Trittico to lek wydawany z przepisu lekarza, który jest w tej chwili dostępny w dwóch postaciach, czyli Trittico CR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu) oraz Trittico XR (tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu). Lek znajduje zastosowanie głównie w leczeniu stanów depresyjnych różnego pochodzenia, w tym depresji przebiegającej z lękiem oraz zaburzeniami snu.
Składnikiem czynnym leku Trittico jest chlorowodorek trazodonu, czyli substancja z grupy leków SSRI będąca jednocześnie antagonistą receptorów 5-HT2. Jest to substancja wykazująca adekwatności przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, której działanie lecznicze można zaobserwować po ok. 1 tygodniu przyjmowania. Jest to lek przeznaczony dla pacjentów dorosłych i dostępny wyłącznie na receptę. Co należy wiedzieć o jego działaniu, przeciwwskazaniach i skutkach ubocznych? Więcej informacji na ten temat zebraliśmy poniżej.
Spis treści:
- Co to za lek Trittico? Działanie
- Kiedy stosuje się Trittico? Wskazania
- Dawkowanie Trittico
- Kiedy nie należy stosować Trittico? Przeciwwskazania
- Trittico w ciąży i w czasie karmienia piersią
- Lek Trittico – interakcje z alkoholem i innymi lekami
- Leczenie zaburzeń snu Trittico – skutki uboczne
- Odstawianie leku Trittico
Co to za lek Trittico? Działanie
Produkty wspomagające w stosowaniu diety
Trittico to doustny lek przeciwdepresyjny przeznaczony dla pacjentów dorosłych, który jest wydawany z przepisu lekarza. Na rynku są dostępne dwa rodzaje leków Trittico, w tym Trittico CR w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu (dawki 75 mg i 150 mg) oraz Trittico XR w postaci tabletek powlekanych o przedłużonym uwalnianiu (dawki 150 mg i 300 mg).
Składnikiem czynnym leku Trittico jest trazodon (chlorowodorek trazodonu), czyli pochodna triazolopirydyny. Jest to substancja należąca do inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny o mechanizmie działania związanym z blokowaniem receptorów serotoninowych 5-HT2. W efekcie działania trazodonu na organizm dochodzi do wzrostu stężenia serotoniny w szczelinie synaptycznej. To natomiast skutkuje łagodzeniem dolegliwości takich jak bezsenność czy stany lękowe.
Jeśli szukasz tabletek i leków nasennych, herbatek, żelek, ampułek, kropli czy ogólnie preparatów na uspokojenie skorzystaj z możliwości zakupu online bez recepty poniższych produktów:
- Neospasmina Extra x 30 kaps 19,34 PLN Sprawdź
- Melatonina 5 mg x 60 tabl 50,85 PLN Sprawdź
- Melatonina Polfarmex 5 mg x 30 tabl 16,45 PLN Sprawdź
- Valused x 30 kaps 23,60 PLN Sprawdź
- Destresan noc z melatoniną żelki 105 g 22,55 PLN Sprawdź
- Nervomix forte x 60 kaps 29,55 PLN Sprawdź
Kiedy stosuje się Trittico? Wskazania
Wskazaniem do stosowania Trittico są stany depresyjne o różnym podłożu, w tym depresja, której towarzyszy lęk i zaburzenia snu. Leki Trittico CR i Trittico XR są dostępne wyłącznie na receptę. Trittico można stosować zarówno w monoterapii, jak i w połączeniu z innymi przepisanymi przez lekarza preparatami przeciwdepresyjnymi. Zanim pacjent rozpocznie leczenie, powinien się zapoznać z treścią ulotki dołączonej do opakowania, w tym nie tylko z listą przeciwwskazań i środków ostrożności, ale też ze wskazówkami dotyczącymi prawidłowego przyjmowania leku i informacjami o jego skutkach ubocznych.
Dawkowanie Trittico
Pacjent powinien stosować lek Trittico wyłącznie w sposób zgodny z zaleceniami lekarza, po wcześniejszym zapoznaniu się z dołączoną do opakowania ulotką. Zgodnie z danymi z ulotki zalecana dawka początkowa leku Trittico to 150 mg substancji czynnej na dobę. W przypadku pacjentów w podeszłym wieku lub wyniszczonych chorobowo zalecana dawka początkowa to natomiast 75 mg. jeżeli jest to wskazane, dawkę leku można stopniowo zwiększać o 75 mg na dobę, zachowując odstępy 3-dniowe. Maksymalna dawka dobowa leku Trittico to 300 mg substancji czynnej. Ostateczna dawka preparatu zostanie oczywiście ustalona pacjentowi przez lekarza indywidualnie z uwzględnieniem jego reakcji na leczenie.
Tabletki Trittico powinny być przyjmowane raz na dobę, w godzinach wieczornych lub tuż przed snem. Należy je połykać na pusty żołądek i popijać szklanką wody. Z uwagi na fakt, iż składnik czynny preparatu jest intensywnie metabolizowany w wątrobie, może mieć toksyczny wpływ na ten narząd, dlatego na stosowanie Trittico powinni uważać pacjenci z niewydolnością wątroby (zwłaszcza ciężką) – w ich przypadku jest wskazane okresowe kontrolowanie czynności wątroby.
Nie należy przyjmować leku Trittico w dawkach większych od ustalonych przez lekarza, gdyż może to prowadzić do objawów przedawkowania. Zalicza się do nich senność i zawroty głowy, a także nudności i wymioty. W poważnych przypadkach może dojść również do takich objawów jak tachykardia, drgawki, zaburzenia oddychania czy śpiączka. Szczególnie niebezpieczne jest przedawkowanie trazodonu z innymi lekami przeciwdepresyjnymi, co może prowadzić do objawów zespołu serotoninowego.
Kiedy nie należy stosować Trittico? Przeciwwskazania
Nie każdy pacjent ze wskazaniami może bezpiecznie korzystać z leku Trittico. Przeciwwskazania obejmują między innymi nadwrażliwość na składnik czynny preparatu lub jego składniki pomocnicze. Lek Trittico jest również przeciwwskazany w przypadku pacjentów z ostrym zawałem mięśnia sercowego. Leku Trittico nie powinni również przyjmować pacjenci pod wpływem alkoholu lub leków nasennych, a także dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat.
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku konieczności stosowania trazodonu przez pacjentów z padaczką, nadczynnością tarczycy, zaburzeniami oddawania moczu czy jaskrą z wąskim kątem, a także przez pacjentów stosujących leki przeciwdepresyjne lub przeciwzakrzepowe.
Trittico w ciąży i w czasie karmienia piersią
Pacjentki w ciąży lub w okresie laktacji powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Trittico. W ulotce preparatu można znaleźć informacje, iż stosowanie leku przez kobiety oczekujące dziecka i karmiące piersią jest dopuszczalne wyłącznie w szczególnych przypadkach, jeżeli lekarz wcześniej rozważy stosunek korzyści do ryzyka terapii. Jednocześnie trzeba dodać, iż jeżeli pacjentka w ciąży będzie stosować lek aż do porodu, jest wskazane obserwowanie noworodka w związku z możliwym wystąpieniem objawów odstawienia.
Lek Trittico – interakcje z alkoholem i innymi lekami
Jak wcześniej podkreślono, lek Trittico jest przeciwwskazany u pacjentów pod wpływem alkoholu. Preparat nasila bowiem uspokajające działanie alkoholu. Należy również wziąć pod uwagę możliwe interakcje Trittico z innymi medykamentami, dlatego pacjent powinien w wywiadzie poinformować lekarza o stosowanych przez siebie medykamentach (także tych dostępnych bez recepty i ziołach). Przykładowo trazodon może nasilać działanie leków przeciwpsychotycznych, nasennych, przeciwlękowych, uspokajających i przeciwhistaminowych. Z kolei leki takie jak doustne środki antykoncepcyjne, barbiturany czy karbamazepina osłabiają działanie trazodonu. Szczegółowa lista szkodliwych interakcji jest podana w ulotce i należy się z nią zapoznać.
Leczenie zaburzeń snu Trittico – skutki uboczne
Warto mieć na uwadze, iż lek Trittico może działać na organizm pacjenta nie tylko w pożądany sposób, ale również w sposób niepożądany. Skutki uboczne leku Trittico nie występują u każdego pacjenta, a częstotliwość ich występowania nie jest znana. Dodatkowo producent w ulotce zaznacza, iż część ze wspomnianych działań niepożądanych występuje również u pacjentów z nieleczoną depresją. Szczegółowo działania niepożądane leku Trittico opisano w dołączonej do opakowania ulotce, z którą należy się zapoznać, zanim pacjent rozpocznie terapię. Według doniesień w czasie leczenia trazodonem i w krótkim czasie po jego zakończeniu u niektórych pacjentów pojawiały się myśli i działania samobójcze.
Pacjenci leczeni trazodonem w niektórych przypadkach obserwowali następujące skutki uboczne:
- nieprawidłowe wyniki badań krwi (agranulocytoza, trombocytopenia, eozynofilia, leukopenia, niedokrwistość),
- spadek masy ciała, jadłowstręt lub nasilony apetyt,
- spadek stężenia sodu we krwi,
- zespół nieprawidłowego wydzielania hormonu antydiuretycznego skutkujący zatrzymywaniem wody w organizmie,
- bóle kończyn, mięśni, pleców i stawów, priapizm,
- wzrost aktywności enzymów wątrobowych.
Wśród możliwych działań niepożądanych trazodonu wymienia się również wspomniane już myśli lub zachowania samobójcze, a także bezsenność, dezorientację i stan splątania. Trazodon może również odpowiadać za takie objawy jak nerwowość, pobudzenie, mania i lęk, poza tym może się przyczyniać do osłabienia popędu seksualnego, urojeń, halucynacji i koszmarów sennych, a także zachowań agresywnych. Trazodon może też powodować zespół serotoninowy, drgawki, zaburzenia równowagi, zawroty głowy i niepokój. Pozostałe możliwe działania niepożądane leku podano w ulotce.
Odstawianie leku Trittico
Leku Trittico pacjent nie powinien odstawiać na własną rękę, tylko wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i w sposób zgodny z jego wskazówkami. Lek powinien być odstawiany stopniowo, zwłaszcza jeżeli terapia była długotrwała. Takie działania pomogą zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów odstawienia, w tym dolegliwości takich jak złe samopoczucie, nudności czy ból głowy.
Bibliografia:
- Ulotka Trittico XR (dostęp online 12.2024),
- Ulotka Trittico CR (dostęp online 12.2024),
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Trazodon (dostęp online 12.2024),
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=2121 (dostęp online 12.2024),
- https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/download/29094/23859 (dostęp online 12.2024).