Możemy podarować swoim dzieciom skuteczną ochronę przed nowotworem

supernowosci24.pl 13 godzin temu

Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ wzmacnia role profilaktyki i promocji zdrowia w swoich działaniach dla pacjentów. Edukujemy, korygujemy błędne przekonania o zdrowiu, wskazujmy mądrą praktykę potwierdzona naukowo. Przekonujemy, ze profilaktyka oraz wczesne wykrywanie chorób ma najważniejsze znaczenie dla jakości i długości życia. Wspólnie z portalem internetowym „Super Nowości” dzielimy się z Państwem ważnymi informacjami, potrzebnymi „na co dzień”.

Dzisiaj zachęcamy do przeczytania listu Ministra Edukacji i Ministra Zdrowia do Rodziców, który jest zachętą do szczepień przeciwko HPV oraz wyjaśnieniem wielu wątpliwości, które pojawiły się w ostatnim czasie.

„Pomyślna przyszłość Waszych dzieci zależy w dużym stopniu od Waszych decyzji. Dziś możecie podarować swoim pociechom skuteczną ochronę przed nowotworami powodowanymi przez wirus brodawczaka ludzkiego – HPV.

HPV, to wirus powodujący m. in. raka szyjki macicy oraz nowotwory głowy i szyi. Dziś mamy możliwość stawić czoło temu zagrożeniu. Najskuteczniejszym i najprostszym sposobem ochrony przed zakażeniem HPV oraz zapobiegania chorobom wywołanym przez HPV jest szczepienie.

W czerwcu 2023 roku Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło powszechny program szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego. Od 1 września 2024 roku obejmie on dziewczynki i chłopców po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Eksperci podkreślają, jak istotne jest szczepienie dzieci w tym wieku. Im wcześniej szczepionka przeciw HPV zostanie podana, tym szybciej i skuteczniej zadziała. Szczepienie jest dobrowolne i bezpłatne.

Doświadczenia państw takich jak Australia, Belgia, Kanada, Niemcy, Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania potwierdzają, iż szczepionka przeciw HPV jest całkowicie bezpieczna i bardzo skuteczna. W 125 krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, znacząco spadła zachorowalność na nowotwory powodowane przez ten wirus. Australia, która zapoczątkowała narodowy program szczepień przeciw HPV w roku 2007, może się w tej chwili poszczycić aż 98-procentową redukcją zakażeń wirusem, jak również najniższym współczynnikiem umieralności na raka szyjki macicy. To najwyższy czas, aby także Polska dołączyła do grona państw, które chronią społeczeństwo przed nowotworami wywołanymi przez H PV.

Powszechny program szczepień przeciw HPV Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji Narodowej organizuje wspólnie z lokalnymi placówkami Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Powiatowymi Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi oraz dyrektorami szkół. Szczepienie dzieci w szkołach pozwoli Państwu uniknąć umawiania wizyt w przychodniach i odbędzie się w środowisku przyjaznym uczniom i uczennicom.

W trakcie wykonywania szczepień w szkole mogą Państwo towarzyszyć swoim dzieciom, choć nie jest to wymagane. Ważne jednak, aby wyrazili Państwo pisemną zgodę na szczepienie swojego dziecka, zgodnie z instrukcjami przekazanymi przez dyrektora szkoły.

Eksperci – przede wszystkim onkolodzy, pediatrzy, ginekolodzy – w z zespołem Ministerstwa Zdrowia – opracowali materiały informacyjne, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o szczepieniu. Materiały będą dla Państwa dostępne u dyrektora szkoły. Zachęcamy Państwa także do zapoznania się z materiałami informacyjnymi umieszczonymi na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

Zapewniając wszelkie wsparcie, zachęcamy do szczepienia dziecka przeciw HPV w szkole. Dziś możemy ocalić przed groźnymi chorobami nasze dzieci oraz przyszłe pokolenia”. – Barbara Nowacka, Minister Edukacji oraz Izabela Leszczyna, Minister Zdrowia.

Skutki pandemii COVID-19 są silnie obecne nie tylko w życiu dorosłych, ale również nastolatków, które słuchają naszych rozmów, znają nasze obawy, rozmawiają ze sobą, dyskutują, spierają się. Skutki pandemii dotykają ich osobiście. Kwarantanna, odwołane lekcje, nauka zdalna, ograniczone kontakty z rówieśnikami tworzą nową rzeczywistość nastolatków. Ich życie bardzo się zmieniło, bo zmieniło się życie nas wszystkich. choćby jeśli, jako rodzice, staramy się zapewnić dzieciom jak najbardziej komfortowe warunki przetrwania pandemii, to z pewnością ma ona wpływ na dzieci i ich postawy względem choroby i szczepień.

Dzieci, w związku z procesami rozwojowymi i z ograniczoną wiedzą o świecie, bardzo rzadko mają własną, wyrobioną przez siebie opinię na temat pandemii. choćby jeżeli tak myślą, to w większości przypadków, ich przekonania są odbiciem tego, co na ten temat myślą najbliższe im osoby, czyli rodzice i opiekunowie. Powtarzają argumenty dorosłych, przejmują ich postawy. Bardzo często są to ich kulturowe wzory: aktorzy, piosenkarki, instagramerzy czy youtuberki.

W niektórych szkołach na temat COVID-19 i szczepionek przeciw tej chorobie wiele się rozmawia na lekcjach. Jednak jest też dużo miejsc, w których ten temat w ogóle nie jest poruszany. Wiele dzieci ma mętlik w głowie, docierają do nich różne opinie, nie wiedzą co jest prawdą i nie potrafią zweryfikować fake newsów. Opinia na temat szczepień przeciw COVID-19 może oddziaływać bezpośrednio również na inne szczepienia. Z tego powodu tak ważne jest przygotowanie rodziców i dziecka do szczepienia, żeby cały proces przebiegł bezproblemowo, z zachowaniem podmiotowości, autonomii i poszanowania praw dziecka.

Kiedy będziemy rozmawiać z dziećmi na temat szczepień, mogą się pojawić z ich strony pytania. Co więcej, żeby dowiedzieć się, czego dzieci się obawiają, warto je zachęcać do zadawania pytań. Niekiedy rodzice boją się tej rozmowy, bo nie czują się wystarczająco kompetentni z powodu braku wiedzy na temat szczepień. Warto pamiętać jednak, iż większość dzieci chce po prostu usłyszeć od rodziców, iż szczepionki są bezpieczne, iż ukłucie nie będzie bolało, a w czasie szczepienia rodzice będą z nimi i będą je wspierać.

Odpowiedzią na tę wątpliwości jest seria przewodników, m.in. dla rodziców i lekarzy o tym jak rozmawiać z nastolatkami o szczepieniu przeciw HPV, czy dla dyrektorów szkół o organizacji szczepień przeciw HPV w szkołach. Znajdziemy tam również informacje o chorobie i szczepionce, a także zestawienie najczęstszych faktów i mitów.

Warto również obejrzeć rozmowę z lekarzem rodzinnym Michałem Domaszewskim o tym, dlaczego istotne jest szczepienie chłopców.

Najważniejsze informacje o szczepionkach przeciw HPV

Szczepionka przeciw HPV jest szczepionką przeciwwirusową. Związek pomiędzy zakażeniem HPV a chorobami nowotworowymi, w tym rakiem szyjki macicy, został potwierdzony przez prof. Haralda zur Hausena, który za to odkrycie otrzymał w 2008 roku nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Można zatem powiedzieć, iż szczepionka przeciw HPV jest szczepionką przeciw rakowi szyjki macicy (oraz niektórym innym nowotworom).

Szczepienia przeciw zakażeniom HPV przeprowadza się u dziewcząt i chłopców w wieku od 9 lat, ale najkorzystniej jest je wykonać w wieku od 11 do 13 lat. W tym okresie uzyskuje się najlepszą odpowiedź poszczepienną, a tym samym trwałą ochronę przed zakażeniem. W tym wieku także można stosować 2-dawkowy schemat szczepień w odstępie 6 miesięcy, co wiąże się z mniejszą liczbą iniekcji i obniżeniem kosztów profilaktyki.

Szczepionki przeciw HPV są bardzo nowoczesne, wytworzono je metodami inżynierii genetycznej, z wykorzystaniem zaawansowanych technologii. Zawierają jedynie fragmenty osłonki białkowej wirusa (bez jego DNA), stąd poprzez szczepienie nie można się zakazić HPV.

Szczepionka mobilizuje układ odporności do wytworzenia przeciwciał i uruchamia mechanizm służący zapewnieniu długotrwałej ochrony.

Zakażenia HPV przenoszone są drogą płciową, dlatego profilaktyka zakażeń HPV powinna zostać przeprowadzona w okresie poprzedzającym inicjację seksualną. Efekty ochrony przed zakażeniem związanym z ryzykiem rozwoju zmian nowotworowych szyjki macicy, gardła, odbytu lub prącia, są odległe czasowo od szczepienia. Dlatego rodzic powinien wiedzieć, iż wyrażając zgodę na szczepienie swych dzieci, daje im szansę na uniknięcie w przyszłości groźnej dla ich zdrowia, a choćby życia choroby. Takiej możliwości nie sposób zmarnować.

Szczepionki przeciw zakażeniom HPV są bezpieczne i dobrze tolerowane przez dziewczęta i chłopców. Na świecie podano już kilkaset milionów dawek szczepionek przeciw HPV. Nie odnotowano alarmowych sygnałów dotyczących bezpieczeństwa.

Szczepienia nie zwalniają dziewcząt od wykonywania w przyszłości regularnych badań cytologicznych lub innych badań przesiewowych, zgodnych z aktualną wiedzą medyczną i rekomendacjami adekwatnych instytucji.

Szczepienie to inwestycja w zdrowie. Efekty działania szczepionki widoczne są po latach. Zapobieganie nowotworom jest lepsze niż ich leczenie. Szczepionka przeciw HPV chroni przed chorobą nowotworową. Szczepionka ratuje życie.

Potrzebujesz rozwinąć ten temat? A może masz pomysł na kolejny artykuł? Opisz nam w mailu [email protected] swoje potrzeby, a my postaramy się je zrealizować. A może jesteś pracownikiem medycznym i chciałabyś/chciałbyś wspólnie poruszyć jakąś kwestię? Zapraszamy do współpracy!

Idź do oryginalnego materiału