W rozwoju poznawczym percepcja i uwaga słuchowa są jednymi z najważniejszych aspektów. Percepcja słuchowa to zdolność odbierania, rozpoznawania i interpretowania dźwięków z toku mowy i ich prawidłowego różnicowania. Uwaga słuchowa odnosi się do zdolności skupienia uwagi na dźwiękach i filtracji ważnych informacji od tych nieistotnych. Pakiet multimedialny Eduterapeutica lux Trenuj ucho! Percepcja i uwaga słuchowa, autorstwa doświadczonej terapeutki, powstał właśnie po, to, aby wspomóc dzieci w prawidłowym odbieraniu informacji dźwiękowych.
Multimedialny pakiet na różnorodne zajęcia edukacyjne
Pakiet multimedialny Eduterapeutica lux Trenuj ucho! Percepcja i uwaga słuchowa sprawdzi się podczas różnorodnych zajęć edukacyjnych:
- logopedycznych,
- korekcyjno-kompensacyjnych,
- rewalidacyjnych.
Jego szeroki zakres ćwiczeń multimedialnych, jako jedyni na rynku oferujemy ich 600, można wykorzystać do terapii dzieci w wieku 7-14 lat. Z jakimi dysfunkcjami możesz pracować, wykorzystując pakiet Trenuj ucho?
- wadą wymowy, u podłoża których leżą kłopoty ze słuchem fonemowym, pamięcią i koncentracją uwagi słuchowej,
- dysleksją lub ryzykiem dysleksji,
- dysgrafią,
- ADHD/ADD,
- spektrum autyzmu,
- trudnościami w zakresie koncentracji uwagi.
Ćwicz szereg istotnych umiejętności
Ćwiczeń multimedialnych w pakiecie jest naprawdę dużo i wspomagają one rozwój takich umiejętności, jak:
- wysłuchiwanie i rozpoznawanie dźwięków naturalnych, dochodzących z otoczenia,
- wyodrębnianie pojedynczych dźwięków z tła,
- rozpoznawanie wzorców dźwiękowych,
- rozpoznawanie dźwięków wytwarzanych celowo,
- wyodrębnianie sylab w wyrazach,
- określanie liczby sylab i głosek w wyrazach,
- zgadywanie słów podzielonych na sylaby czy głoski,
- rozpoznawanie i wyodrębnianie głosek w wyrazach, określanie ich umiejscowienia,
- ćwiczenie pamięci słuchowej, zapamiętywanie sekwencji dźwięków i słów oraz ich różnicowanie,
- ćwiczenie słuchu fonemowego,
- ćwiczenie na konkretnych wyrazach oraz pseudosłowach.
Wiedząc jak ważna jest oprawa graficzna, skupiliśmy się na tym, aby ćwiczenia opierały się na mechanikach stosowanych w popularnych grach komputerowych. Dzięki temu dzieci z większym zaangażowaniem korzystają z dostępnych tytułów.
Przykłady ćwiczeń w pakiecie Eduterapeutica lux „Trenuj ucho!”
1. Ćwiczenie z dżinem
Dziecko ma za zadanie usunąć niepotrzebne sylaby ze słów wypowiadanych przez dżina.
2. Ćwiczenie w kawiarni
Dziecko wsłuchuje się w dźwięki słyszalne w kawiarni i zaznacza te obrazki, które zostały wskazane na planszy.
3. Duszek w szafie
Dziecko słucha uważnie słów wypowiadanych przez lektora, a następnie różnicuje wyrazy i umieszcza odpowiednie obrazki w szafie.
To tylko trzy ćwiczenia spośród kilkuset dostępnych w pakiecie multimedialnym. Dzięki temu, iż zostały one podzielone na 16 kategorii to Ty decydujesz, o doborze ćwiczeń na dany dzień. Poniżej prezentujemy podział, który zdecydowanie ułatwi planowanie terapii:
- dźwięki otoczenia,
- rozumienie zdań,
- sekwencje dźwiękowe,
- rozpoznawanie słów podobnie brzmiących,
- sekwencje sylab,
- analiza sylabowa,
- synteza sylabowa,
- rozpoznawanie sylab,
- rozpoznawanie głosek,
- analiza z syntezą głoskową,
- analiza głoskowa,
- synteza głoskowa,
- wyraz w wyrazie,
- słowa z odwróconą kolejnością sylab,
- rymy,
- zapamiętywanie informacji ze słuchanych tekstów.
Wersja demo programu dostępna jest na stronie educhmura.pl >> Załóż konto lub zaloguj się i wprowadź kod dostępu: WYKp
Warto posłuchać autorki pakietu – Anny Tońskiej-Szyfelbein, która przybliży Wam wartość dydaktyczną pakietu do ćwiczenia percepcji i uwagi słuchowej. SŁUCHAJ. W pakiecie multimedialnych do terapii słuchu bardzo istotny jest lektor – dlatego też każde ćwiczenie zostało nagrane przez Filipa Kosiora, którego głos usłyszymy m.in. na Netflixie.
Poznaj zalety pakietu multimedialnego Eduterapeutica lux Trenuj ucho!
Pakiet składa się aż, z 600 zróżnicowanych ćwiczeń i interaktywnych animacji. Dzięki funkcji mieszania elementów, możesz dostosować je samodzielnie jakkolwiek zechcesz, w różnej konfiguracji. Trenuj ucho będzie odpowiednie dla dzieci zarówno starszych, jak i młodszych, ponieważ ćwiczenia posiadają różny stopień trudności. Nie musisz się martwić zmianą pakietu, w momencie gdy uznasz, iż dziecko wymaga trudniejszych zagadnień – ćwiczenia są dopasowane do różnej grupy wiekowej. Pojedyncze, wybrane gry możesz wysyłać mailem, w celu utrwalenia tematów poruszonych na terapii, tak, aby dziecko mogło trenować z rodzicami. Najważniejszymi dźwiękami, szczególnie wśród najmłodszych na początku nauki są te odbierane z otoczenia. W związku z tym w pakiecie znajdziesz odgłosy natury, miasta, wsi, szkoły czy placu zabaw. Pakiet multimedialny posiada licencję otwartą – nie musisz się martwić o limit urządzeń i użytkowników. Korzystać możesz z niego z dowolnego urządzenia: laptopa, tabletu, czy telefonu.
Więcej informację o programie terapeutycznym Eduterapeutica lux Trenuj ucho! Znajdziecie na stronie
Autorka:
Anna Tońska-Szyfelbein – neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, terapeuta SI, terapeuta dysleksji, terapeuta dzieci ze spektrum autyzmu. Posiada ponaddwudziestoletnie doświadczenie terapeutyczne. Członek Polskiego Towarzystwa Terapii Miofunkcjonalnej. Właściciel i terapeuta w LOGO-PED. Centrum Neurologopedyczno-Terapeutycznego w Gdańsku. Zajmuje się zaburzeniami motorycznymi jamy ustnej, jak również pracuje z dziećmi z ryzykiem dysleksji oraz dysleksją.