Mówiliśmy już o tym nie raz, ale będziemy powtarzać do znudzenia. Przewlekły stres szkodzi – to wie każdy. Ale nie każdy wie o tym, iż stres może być poważną przeszkodą na drodze do smuklejszej sylwetki. jeżeli stres towarzyszy Ci na co dzień, na stale wysokim poziomie utrzymuje się również poziom kortyzolu. A kiedy poziom kortyzolu jest wysoko, organizm mówi STOP! Hola, hola, jest zagrożenie, nie pozbywamy się niczego, gromadzimy, gromadzimy! No i z odchudzania nici. Wniosek jest prosty – stres trzeba ograniczyć! Trzeba się wyluzować – jak mawiał klasyk. No dobra, ale jak – zapytasz. Chodź, mamy kilka podpowiedzi. Prostych, a skutecznych!
1. Wykorzystaj siłę muzyki
Muzyka ma ogromną, ogromną moc i może być wspaniałym sprzymierzeńcem w redukcji stresu. Możesz wykorzystać ją na co najmniej dwa sposoby. Pierwszy – zanurz się w krainę łagodności. Kiedy czujesz, iż stres bierze górę, a całe Twoje ciało jest napięte, załóż słuchawki i włącz łagodną, kojącą muzykę. To może być Twoja autorska playlista, którą stworzysz samodzielnie wcześniej, a jeżeli takiej nie masz, możesz z powodzeniem skorzystać z gotowych rozwiązań – w sieci i na platformach streamingowych znajdziesz mnóstwo propozycji. Oprzyj głowę, zamknij oczy i pozwól muzyce delikatnie ukoić układ nerwowy.
Drugi sposób – wytańcz to! Spontaniczny taniec do ulubionej muzyki pozwoli wyregulować emocje, spowoduje wyrzut endorfin i wywoła uśmiech na twarzy. Nie musisz umieć tańczyć! Nikt tego nie ocenia, nikt tego nie sprawdza. Ruszaj się tak, jak podpowiada Ci ciało.
2. Śpij słodko
Nie masz czasu w sen? A na pewno nie wystarcza Ci go na zdrową ilość snu? To kiepsko, bo to właśnie zbyt krótki sen i przewlekła bezsenność są jednymi z najczęstszych przyczyn przewlekłego stresu. jeżeli słabo śpisz od dawna, problem będzie się tylko nasilał. Optymalna liczba godzin snu to 7-8 h. jeżeli chcesz zadbać o luz w duchu i ciele oraz dobrostan psychiczny, zadbaj o dobre spanko.
3. Oddychaj głęboko
Oddychanie to coś, co robimy automatycznie, ale często robimy to płytko i byle jak. Świadome, głębokie oddychanie może być potężnym narzędziem w walce ze stresem. Kiedy czujesz, iż napięcie rośnie, zatrzymaj się na chwilę i skup na swoim oddechu. Wdech przez nos, powoli i głęboko, aż poczujesz, iż Twoje płuca są pełne. Następnie równie powoli wypuść powietrze przez usta. Powtórz to kilka razy. Głębokie oddychanie pomoże Ci uspokoić układ nerwowy, obniżyć poziom kortyzolu i przywrócić poczucie spokoju.
Istnieje wiele technik oddechowych, które możesz wypróbować, by wybrać taką, która najlepiej Ci służy. Przykładem może być metoda 4-7-8, która jest polecana przy kłopotach z zasypianiem. Polega na zrobieniu wdechu przez 4 sekundy, zatrzymaniu oddechu na 7 sekund i wydechu przez 8 sekund. Powtarzaj dotąd, aż poczujesz, iż Twoje ciało się rozluźnia.
4. Wkręć się w hobby
Jeśli Twoje życie kręci się wyłącznie wokół pracy i obowiązków domowych, nic dziwnego, iż poziom stresu rośnie. Pasjonujące hobby może pomóc Ci się rozluźnić! Ale ja nie mam czasu w hobby – powiesz. A ja powiem – a na scrollowanie masz? A no właśnie. Więc i na hobby masz.
To nie musi być nic super skomplikowanego, ale byłoby super, gdyby nie wiązało się ze spędzaniem czasu przed ekranami. Może gotowanie albo uprawianie sportu? Może malowanie po cyferkach, układanie obrazków z kryształków, układanie puzzli albo kolorowanki? Takie aktywności zajmują ręce i pozwalają oczyścić głowę. Możesz przy nich np. słuchać ulubionej muzyki albo audiobooków czy podcastów.
Znalezienie zajęcia, które sprawia Ci radość, pozwala oderwać się od codziennych trosk i skupić na czymś pozytywnym. Hobby pozwala na wyrażenie siebie, rozwijanie pasji, buduje pewność siebie i daje poczucie satysfakcji.
5. Poruszaj się trochę
Rola aktywności fizycznej w redukcji przewlekłego stresu jest ogromna! Spróbuj ruszać się regularnie przez miesiąc i sam/sama ocenisz, czy widzisz różnicę. A zobaczysz na pewno! To nie muszą być intensywne treningi. W zupełności wystarczy regularny wysiłek fizyczny o średniej intensywności – szybki marsz, taniec, joga, pilates, jazda na rowerze, bieganie, dywanowy fitness. Cokolwiek pasuje do Ciebie i twojego stylu życia!
6. Odżywiaj się mądrze
Jeśli jesz byle jak, to i byle jak się czujesz. jeżeli jesz dobrze i zdrowo, czujesz się dobrze i zdrowo. To takie proste, a tak często o tym zapominamy! Dbaj o zdrową dietę, ogranicz przetworzone produkty, a jeśli sięgasz po przekąski, wybieraj te pełnowartościowe i takie, które odżywią Twój organizm i dadzą Ci energię na długo.
7. Idź po pomoc
Czasami stres jest tak intensywny, iż samodzielne radzenie sobie z nim staje się trudne. W takich sytuacjach warto sięgnąć po pomoc specjalisty. Psychoterapeuta, coach czy doradca mogą pomóc Ci zrozumieć źródła stresu i nauczyć skutecznych technik radzenia sobie z nim. Terapia może być bardzo pomocna w pracy nad emocjami, zmianą negatywnych wzorców myślenia i poprawą jakości życia. Nie ma nic złego w szukaniu wsparcia – wręcz przeciwnie, to oznaka siły i troski o siebie! ♥