Upał w gabinecie – jak się przed nim uchronić?

dentonet.pl 9 godzin temu
Zdjęcie: Upał w gabinecie – jak się przed nim uchronić?


Zapowiadana w najbliższych dniach temperatura, przekraczająca w niektórych regionach Polski 35°C, to dodatkowe wyzwanie w pracy gabinetu stomatologicznego. Dlatego działania chroniące przed upałem są w gabinecie szczególnie istotne – w trosce o zdrowie pacjentów, w tym osób starszych, kobiet w ciąży oraz pacjentów z chorobami układu krążenia, jak i komfort całego zespołu.

Kilka prostych porad, jak skutecznie chronić się przed ekstremalnymi temperaturami przekazuje w portalu ZM-Online.de Michaela Goecke, kierownik Wydziału ds. Tematycznej Edukacji Zdrowotnej w Federalnym Instytucie Zdrowia Publicznego.

• Ochrona przed słońcem i wietrzenie

Ochrona przed upałem zaczyna się od osłon przeciwsłonecznych (np. rolet, markiz) oraz adekwatnej metody wietrzenia. Pomieszczenia należy wietrzyć w chłodniejszych porach dnia – przede wszystkim w nocy i we wczesnych godzinach porannych, gdy temperatura nie pozostało wysoka.

• Chłodzenie wnętrz

O ile jest to możliwe, należy obniżać temperaturę w pomieszczeniach dzięki wentylatorów lub klimatyzatorów. Należy przy tym unikać zbyt dużych różnic temperatur – temperatura w gabinecie nie powinna być niższa niż o 6°C względem temperatury zewnętrznej, ponieważ nagłe zmiany mogą dodatkowo obciążać układ krążenia. Może to być niebezpieczne np. dla seniorów, kobiet w ciąży czy osób z chorobami współistniejącymi.

• Zapewnienie napojów

W czasie upałów ważne jest odpowiednie nawodnienie. Pacjentom i pracownikom można oferować wodę lub inne napoje, np. niesłodzoną herbatę – również w poczekalni. Należy jednak pamiętać, by napoje nie były lodowato zimne i w ten sposób nie obciążały układu krążenia.

• Zwracanie uwagi na sygnały ostrzegawcze

Objawy takie jak zawroty głowy, wyczerpanie, nadmierna potliwość czy trudności z koncentracją należy traktować poważnie. Warto zadbać o możliwość szybkiego ochłodzenia, np. poprzez zastosowanie zimnych okładów.

• Dostosowanie harmonogramu wizyt

Jeśli to możliwe, terminy wizyt szczególnie wrażliwych pacjentów należy planować na godziny poranne, gdy temperatura jest niższa. Ważne jest to zarówno ze względu na podejmowane leczenie, jak i dotarcie pacjenta do kliniki i powrót do domu.

• Dostosowanie organizacji pracy

Podczas upałów należy zapewnić zespołowi częstsze przerwy na ochłodzenie, co jest szczególnie istotne, gdy noszona jest odzież ochronna. Pomocna może być też rotacja personelu przy bardziej obciążających zadaniach.

• Podnoszenie świadomości wśród personelu

Wskazane są szkolenia dotyczące ochrony przed upałem. Podnoszą one czujność i poprawiają bezpieczeństwo w miejscu pracy – tak pacjentów, jak i współpracowników.

• Zwracanie uwagi na wrażliwość leków na temperaturę

Należy pamiętać, iż wysokie temperatury mogą zmieniać działanie niektórych leków lub powodować niepożądane skutki uboczne.

Ocena rozwiązań architektonicznych

Pomieszczenia zabiegowe warto – jeżeli jest to możliwe – lokalizować po stronie północnej, a urządzenia emitujące dużą ilość ciepła umieszczać w osobnych, dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

Źródło: https://www.zm-online.de/

Idź do oryginalnego materiału