Scenariusze zajęć rozwijające #mądrość
Przedmioty: filozofia, język polski, wiedza o kulturze, informatyka, zajęcia
artystyczne.
Cele ogólne: rozwijanie mądrości poprzez
– stymulowanie inteligencji we wszystkich jej obszarach (analitycznej, twórczej i praktycznej);
– poznawanie i analizowanie osiągnięć przedstawicieli światowej filozofii i literatury.
Cele operacyjne: uczeń
– samodzielnie poszukuje informacji i prezentuje je w skrótowej formie;
– interpretuje wypowiedź publicystyczną podczas działania zespołowego;
– formułuje wypowiedź w różnych formach: ustnej i graficznej.
Metody:
– problemowe i aktywizujące: dyskusja, mapa mentalna;
– techniki twórczego myślenia: „gwiazda skojarzeń”, „co by było, gdyby…”, elaboracja, wspólne dzieło.
Formy organizacyjne: zbiorowa, zespołowa, indywidualna.
Zasady sporządzania map myśli
Środki dydaktyczne: cytat z publicystyki U. Eco, kartki i pisaki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. Wprowadzenie
Uczniowie prezentują podczas dyskusji zgromadzone w domu informacje
o Umberto Eco oraz jego publicystyce. Prezentują też swoją wiedzę z zakresu
twórczości tego autora (mogą przygotować kilkuminutowe prezentacje multimedialne na ten temat).
II. Część zasadnicza
- Zadanie „Prawda i fałsz w Internecie”. Uczniowie w zespołach zadaniowych analizują wypowiedź U. Eco na temat Internetu: „Internet nie jest jednym prostym zjawiskiem. Jest jak książka: czy książka jest dobra czy zła? jeżeli zatytułowana jest Mein Kampf, to jest zła, jeżeli Biblia, to dobra. Tak samo jest z Internetem: to narzędzie, które w wielu wypadkach zmieniło nasze życie, naszą zdolność dokumentacji, komunikacji itd. W wielu innych przypadkach rozpowszechnia jednak fałszywe informacje. Nigdy nie wiadomo, czy to, co dociera za pośrednictwem Internetu, jest prawdziwe czy fałszywe”. Następnie wypisują znane sobie sytuacje potwierdzające tę opinię.
- Zadanie „Zagrożenia internetowe” – analiza problemu techniką „gwiazda skojarzeń” – uczniowie opisują znane sobie zagrożenia wynikające z użytkowania Internetu.
- Zadanie „Stop zagrożeniom internetowym” – uzupełnienie „gwiazdy skojarzeń” o propozycje czynności przeciwdziałających zagrożeniom wynikającym z użytkowania Internetu oraz obniżających negatywne skutki korzystania w niewłaściwy sposób z Internetu. Po ukończeniu pracy uczniowie prezentują przygotowane mapy myśli na ten temat, argumentują racjonalność i potrzebę wymyślonych sposobów działania profilaktycznego oraz naprawczego w tym zakresie.
III. Zakończenie
Wypowiedzi techniką „rundka” na temat: Co by było, gdyby ludzie bezrefleksyjnie podchodzili do napływających informacji? Zadaniem domowym uczniów jest napisanie na ten temat eseju.
Przykładowa gwiazda skojarzeń:
źródło: Elżbieta Płóciennik, Rozwijanie mądrości w praktyce edukacyjnej…
Pakiet „Uczucia i emocje” dla uczniów ze spektrum autyzmu. Scenariusze zajęć 15 zł