Ośmioro zdrowych dzieci urodziło się po zapłodnieniu in vitro z wykorzystaniem DNA trzech osób – podała klinika niepłodności w Newcastle w Wielkiej Brytanii. Wykorzystana nowa metoda polega na przeniesieniu materiału genetycznego matki i ojca do zdrowej komórki jajowej dawczyni, by zmniejszyć ryzyko chorób.
Lekarze poinformowali, iż na świat przyszło czterech chłopców i cztery dziewczynki, w tym jedna para bliźniąt jednojajowych. Żadne z dzieci nie wykazuje objawów chorób mitochondrialnych, na które były narażone genetycznie. w tej chwili trwa kolejna ciąża.
Nieuleczalne choroby mitochondrialne są zazwyczaj przekazywane z matki na dziecko. Mogą one spowodować poważne uszkodzenia mózgu, niewydolność narządów wewnętrznych czy padaczkę, a niektóre dzieci umierają w ciągu kilku dni od urodzenia. Pary wiedzą, iż są narażone na ryzyko, jeśli poprzednie dzieci, członkowie rodziny lub matka byli dotknięci tą chorobą.
Dzieci urodzone dzięki nowej metodzie in vitro dziedziczą większość swojego DNA po rodzicach, ale otrzymują również niewielką część, około 0,1 proc., od drugiej kobiety. Ta zmiana jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.
– To wspaniałe widzieć ulgę i euforia na twarzach rodziców tych dzieci po tak długim oczekiwaniu i strachu przed konsekwencjami, ale także widzieć żywe dzieci, rozwijające się prawidłowo – powiedział w rozmowie ze stacją BBC prof. Bobby McFarland, dyrektor kliniki niepłodności Newcastle Fertility Centre przy Uniwersytecie w Newcastle.
Placówka poinformowała, iż żadne z ośmiorga dzieci nie miało chorób mitochondrialnych i osiągnęło oczekiwany poziom rozwoju. Odnotowano przypadek padaczki, która ustąpiła samoistnie, natomiast u jednego dziecka stwierdzono nieprawidłowy rytm serca, który jest skutecznie leczony. Lekarze uważają, iż te choroby nie mają związku z możliwymi wadliwymi mitochondriami.
Żadna z rodzin, które przeszły ten proces in vitro, nie wypowiada się publicznie w trosce o ochronę swojej prywatności, ale wydały one anonimowe oświadczenia za pośrednictwem kliniki, gdzie przeprowadzono zabiegi. Jedna z matek dziewczynki powiedziała, iż „po latach niepewności ta terapia dała nam najpierw nadzieję, a potem dała nam nasze dziecko”. Matka jednego z chłopczyków podkreśliła, iż „dzięki temu niesamowitemu postępowi nauki i wsparciu, jakie otrzymaliśmy, nasza mała rodzina jest teraz kompletna”.
Procedura in vitro z wykorzystaniem DNA trzech osób jest dozwolona w Wielkiej Brytanii od 2015 r. Krajowy organ nadzorujący leczenie niepłodności przyznał pierwszą licencję w 2017 r. klinice leczenia niepłodności na Uniwersytecie w Newcastle, gdzie lekarze byli pionierami tej techniki.
Szacuje się, iż około jednego na 5 tys. dzieci rodzi się z chorobą mitochondrialną. Zespół z Newcastle przewiduje, iż każdego roku przyjdzie na świat od 20 do 30 dzieci w ramach procesu in vitro z wykorzystaniem materiału genetycznego od trzech osób.
Przeczytaj także: „Rok po wprowadzeniu programu in vitro niemal tysiąc urodzeń”.