Ubezwłasnowolnienie - czym jest?

starachowicki.eu 1 tydzień temu
Zgodnie z kodeksem cywilnym, ubezwłasnowolnienie polega na całkowitym albo częściowym pozbawieniu zdolności danej osoby do czynności prawnych w celu ochrony jej interesów życiowych i majątkowych. Oznacza to, iż osoba ubezwłasnowolniona nie będzie mogła skutecznie, samodzielnie podejmować czynności prawnych we własnym imieniu. Kto może zostać ubezwłasnowolniony?

Ubezwłasnowolnieniu całkowitemu podlega osoba, która ukończyła 13. rok życia i jednocześnie na skutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego lub innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności alkoholizmu i narkomanii, nie jest w stanie samodzielnie kierować swoim postępowaniem.

Ubezwłasnowolnienie częściowe z kolei możliwe jest wtedy, gdy dana osoba ukończyła 18. rok życia i z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego lub innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności alkoholizmu lub narkomanii, stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, ale potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw.

Ubezwłasnowolnienie całkowite a częściowe

Jakie są różnice między ubezwłasnowolnieniem całkowitym a częściowym? W pierwszym przypadku dana osoba, która spełnia wymienione wcześniej przesłanki, zostaje pozbawiona pełnej umiejętności czynności prawn
Idź do oryginalnego materiału