UK: problemy psychiczne nie omijają personelu stomatologicznego

dentonet.pl 1 tydzień temu

Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badanie potwierdza, iż problemy z funkcjonowaniem opieki zdrowotnej (w tym stomatologicznej) Narodowej Służby Zdrowia (NHS) nie dotyczą wyłącznie pacjentów. Nie są od nich wolni także lekarze i pozostały personel medyczny, pozostający pod presją wyśrubowanych umów NHS.

Z badania ankietowego związku zawodowego UNISON, które opublikowano 7 kwietnia, wynika, iż 31% pracowników NHS musiało wziąć urlop z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym.

Coraz więcej sygnałów o ZWZ wśród pracowników służby zdrowia

Na podstawie badania z udziałem około 12 000 pracowników służby zdrowia UNISON twierdzi, iż przy utrzymującym się kryzysie kadrowym w brytyjskiej medycynie coraz bardziej widać skutki wypalenia zawodowego wśród pracowników. Część z nich zgłasza możliwość całkowitej rezygnacji z pracy w zawodzie.

Ataki paniki, skoki ciśnienia, bóle w klatce piersiowej oraz bóle głowy to najczęstsze fizyczne objawy stresu podawane przez uczestniczących w badaniu ankietowym pracowników Narodowej Służby Zdrowia. Niektórzy z respondentów twierdzili też, iż rozwinęła się u nich depresja, regularnie doświadczają obniżonego nastroju oraz zmagają się z problemem nieprzespanych nocy.

Co piąty pracownik NHS ukrywa, iż powodem nieobecności są problemy psychiczne

UNISON twierdzi, iż pracownicy medyczni Narodowej Służby Zdrowia zmagają się ze skutkami presji, która wynika z zaległości na listach oczekujących pacjentów, a przy tym wielu z nich ma trudności z dbaniem o swoje dobre samopoczucie. Stany lękowe i depresja przez cały czas stanowią poważny problem wśród pracowników służby zdrowia. Spośród osób, które były nieobecne w pracy ze względu na problemy psychiczne, co piąta nie poinformowała pracodawcy o rzeczywistej przyczynie swojej nieobecności.

Głównym powodem takiego stanu rzeczy był brak przekonania, iż ich przełożony lub pracodawca okaże wsparcie (45%). Ponad jedna piąta (22%) stwierdziła, iż nie chce, aby jej współpracownicy wiedzieli, iż ma problemy psychiczne. Prawie jedna czwarta ankietowanych (24%) w ciągu ostatnich 18 miesięcy zwróciła się do pracodawcy o pomoc w sprawach związanych z jej zdrowiem psychicznym. Jednak prawie połowa (48%) osób, które zdecydowały się na ten krok, stwierdziła, iż nie odczuwa wsparcia kierownictwa.

Na podstawie swojego badania UNISON twierdzi, iż pracownicy NHS czują się niedocenieni i sfrustrowani, dlatego wielu z nich odchodzi do mniej stresującej, a przy tym lepiej płatnej pracy. Zdecydowana większość ankietowanych stwierdziła, iż ich samopoczucie poprawią korzystniejsze warunki finansowe i większe uznanie (89%). Wysoko oceniono także warunki zatrudnienia zapewniające większe bezpieczeństwo (82%), podejmowanie działań mających na celu powstrzymanie przypadków mobbingu i molestowania (68%), zmianę modelu pracy (58%), a także dostęp do całodobowego poradnictwa (51%).

„Presja na tych, którzy przez cały czas pracują w NHS, rośnie”

Helga Pile, dyrektor ds. zdrowia w UNISON, powiedziała: – Wielu pracowników NHS ewidentnie dochodzi już do granic swoich możliwości. Wypalenie zawodowe jest rzeczywistością w każdym segmencie służby zdrowia – od oddziałów szpitalnych po stacje pogotowia ratunkowego. W miarę odchodzenia coraz większej liczby pracowników presja na tych, którzy przez cały czas pracują w NHS, rośnie, a wielu z nich stara się sobie z tym radzić. Jednak nikt nie powinien cierpieć z powodu swojej pracy, doświadczając stresu, ataków paniki czy bólu w klatce piersiowej. Pracodawcy muszą zrobić więcej, aby rozpoznać ogromną presję wywieraną na cały personel NHS.

T.H.

Źródło: https://www.the-dentist.co.uk/

Idź do oryginalnego materiału