Typy osobowości
Poznając typy osobowości zawodowych – a jest ich 6 – lepiej zrozumiemy, jak funkcjonuje zespół. Talenty oraz frustracje jego członków nie będą miały dla nas żadnych tajemnic.
Patrick Lencioni, autor „New York Timesa,” stworzył przełomowy model, który zmienia sposób naszego myślenia o pracy i zespołach. Model ten umożliwia taki dobór pracowników i podział zadań między nimi, aby wszyscy jako zespół wzajemnie się uzupełniali. Za tym idzie efektywniejsze osiąganie wyznaczonych cele, a jednocześnie odczuwanie autentycznej satysfakcji z pracy.
Rozbieżności między naszą pracą a talentami
Ludzie pracujący na stanowisku zgodnym ze swoimi predyspozycjami i naturalnymi zdolnościami, niezależnie od tego, czy są dyrektorami generalnymi, liderami czy świeżo zatrudnionymi pracownikami, czują się bardziej spełnieni. Odnoszą też większe sukcesy. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy chcemy wykorzystać naszą osobowość i preferencje podczas wykonywania rutynowych obowiązków zawodowych. Nie zawsze też gładko przebiega kooperacja z kolegami, którzy obdarzonymi innymi zdolnościami.
Jakim typem geniusza jesteś w pracy? Typy osobowości
Lencioni wyróżnił sześć typów talentów/osobowości. Pozwalają one określić, jaki rodzaj pracy sprawia danej osobie euforia i dodaje energii. Jest też wskazówką, czego taka osoba powinna unikać, by nie wywoływać u siebie frustracji i nie doprowadzić do wypalenia zawodowego. Model Lencioniego nie tylko oferuje schemat pozwalający na szybkie zrozumienie własnych talentów, ale też umożliwia menedżerom i liderom odkrycie naturalnych predyspozycji poszczególnych członków ich zespołów. To z kolei daje możliwość obsadzenia ich na adekwatnych stanowiskach albo zlecanie adekwatnych dla nich zadań. To w takim samym stopniu model osobowości, jak i narzędzie poprawy produktywności. Zastosowanie go prowadzi do zwiększenia osobistej i zespołowej energii, wzajemnego zrozumienia i lepszej współpracy.
Więcej entuzjazmu, mniej frustracji
W pierwszej części książki Lencioni opowiada intrygującą, choć fikcyjną historię Bulla Brooksa, przedsiębiorcy, męża i ojca. Bohater postanawia rozwiązać problem swojej frustracji w pracy i odnajduje nowy sposób myślenia. Dzięki niemu inaczej postrzega własną pracę, zespół, a choćby małżeństwo. Druga część książki stanowi szczegółowy przegląd modelu i daje konkretne narzędzie do zrozumienia swoich naturalnych uzdolnień oraz do identyfikacji talentów, predyspozycji, ale i frustracji członków zespołu. Praca z modelem pozwala na lepsze wzajemne zrozumienie i uwidacznia braki w zespole, a także pokazuje pomysły na zmiany i reorganizację.
O autorze
Patrick M. Lencioni napisał kilkanaście bestsellerowych książek, między innymi „Pięć dysfunkcji pracy zespołowej,” „Motywacje lidera” czy „Odkryj się”. Pionier ruchu zdrowej organizacji oraz jeden z najbardziej pożądanych mówców na świecie. Jego firma, The Table Group, oferuje liderom produkty i usługi, dzięki którym mogą zapewnić swoim organizacjom większą efektywność, zespołom większą spójność, a pracownikom poczucie spełnienia. Od wczesnej młodości zafascynowany naturą pracy, jest przekonany, iż jednym z najlepszych sposobów wpływania na kulturę i społeczeństwo jest zapewnienie większego zaangażowania i poczucia godności w pracy. Więcej na temat modelu osobowości zawodowych dowiesz się na stronie WorkingGenius.com.
Wydawnictwo: MT Biznes, cena 49,90 zł