Układ sił na rynku aptek internetowych w Polsce…

mgr.farm 15 godzin temu

W 2023 roku wartość sprzedaży na polskim rynku aptek internetowych osiągnęła kwotę 1 892 mln zł. Była o 291 mln zł wyższa niż rok wcześniej. W całym kraju około 330 aptek deklaruje zamiar prowadzenia sprzedaży wysyłkowej za pośrednictwem internetu. Czołówka od lat pozostaje jednak bez zmian.

Niedawno opublikowano raport „E-commerce na rynku farmaceutycznym 2024”, przygotowany przez firmę IQVIA i kancelarię prawną Rymarz Zdort Maruta. Dostarcza on najnowszych informacji na temat polskiego rynku aptek internetowych, ale pozwala na jego porównanie z innymi.

  • Czytaj również: Rosnące znaczenie e-commerce w transformacji cyfrowej ochrony zdrowia

– Rynek polski znajduje się mniej więcej w połowie rankingu wartości udziałów rynku e-commerce w całkowitej sprzedaży aptecznej produktów CH (ok. 8%). W przypadku wybranych innych państw Europy udziały te znajdują się w przedziale 2 – 19% – czytamy w raporcie.

Źródło: Raport „E-commerce na rynku farmaceutycznym 2024”

Wyższy udział e-commerce w rynku aptecznym można zaobserwować w Niemczech (19%) czy Czechach (18%).

Rynek aptek internetowych w Polsce

Wysyłkowa sprzedaż leków przez internet daje aptekom możliwości i skalę działania, które nie są ograniczone geograficznie. W efekcie apteki indywidualne mogą w e-commerce osiągnąć kilkukrotnie większe sprzedaże niż w części tradycyjnej swojego biznesu. Natomiast sieci aptek mogą docierać także do tych regionów, w których nie ma ich tradycyjnych placówek.

– Te możliwości przyciągają wielu uczestników rynku, którzy decydują się na rozpoczęcie sprzedaży wysyłkowej. W efekcie rynek ten w Polsce przez cały czas jest stosunkowo rozdrobniony, choć na przestrzeni ostatnich kilku lat wyłoniła się grupa aptek internetowych utrzymująca się na czołowych pozycjach – czytamy we wspomnianym Raporcie.

  • Czytaj również: Rynek aptek internetowych rośnie w siłę. Ograniczają go tylko przepisy…

Do największych graczy na rynku zaliczyć można gemini.pl oraz aptekamelissa.pl, które od kilku lat zajmują odpowiednio pierwsze i drugie miejsce w rankingu pod względem wartości sprzedaży. Pozycja pozostałych podmiotów w rankingu podlega już częstym i czasami dość istotnym zmianom. W TOP 20 polskich aptek internetowych znajdują się więc (kolejność alfabetyczna):

  • a-manada.pl
  • pteka-melissa.pl
  • ptekaolmed.pl
  • aptekarosa.pl
  • doz.pl
  • drmax.pl
  • gemini.pl
  • hebe.pl
  • superpharm.pl
  • wapteka.pl

Pandemia przyciągnęła nowych graczy

Eksperci zwracają uwagę, iż wysoka dynamika i gwałtownie rosnąca wartość rynku aptek internetowych w czasie pandemii COVID-19 przyciągały nowych graczy. W efekcie z jednej strony rosła liczba witryn aptek, a z drugiej spadała ich koncentracja.

– Pierwsza piątka największych aptek internetowych w 2021 roku kontrolowała 68% tego rynku, a rok później było to już tylko 63%. W tym czasie rozwijała się druga piątka aptek wysyłkowych – ich udział wzrósł z 16% w 2021 do 19% w 2022 roku – czytamy w Raporcie.

  • Czytaj również: Apteki na Allegro: WIF zabrania, Sąd pozwala, GIF współpracuje

Wzrost konkurencji na rynku aptek internetowych zwolnił w 2023 roku. N rynku pojawiało się też mniej nowych graczy, co doprowadziło do wzrostu koncentracji rynku i udziałów: odpowiednio do 64% dla pierwszej piątki aptek internetowych i do 20% dla drugiej piątki.

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału