Co możesz zrobić, aby Twój ogród wyglądał pięknie wiosną? A może raczej: czego należy unikać, jeżeli chodzi o ogrodnictwo na wiosnę? Czasami z niewiedzy możesz popełniać błędy ogrodnicze, które odbijają się na twoich roślinach.
Wiosna to atrakcyjna pora roku dla ptaków, cieszy widokiem kwitnących roślin i oferuje przyjemny powiew ciepła i harmonii w przyrodzie po mrozach. Jednak brak umiejętności w odpowiednim dbaniu o ogród umniejszy jego piękno na wiosnę.
Jakie są więc najlepsze wskazówki, aby Twoje rośliny pięknie kwitły w tym sezonie? Przyjrzymy się im bliżej w tym artykule. Ale najpierw przyjrzyjmy się jak sama natura przygotowuje się na wiosnę.
Czy to prawda, iż rośliny tęsknią za wiosną?
Tak, rośliny nie mogą się doczekać nadejścia wiosny. To nie mit, ale fakt zbadany przez naukę.
Phys ORG dokonał przeglądu badań opracowanych przez naukowców z University of Texas, w którym zapewnia, iż gatunki roślin rozpoznają tę porę roku, ponieważ „pamiętają”, iż przeszły długi okres mrozów.
Zjawisko to nosi nazwę jarowizacji i odnosi się do procesów biochemicznych zachodzących w roślinach przed kwitnieniem po zimnym okresie. W związku z tym Revista Espejo dodaje, iż gdy tylko kwiaty poczują ciepło, zaczynają kiełkować. Czasopismo wyjaśniają, iż rośliny te nie umierają zimą, ale wykorzystują ten fazę na rodzaj „snu”.
Istnieją więc okazy przyzwyczajone do klimatu umiarkowanego, które nie ucierpią pod wpływem zimna. Inne gatunki wymagają umiarkowanych temperatur. Zależy to w dużej mierze od ich czynników genetycznych i molekularnych.
Krótko mówiąc, rośliny czekają na sezon wiosenny. Kiedy jest tuż za rogiem, musimy je na to przygotować, a przede wszystkim wyeliminować błędy ogrodnicze, które mogą utrudniać kwitnienie.
Zwróć uwagę na te błędy ogrodnicze, aby Twoje rośliny zakwitły na wiosnę
Gdy miną mrozy i gleba się aklimatyzuje, zaczynamy przygotowywać środowisko w ogrodzie. Konieczne jest uwzględnienie warunków glebowych w ramach przygotowań do kwitnienia. Pamiętaj, iż działanie mrozu uszkadza zarówno rośliny, jak i miejsce sadzenia.
Zacznij więc od sprzątania, odchwaszczania a także sprawdź, czy nie ma inwazji szkodników. Wiosna często przynosi późne przymrozki, dlatego najlepiej mieć pod ręką koce, aby chronić rośliny, które tego potrzebują.
Jakie są najczęściej komentowane błędy ogrodnicze, które utrudniają kwitnienie? Opisujemy je poniżej.
1. Zapominanie o świetle
W artykule w Scientific American zwrócono uwagę na spektakl, jaki “wystawiają” drzewa na wiosnę, gdy „wypuszczają delikatne listki, aby uczcić koniec zimy”. Ten jasnozielony kolor liści ma związek z długościami fal pochłanianymi przez ich komórki, przetwarzanymi w procesie fotosyntezy.
Ten proces zachodzi w każdej roślinie przy udziale światła. Nawet jeżeli niektóre dobrze sobie radzą w cieniu lub półcieniu, całkowita ciemność nie wchodzi w grę.
Dowiedz się, które gatunki dobrze tolerują bezpośrednie lub pośrednie działanie promieni słonecznych, a które cenią sobie przebywanie w pomieszczeniach. Jednak nigdy nie zapominaj, iż wszystkie rośliny potrzebują oświetlenia, aby dobrze się rozwijać i kwitnąć.
Sądzimy, iż spodoba ci się również ten artykuł: Małe rośliny o efektownych liściach – 10 propozycji
2. Błędy ogrodnicze: przeganianie zapylaczy
Nie odstraszaj pszczół, motyli i innych owadów zapylających! Wiosna to doskonały moment, by przyciągnąć je do ogrodu. Siej nasiona, sadź cebulki i warzywa w doniczkach, klombach lub bezpośrednio w ziemi.
Zainstaluj też karmniki dla ptaków i poidełka. Dzięki tym wskazówkom ogrody staną się przyjaznym i często odwiedzanym obszarem dla owadów zapylających, których udział jest niezbędny dla cyklu życia rośliny.
3. Harmonogram nawadniania
University of Illinois donosi o stresie wodnym, na który rośliny cierpią z powodu podmokłych lub mokrych obszarów. Jako sugestię zwraca uwagę na przygotowanie gleby w taki sposób, aby nie miała na nią wpływu zbyt duża ilość wody lub zbyt duża susza. Dotyczy to również wiosny.
Kolejnym błędem jest oferowanie odpowiedniego nawadniania wszystkim zasadzonym roślinom. Dowiedz, się roślina po roślinie, czy są zdolne do magazynowania wody lub czy wymagają regularnego podlewania.
Działanie pod wpływem ignorancji mogłoby doprowadzić do ich wysuszenia lub gnicia. Dlatego, szczególnie w okresie wiosennym należy podlewać zgodnie z wymaganiami każdego gatunku.
4. Niekontrolowane przycinanie
Błędem jest przycinanie drzew owocowych, gdy zaczynają kwitnąć. Zrób to wcześniej, aby zwiększyć plony. jeżeli chodzi o przycinanie trawników i krzewów, dobry czas na to zadanie przychodzi w środku wiosny.
5. Błędy ogrodnicze obejmują złe umiejscowienie roślin
Istnieją rośliny wewnętrzne i zewnętrzne. Odwrócenie lokalizacji przyniosłoby efekt przeciwny do zamierzonego. W przypadku mieszkań balkony pełnią funkcję zewnętrznej części, natomiast w innych okolicznościach może to być patio.
Ale zasadniczą rzeczą, jest respektowanie wymagań i przyzwyczajeń, zależnie od okazu. Oznacza to, iż gdy przyzwyczai się do miejsca i dostanie wszystko, czego potrzebuje, przeniesienie go w inne miejsce może doprowadzić do choroby.
Wskazówka: aby poznać idealną pozycję dla roślin, należy poznać ich cechy. W ten sposób dowiesz się, czy wolą słońce, czy cień i czy lepiej jest je hodować w pomieszczeniu, czy na zewnątrz.
6. Używanie zbyt dużej ilości lub niewłaściwego nawozu
Choć możesz tęsknić za niesamowitym wiosennym rozkwitem roślin, nadużywanie nawozów nie sprawi, iż tak się stanie. To częsty błąd ogrodniczy.
University of Minnesota podkreśla, jak ważne jest rozsądne stosowanie tych produktów i przestrzeganie wskazówek na etykiecie produktu, aby nie szkodzić roślinom i środowisku.
Wiosną wiele roślin nie potrzebuje tak dużo nawozu, ponieważ mają jeszcze rezerwę z zimnego okresu. W razie potrzeby można nawozić pod koniec kwitnienia, ostrożnie dozując produkt.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: 7 kwiatów przypominających róże do Twojego ogrodu
7. Brak przygotowania do nadejścia sezonu
Nie czekaj do wiosny z przygotowaniem ogrodu. Sprzątanie, usuwanie zwiędłych kwiatów i zmiana doniczek to problemy, które można rozwiązać z pewnym wyprzedzeniem.
Dodatkowa wskazówka: utworzenie kalendarza ogrodniczego pozwoli uniknąć błędów na wiosnę
Kalendarz ogrodowy pomaga zaplanować, co sadzić przed nadejściem wiosny. Pomaga również odpowiednio zorganizować rodzaje roślin, częstotliwość podlewania i zadbać o szczególne wymagania dla wszystkich gatunku.
Jako sugestię zalecamy utworzenie listy zadań, która obejmie pielęgnację kwiatów i gleby, a także zmianę doniczek, dodawanie składników odżywczych i czyszczenie. Skreślaj już wykonane czynności i nie zapomnij odnotować w zeszycie, jeżeli zauważysz jakiekolwiek anomalie w roślinie, ponieważ przyczynia się to do leczenia ewentualnych chorób powodowanych przez szkodniki i grzyby.