Nowotwór trzustki - gdzie jest zlokalizowany?
Nowotwór trzustki może być zlokalizowany w ogonie lub głowie tego narządu i to właśnie od jego lokalizacji będą zależały objawy. O wiele później pojawiają się one, gdy komórki nowotworowe obejmują ogon.
W zależności od lokalizacji, objawy także mogą się różnić. W przypadku zmian nowotworowych w głowie trzustki częściej pojawia się żółtaczka, bóle brzucha zlokalizowane w jego górnej części, brak apetytu i spadek masy ciała. Ponadto chorzy zauważają, iż ich mocz przybiera ciemną barwę, a stolec staje się jaśniejszy.
Jeśli nowotwór obejmuje ogon trzustki, mogą występować wymioty, nudności oraz bóle brzucha. Pacjenci częściej wskazują także na występowanie wzdęć oraz biegunek. Rzadziej pojawia się żółtaczka, może też rozwinąć się cukrzyca. Pacjenci z nowotworem ogona trzustki odczuwają przewlekłe osłabienie. Reklama
Objawy mogą różnić się od siebie, dlatego jakiekolwiek zmiany w samopoczuciu należy konsultować z lekarzem. Istnieją także trzy nietypowe objawy, które mogą zmniejszyć czujność chorego, jednak są ściśle powiązane z funkcjonowaniem trzustki. Na co zwracać uwagę?
Świąd skóry - nietypowy objaw raka
Objawy raka trzustki są trudne do przeoczenia, zwłaszcza iż można je przypisać innym przyczynom. Takim objawem jest świąd skóry. Okazuje się, iż choćby 75 proc. pacjentów odczuwało swędzenie skóry w początkowym stadium choroby.
Uczucie swędzenia jest silne, chorzy często zadrapują skórę, stosując równocześnie maści czy leki przeciwświądowe.
Swędzenie skóry w przypadku chorej trzustki jest zwykle spowodowane wysokim poziomem bilirubiny w organizmie. Bilirubina jest produktem rozpadu czerwonych krwinek, a z krwioobiegu odprowadzana jest przez wątrobę, a później przewodem żółciowym do jelit.
Jeśli guz uciska przewody żółciowe, dochodzi do nagromadzenia się bilirubiny w organizmie, co wywołuje uczucie świądu.
Ból o nietypowym umiejscowieniu
Ból w przypadku problemów z trzustką najczęściej zlokalizowany jest w nadbrzuszu, bardziej z lewej strony. Może on jednak promieniować do lewych żeber, lewej łopatki a także do pleców, przez co chorzy najczęściej mylą ból z problemami z kręgosłupem. Bolesność może być także odczuwana w okolicy nerki, co także bywa mylące.
Lekarze zwracają jednak uwagę na charakter bólu, który nasila w trakcie pozycji leżącej, na plecach i jest skierowany właśnie w stronę kręgosłupa piersiowego.
Nowotwór trzustki, jeżeli jest zlokalizowany w tylnej części narządu, może naciskać na nerwy, powodując bóle w okolicy pleców. Charakterystyczne jest to, iż ból może nasilać się w nocy lub po jedzeniu i czasami zmniejsza się w pozycji embrionalnej (na boku, z podkurczonymi nogami).
Uczucie pełności bez względu na wielkość posiłku
Kolejnym objawem, który występuje w nowotworze trzustki, jest uczucie pełności choćby po niewielkiej ilości jedzenia. choćby skromne śniadanie może powodować uczucie wzdętego brzucha, ucisk w jamie brzusznej, co powoduje zmniejszenie apetytu chorego oraz szybką utratę masy ciała.
Oprócz tego pojawiają się bóle brzucha, nudności, wymioty.
Uczucie pełności może towarzyszyć także innym schorzeniom przewodu pokarmowego, jednak w połączeniu z innymi objawami - zawsze należy skonsultować się z lekarzem.
Diagnostyka raka trzustki
Przede wszystkim z objawami ze strony układu pokarmowego należy zgłosić się do lekarza internisty, który zleci wykonanie badań krwi oraz badań obrazowych. Konieczne jest wykonanie USG, jednak do pełniejszej diagnostyki stosuje się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.
Oprócz standardowej morfologii i oznaczenia enzymów trzustkowych, zaleca się oznaczenie poziomu markera CA 19-9.
CZYTAJ TAKŻE: