W dzisiejszych czasach dzieci i młodzież korzystają z telefonów i innych urządzeń elektronicznych adekwatnie bez przerwy. A to nie pozostaje bez wpływu na ich stan psychiczny. Dlatego każdy powinien wiedzieć, czym się objawia "cyfrowy autyzm". Jest to potoczne (żaden specjalista nie zdiagnozuje takiej choroby czy zaburzenia) określenie na problemy wynikające ze zbyt intensywnego korzystania z telefonu i innych urządzeń elektronicznych. Niektóre z nich mogą nasuwać skojarzenia z autyzmem, choć de facto nie mają z nim nic wspólnego. Zresztą sprawdźcie sami.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy rodzice pozwalają dzieciom korzystać z telefonów? [SONDA]
"Cyfrowy autyzm" to szereg problemów. Między innymi z relacjami międzyludzkimi
Po czym można poznać, iż dziecko cierpi z powodu "cyfrowego autyzmu"? Wskazuje na to szereg objawów, które są następujące (za serwisem Poradnia-Harmonia.pl):
trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji z innych osobami,
opóźnienie rozwoju mowy i języka,
drażliwość, nadpobudliwość i wahania nastroju,
problemy z koncentracją i zapamiętywaniem,
coraz mniejsza kreatywność,
przemęczenie i wyraźne przebodźcowanie.
Wszystkie te symptomy jasno wskazują na nadmierne korzystanie z telefonu i innych urządzeń elektronicznych. w tej chwili dotyka to tysięcy dzieci z całego świata, a w przyszłości może być jeszcze gorzej. Dlatego warto już teraz zacząć odklejać dziecko (jak i siebie samego) od ekranów. W jaki sposób? Mamy kilka sposobów, które zadziałają w większości przypadków. W pozostałych konieczna jest niestety profesjonalna terapia u specjalisty.
Jak sobie poradzić z "cyfrowym autyzmem'? Oto kilka sposobów na te zaburzenia
jeżeli podejrzewasz "cyfrowy autyzm" u swojego dziecka, to koniecznie musisz zacząć działać i to natychmiast. Im szybciej, tym lepiej. A co można zrobić, aby wygrać z uzależnieniem od telefonu? Oto kilka sposobów na odklejenie dziecka od ekranu:
zadbaj o różnorodne zajęcia ruchowe, zwłaszcza na zewnątrz,
zaplanuj (i zrealizuj) przerwę od ekranów - zapisz w kalendarzu początek i koniec,
zaplanuj, co będziecie robić podczas detoksu od telefonu,
zadbaj o to, aby dziecko miało dużo zabawek, książek i kreatywnych aktywności,
zachęć malucha do pomagania przy codziennych czynnościach, np. gotowaniu,
pozwól dziecku na nudę - to uruchomi naturalną kreatywność.