„Uczmy się nowoczesnego planowania leczenia małych pacjentów”

dentonet.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: „Uczmy się nowoczesnego planowania leczenia małych pacjentów”


O głównych celach działalności Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej, wyzwaniach czekających w codziennej praktyce na lekarzy pracujących z dziećmi oraz zbliżającej się tegorocznej Konferencji PASD rozmawiamy z dr n. med. Agnieszką Wal-Adamczak, nową prezes PASD.

Polska Akademia Stomatologii Dziecięcej jest stosunkowo młodą organizacją, z ponad 10-letnim stażem działalności. Jakie są główne cele działania PASD?

Dr n. med. Agnieszka Wal-Adamczak: PASD jest stowarzyszeniem naukowym, które powstało z inicjatywy prof. dr hab. n. med. Katarzyny Emmerich i dr. n. med. Michała Sobczaka. W 2013 r. powołano komitet założycielski składający się ze specjalistów stomatologii dziecięcej – entuzjastów kształcenia podyplomowego.

Celem naszej organizacji jest dzielenie się doświadczeniem klinicznym oraz nauka rozumiana jako pogłębianie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu pedodoncji. W czasach, gdy od reszty globu nie oddziela nas na szczęście żadna „żelazna kurtyna”, chcemy przybliżać standardy i trendy ośrodków europejskich i światowych – dlatego współpracujemy z European Academy of Paediatric Dentistry (EAPD) oraz International Association of Dental Traumatology (IADT).

Dlaczego – z punktu widzenia lekarza dentysty – warto dołączyć do PASD?

– Myślę, iż młodym adeptom sztuki dentystycznej nie jest łatwo poruszać się na skomercjalizowanym rynku edukacji podyplomowej. Wytyczenie ścieżki szkoleń doskonalących w rozbudowanej ofercie tego typu wydarzeń jest sporym wyzwaniem choćby dla doświadczonych lekarzy. Dodatkowo, coraz bardziej popularne narzędzie, jakim jest sztuczna inteligencja oraz ogólna łatwość odnajdywania treści o niepewnych źródłach sprawiają, iż jako klinicyści potrzebujemy oprzeć się na prawdziwych autorytetach, którymi są naukowcy zatrudnieni w dobrych ośrodkach akademickich czy towarzystwach i organizacjach naukowych. Dlatego jako PASD staramy się przede wszystkim przygotować jak najlepszą ofertę szkoleniową dla polskich stomatologów.

Czy Akademia jest otwarta na stomatologów różnych specjalności, nie tylko stricte stomatologów dziecięcych?

– Stomatologia dziecięca jest dziedziną, która łączy w sobie w zasadzie wszystkie inne gałęzie stomatologii. Każdy dentysta pracujący z dziećmi musi doszkalać się zarówno z zakresu profilaktyki, stomatologii zachowawczej, jak i endodoncji – z uwzględnieniem pełnego wachlarza zabiegów: od amputacji przyżyciowych do ekstyrpacji miazgi, ale także traumatologii, autotransplantacji, ortodoncji, protetyki czy radiologii. Dlatego podczas wszystkich organizowanych na przestrzeni lat przez PASD wydarzeń naukowych uwzględnialiśmy bardzo szerokie spektrum zagadnień dotyczących praktykowania stomatologii dziecięcej. Jestem więc przekonana, iż członkostwo w PASD jest atrakcyjne zarówno dla specjalistów, jak i ogólnie praktykujących lekarzy dentystów.

Niedawno zastąpiła Pani na stanowisku prezesa PASD dr. n. med. Michała Sobczaka. Jakie cele stawia sobie Pani na najbliższe lata jako osoba kierująca organizacją w kontekście jej działalności i rozwoju?

– PASD funkcjonuje w oparciu o ścisłą współpracę członków zarządu – zarówno obecnych, jak i byłych. Pozwala to na płynną kontynuację naszej działalności szkoleniowej i dostarczanie lekarzom oferty edukacyjnej na najwyższym poziomie. Mówiąc konkretnie – najważniejszym celem na najbliższy czas jest przygotowanie zaplanowanych wydarzeń naukowych: kwietniowej Konferencji PASD w Warszawie oraz przyszłorocznej Światowej Konferencji Traumatologii, w organizacji której będziemy towarzyszyć IADT.

Jeśli chodzi o cele bardziej długoterminowe, to w 2027 r. w kooperacji z EAPD będziemy zaangażowani w organizację seminarium naukowego, które odbędzie się Krakowie. Co roku włączamy się również w przygotowanie wykładu na cele zbiórki WOŚP, którą organizuje w formie webinaru firma Dentalday – i te aktywności również chcielibyśmy kontynuować.

Flagowym wydarzeniem naukowym organizowanym przez PASD jest wspomniana już przez Panią Konferencja, która w tym roku odbędzie się na początku kwietnia w Warszawie. Jaka będzie jej tematyka?

– Tytuł tegorocznej Konferencji to „Wokół miazgi: od nauki do praktyki”. Poprzedzą ją dwa niezależne warsztaty. Pierwszy będzie dotyczył wykonywania znieczuleń śródkostych m.in. jako alternatywy dla nielubianych przez dziecięcych pacjentów znieczuleń przewodowych. Drugi warsztat to nauka praktycznej analizy nowoczesnych badań obrazowych pod kątem anatomii i endodoncji.

Jakich wykładowców można się spodziewać w kwietniu w Warszawie?

– 4 kwietnia będziemy mieli możliwość wysłuchania wykładów prof. Anny O’Connell i dr Claire El Hachem Kaloustian o tym, jak „rozumieć” miazgę zębów mlecznych i jak z sukcesem ją leczyć. Prof. Cesar de Gregorio przybliży nam zagadnienia związane z podejmowaniem decyzji w przypadku powikłań typowych dla urazów zębów. Dr Alp Abidin Ateşçi przekona nas do stosowania znieczuleń śródkostych, a prof. Sivaprakash Rajasekharan uporządkuje naszą wiedzę z zakresu stosowania biomateriałów w przypadku stanów zapalnych miazgi. Dzień zakończymy panelem ekspertów, a moderatorem dyskusji będzie dr Michał Sobczak.

Drugi dzień Konferencji (5 kwietnia) zaczniemy od wykładu dr Ewy Krasuskiej-Sławińskiej, która zwróci uwagę na zasady planowania leczenia w grupie dzieci immunoniekompetetnych. Prof. Karolina Gerreth podzieli się z nami swoim doświadczeniem w zakresie leczenia dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Dr n. med. Aleksandra Palatyńska-Ulatowska zapozna nas z najnowszymi wytycznymi dotyczącymi protokołów leczenia endododntycznego, a dr n. med. Hubert Gołąbek powie nam, jak skutecznie zdezynfekować system korzeniowy. Dr Anna Pantelewicz przedstawi z kolei zagadnienia związane z oceną badań tomograficznych w kontekście leczenia endodontycznego. Na koniec ja podzielę się z uczestnikami swoimi kilkuletnimi obserwacjami związanymi z leczeniem techniką RET i jej modyfikacją. Dzień zakończymy wzorem poprzedniego, zapraszając do wzięcia udziału w panelu dyskusyjnym. Chcemy wspólnie zastanowić się i sformułować wnioski, które będą dla nas wszystkich pomocne w dalszej pracy klinicznej.

Hasłem przewodnim tegorocznej konferencji jest „Wokół miazgi: od nauki do praktyki”, czyli szeroko rozumiana endodoncja pacjentów w okresie wzrostu. Jakie są największe wyzwania związane z leczeniem endodontycznym dzieci z punktu widzenia praktykujących lekarzy dentystów?

– Tytuł powstał z myślą o potrzebie zwrócenia uwagi na jakość i wartość wielu publikacji, w tym materiałów audio i video, spełniających na forach dentystycznych rolę porad dotyczących postepowania w konkretnych przypadkach klinicznych.

Myślę, iż z punktu widzenia lekarza dentysty trudne jest np. klasyczne leczenie ekstyrpacyjne z wykonaniem skutecznego znieczulenia. Procedurę trzeba wykonać sprawnie, aseptycznie i precyzyjnie. To samo dotyczy zasad leczenia przyżyciowego. Wyzwaniem staje się martwica i powikłania miejscowe procesów zapalnych miazgi, zwłaszcza gdy dotyczą zębów stałych z niezakończonym rozwojem korzenia. Ostatecznie podjęcie decyzji o dalekowzrocznym planie postępowania, nierzadko uwzględniającym wielospecjalistyczną współpracę, także jest dla stomatologów wyzwaniem.

Zapraszając do udziału w Konferencji tak szerokie grono cenionych, doświadczonych ekspertów – zarówno krajowych, jak i zagranicznych – chcemy ułatwić lekarzom dentystom pracę z dziećmi, gwarantując najlepszą jakość merytoryczną, czyli prawdziwe „evidence-based dentistry”. Szerokie spojrzenie na pacjenta w wieku rozwojowym będzie wsparciem dla uczestników przy podejmowaniu decyzji o postępowaniu leczniczym najlepszym z punktu widzenia jego interesu.

Musimy pamiętać o tym, iż każda przedwczesna ekstrakcja zęba mlecznego czy ekstrakcja zęba stałego niesie za sobą konsekwencje związane z zaburzeniami okluzyjnymi, zaburzeniem w miejscowym wzroście kości, może prowadzić do nieprawidłowości w rozwoju mowy czy problemów natury emocjonalnej. Uczmy się więc nowoczesnego planowania leczenia małych pacjentów, bo każde dziecko zasługuję na naszą uwagę i przemyślaną strategię terapii.

Dziękuję za rozmowę!

***

Więcej informacji o tegorocznej Konferencji PASD, pełen program, sylwetki wykładowców i formularz zapisów można znaleźć na stronie https://pasd.pl/.

Idź do oryginalnego materiału