Udar niedokrwienny mózgu – raport NFZ

termedia.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Narodowy Fundusz Zdrowia po raz kolejny przedstawił raport w zakresie epidemiologii udaru niedokrwiennego mózgu w Polsce, dostępu do leczenia w ostrej fazie choroby, rehabilitacji neurologicznej oraz śmiertelności pacjentów.



Zaprezentowane dane obejmują okres od stycznia 2017 r. do stycznia 2023 r. W Polsce w 2022 r. zarejestrowano 73 900 zachorowań na udar niedokrwienny mózgu, w tym 8,1 proc. przypadków stanowiły ponowne zachorowania.

Według raportu liczba zachorowań na udar niedokrwienny mózgu w Polsce, po uwzględnieniu zmian struktury wiekowo-płciowej, zmniejszyła się w 2022 r. w porównaniu z 2017 r.

W okresie pandemii COVID-19, podobnie jak w innych krajach, zarejestrowano mniejszą liczbę zachorowań na udar niedokrwienny mózgu. Co ciekawe, autorzy raportu wskazali na zwiększenie się liczby zachorowań na udar niedokrwienny mózgu w młodszych grupach wiekowych na przestrzeni ostatnich 6 lat. Ta zmiana profilu wieku zachorowania na udar jest obserwowana także w innych krajach i na pewno wymaga poszukiwania przyczyn tego zjawiska.

Polski smog szczególnie groźny dla układu krążenia– Ze względu na skład fizykochemiczny polski smog jest szczególnie niebezpieczny dla układu krążenia, przez co zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu – stwierdził kardiolog dr hab. Łukasz Kuźma z Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Idź do oryginalnego materiału