im. Pawła Włodkowica

termedia.pl 21 godzin temu
Zdjęcie: Szymon Czerwiński


Urszula Jaworska - założycielka działającej od 1997 r. fundacji na rzecz pacjentów z chorobami rzadkimi, przewlekłymi, nowotworowymi - została wyróżniona Nagrodą RPO im. Pawła Włodkowica, która jest wyrazem uznania dla występowania w obronie podstawowych wartości i prawd, choćby wbrew zdaniu i poglądom większości.



Uroczystość wręczania nagrody Urszuli Jaworskiej odbyła się 10 grudnia 2024 r., w Światowym Dniu Praw Człowieka. Jaworska, która jako pierwsza w Polsce przeszła przeszczepienie szpiku od niespokrewnionego dawcy. Stało się to podstawą działań założonej przez nią fundacji na rzecz propagowania tej procedury i wsparcia ośrodków przeszczepiających. Laureatka zorganizowała również jeden z pierwszych w Polsce banków dawców szpiku, który w tej chwili gromadzi dane ponad 11 tys. dawców.

- Fundacja Urszuli Jaworskiej podejmuje działania na rzecz wprowadzenia w jednostkach penitencjarnych badań przesiewowych w kierunku wirusa zapalenia wątroby typu C i wdrożenia szybkiego leczenia w warunkach izolacji więziennej. Jej wytrwałe i prowadzone z ogromną determinacją starania przynoszą po pewnym czasie efekty – inicjatywa uzyskuje poparcie ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości i Centralnego Zarządu Służby Więziennej. Aktualnie ten system jest wdrażany w wielu zakładach karnych i aresztach śledczych - powiedział w laudacji Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.

Dodał, iż fundacja prowadzi również działalność edukacyjną dotyczącą przeszczepiania szpiku oraz chorób rzadkich, przewlekłych, nowotworowych i zakaźnych.

Odbierając nagrodę Jaworska zapewniła, iż będzie dalej starała się robić to, co dotychczas robiła jak najlepiej i skuteczniej.

- Choroba może być nagrodą. Sposób, w jaki pani przekuła chorobę w zwycięstwo, jest inspirujący - powiedziała doradca Prezydenta RP Paulina Malinowska-Kowalczyk.

Nagroda Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica przyznawana jest rokrocznie w rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w Paryżu w 1948 r. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Idź do oryginalnego materiału