UK: Kto zapłaci za turystykę dentystyczną?

dentonet.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: UK: Kto zapłaci za turystykę dentystyczną?


Przedstawiciele środowiska stomatologicznego zastanawiają się, kto ponosi odpowiedzialność – także finansową – za konsekwencje turystyki dentystycznej, w tym czy pacjenci powinni mieć prawo do zwolnienia chorobowego na czas leczenia, które podejmują za granicą.

W niedawno wydanym orzeczeniu gabinet z Irlandii Północnej został obciążony wypłatą wynagrodzenia chorobowego pracownikowi, który wybrał się za granicę na zabieg z zakresu stomatologii kosmetycznej.

W reakcji na tę decyzję dwoje lekarzy dentystów z Wielkiej Brytanii podzieliło się swoimi przemyśleniami na temat tej sprawy, podkreślając problemy, które mogą wystąpić w przypadku tzw. „turystyki stomatologicznej”.

„Każdy ma prawo szukać leczenia tam, gdzie uważa za stosowne”

Dr Makbule Ogretme, specjalistka stomatologii dziecięcej z hrabstwa Kent, powiedziała: – Niedawno pojawiła się sprawa, która trafiła na pierwsze strony gazet, w której pracodawca został obciążony wypłatą wynagrodzenia chorobowego za czas zabiegu dentystycznego przeprowadzanego za granicą. Pierwszą rzeczą, o którą powinniśmy się zapytać, jest to, dlaczego w ogóle rozmawiamy o wynagrodzeniu chorobowym – czy pracownicy nie mają do niego prawa, jeżeli ich umowa to przewiduje? Na pewno każdy ma prawo szukać leczenia tam, gdzie uważa za stosowne. Czy ta reakcja pojawiła się tylko dlatego, iż pracownik przeszedł zabieg stomatologiczny w Turcji?

– W mediach widzimy mnóstwo przykładów absurdalnie inwazyjnych zabiegów, które czasami prowadzą do wielkiego dyskomfortu dla pacjentów. My, dentyści, mamy bardzo negatywne zdanie na ich temat. Ale czy pozwolimy, by nasz osobisty osąd dotyczący turystyki dentystycznej wpłynął na wolność osoby w wyborze tego, co jest dla niej odpowiednie, niezależnie od tego, jak bardzo się z tym nie zgadzamy? – dodała Makbule Ogretme.

– Generalnie choroba lub czas rekonwalescencji po zabiegach, które nie są pilne, np. z zakresu stomatologii kosmetycznej, nie są objęte ustawowym wynagrodzeniem chorobowym. W takich przypadkach pracodawca może nie być zobowiązany do zapewnienia płatności. Jednak jeżeli u pracownika wystąpią nieprzewidziane powikłania medyczne, takie jak infekcje lub niepożądane reakcje, może to kwalifikować się do wynagrodzenia chorobowego – w zależności od panującego prawa – podsumowała dr Makbule Ogretme.

Co jeżeli wystąpią powikłania, które wydłużą okres rekonwalescencji?

Z kolei dr Morteza Mazinanian, lekarz protetyk i implantolog praktykujący w okolicy Londynu, powiedział: – Pracownicy, którzy zaplanowali wykonanie zabiegu medycznego lub stomatologicznego, powinni wystąpić o urlop zdrowotny lub skorzystać z urlopu wypoczynkowego, zgłaszając taką potrzebę zgodnie z obowiązującymi procedurami. Powinni wcześniej skonsultować się z lekarzem, aby określić czas rekonwalescencji i odpowiednio zaplanować długość urlopu.

Jako klinicysta, który leczy także najbardziej skomplikowane przypadki chirurgiczne, wiem, iż mogą wystąpić powikłania, które wydłużą okres rekonwalescencji. O takiej ewentualności należy uprzedzić w miejscu pracy. A wymagając urlopu chorobowego, pracownik obciąża nie tylko swojego pracodawcę, ale też kolegów z pracy – kontynuował.

Przyznając wynagrodzenie za leczenie za granicą, sąd w Irlandii Północnej nie tylko zignorował wpływ, jaki pracownik już miał na firmę w czasie choroby, ale dodał do tego ciężar finansowy. Uważam, iż rządzący i inne instytucje czasami zapominają, iż to przedsiębiorstwa generują dochody i miejsca pracy – podsumował dr Morteza Mazinanian.

Źródło: https://dentistry.co.uk/

Idź do oryginalnego materiału