Trenażer oddechowy – opinie fizjoterapeuty

acusmed.pl 1 tydzień temu

Trenażer oddechowy – co to jest?

Trenażer oddechowy jest urządzeniem, które służy do usprawniania funkcji płuc i wzmacniania mięśni biorących udział w oddychaniu. Treningi z wykorzystaniem trenażerów oddechowych działają na zasadzie ćwiczeń oporowych, wzmacniających mięśnie wydechowe i wdechowe. Poprzez wykonywanie różnych sekwencji głębokich wdechów i wydechów, pacjent jest w stanie znacząco poprawić swoją wydolność, stabilność oddechu, komfort oddychania oraz ułatwić odksztuszanie zalegającej wydzieliny. Dzięki możliwościom indywidualnego dopasowywania i stopniowego zwiększania oporu pracy urządzenia, jesteśmy w stanie poprawić parametry naszego oddechu – w łatwy i szybki sposób! Po uruchomieniu urządzenia i zaciśnięciu ust na specjalnym ustniku, wystarczy wziąć maksymalnie głęboki wdech, a następnie robić powolny, długi wydech aż do zupełnego „opróżnienia” płuc z powietrza.

Kiedy wykorzystuje się trenażery oddechowe?

Trenażery oddechowe są chętnie wykorzystywane przez sportowców, szczególnie przy dyscyplinach sportowych wymagających długotrwałego wysiłku tlenowego. Trenowanie mięśni wydechowych jest pomocne w osiąganiu lepszych wyników m.in. w bieganiu, kolarstwie, pływaniu lub triatlonie. Nad swoją wydolnością oddechową poprzez trenażer często pracują także starsze osoby, które łatwo łapią „zadyszkę” w codziennych życiowych sytuacjach. Trenażery szczególną rolę odgrywają również w procesie rehabilitacji oddechowej osób, które długo przebywają w pozycji leżącej oraz w przebiegu wielu chorób płuc i układu sercowo-naczyniowego. Trening oddechu jest zalecany u pacjentów zmagających się z POChP, astmą, mukowiscydozą i alergiami wziewnymi. Urządzenie wykorzystuje się również przy nawracających infekcjach płuc, przewlekłym zapaleniu oskrzeli lub niewydolności serca.

Trening oddechowy z trenażerem nie jest zalecany w przypadku astmy o ostrym przebiegu, ataków duszności, zwiększonej objętości rozkurczowej lewej komory, uszkodzenia błony bębenkowej, nieuregulowanego nadciśnienia tętniczego i objawów niewydolności serca. Należy także zachować ostrożność przy występowaniu odmy opłucnowej, nadciśnienia płucnego, osteoporozy, przebytych złamań żeber oraz spadku saturacji poniżej 94%. W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem.

Trenażery oddechowe PowerBreathe – seria K

Trenażery oddechowe marki PowerBreathe z serii K to zaawansowane technologicznie urządzenia służące do treningu oddechu. Spośród innych tego typu sprzętów wyróżnia je opatentowany, sterowany elektronicznie otwór stożkowy. Dzięki niemu, trenażer sam dopasowuje intensywność treningu do możliwości i wydolności pacjenta. Bieżące wykonywanie pomiarów pozwala na automatycznie dopasowanie oporu powietrza, zgodnie ze słabnącą siłą mięśni w końcowej fazie wdechu.

Trenażer PowerBreathe K1 to pierwsza I podstawowa wersja urządzeń tej serii. Oprócz opisanej wyżej funkcji Auto-optimize IMT ma także możliwość manualnej regulacji intensywności oporu oraz intuicyjny interfejs, dzięki którego można łatwo i gwałtownie obsługiwać urządzenie. Sprzęt działa niezwykle precyzyjnie – po danej ilości wykonanych oddechów sygnalizuje zakończenie ćwiczeń. Po wykonaniu treningu, można odczytać jego wyniki, a także przenalizować rekomendacje i wskazówki dotyczące tempa oddechu i pracy mięśni. Dzięki wymiennej głowicy zaworu, trenażer K1 może być używany przez wielu użytkowników – z zachowaniem standardów higieny.

Trenażer PowerBreathe K3 posiada wszystkie zalety modelu K1 i jest ulepszony o kilka dodatkowych cech. Pozwala m.in. na wykonywanie testów oceniających siłę mięśni oddechowych i ich progres, a także posiada 2 nowe tryby okołotreningowe. Funkcja Warm-up, jako forma rozgrzewki przygotowuje mięśnie oddechowe do treningu, a funkcja Cool-down uspakaja oddech i dotlenia mięśnie po treningu.

Trenażer oddechowy PowerBreathe K4 to jeszcze wyższy model serii K. Został on dodatkowo wyposażony w nowoczesne oprogramowanie Breathe-Link, które umożliwia synchronizację urządzenia z komputerem w czasie rzeczywistym. Dzięki niemu zyskuje się przydatne funkcje analityczne oraz czytelny podgląd bieżących parametrów i postępów treningowych. To urządzenie dokonuje pomiarów mocy, objętości, przepływu, energii oraz pokonanego oporu powietrza. Takie informacje dają szczegółowy obraz tego, z jaką wydolnością pracuje organizm pacjenta. W tym programie można utworzyć aż 10 profili użytkownika i na bieżąco monitorować postępy ich pracy.

Najbardziej rozbudowaną wersją jest trenażer oddechowy PowerBreathe K5. Zbierane dane i parametry poszczególnych oddechów są poddawane zaawansowanej analizie i przedstawiane w formie czytelnego wykresu (można je wydrukować i przekazać pacjentowi lub innemu użytkownikowi oprogramowania). W pamięci urządzenia przechowywane jest podsumowanie aż 36 ostatnich sesji – z możliwością porównywania poszczególnych wyników, procentowej efektywności oraz skuteczności danego treningu oddechu. To wszystko przez cały czas mieści się w urządzeniu o kompaktowym, wygodnym do trzymania rozmiarze oraz na intuicyjnym interfejsie z ekranem LCD. Dwa przyciski sterujące pozwalają na łatwe wyszukiwanie funkcji i szybką obsługę trenażera.

Trenażer mięśni oddechowych PowerBreathe – seria EX1 EMT

Trenażer oddechowy PowerBreathe EX1 EMT to lekki i łatwy w użyciu trenażer mięśni wydechowych. Przy jego pomocy, można skutecznie podnieść jakość oddechu, wzmocnić siłę i wytrzymałość swoich mięśni oddechowych. Urządzenie to ma funkcję manualnej regulacji oporu, aby indywidualnie dopasować obciążenie treningowe do własnych potrzeb. 10-stopniowa skala umożliwia dobór adekwatnego poziomu trudności i stałe progresowanie w wynikach ćwiczeń. Bez problemu z jego obsługą poradzą sobie również osoby starsze – intensywność ćwiczenia określa się dobrze widocznym pokrętłem. Do wyboru są urządzenia o 3 zakresach oporu: lekki (10 – 80 cmH2O), średni (35 – 175 cmH2O) oraz ciężki (55 – 220 cmH2O). Dzięki temu każdy może dopasować je do swoich możliwości!

Czy warto? Trenażer oddechowy – opinie z gabinetu

Systematyczna praca i solidnie wykonywane ćwiczenia przy użyciu trenażera oddechowego bez wątpienia poprawiają wydolność oddechową pacjentów. Opinie użytkowników jasno wskazują, iż wykorzystywanie trenażera zwiększa tolerancję wysiłku oraz poprawia wydolność płuc i mięśni oddechowych. Trenażery oddechowe cenią sobie również artyści, którzy dzięki pełnym wdechom i wydechom mogą w pełni wykorzystać możliwości swojego głosu. Treningi z odpowiednim, progresującym oporem poprawiają jakość życia przewlekle chorych osób, ułatwiają oczyszczanie płuc i umożliwiają wykonywanie pełnych, jakościowych oddechów. Ćwiczenia z trenażerem pozytywnie oceniają także lekarze, widząc poprawę parametrów oddechu u swoich pacjentów!

Idź do oryginalnego materiału