Nie ma chyba osoby, która choć raz nie była pogryziona przez uciążliwe komary. Niemal każdy, kto miał nieprzyjemność posiadania na skórze swędzących śladów po ukąszeniach komarów, na samą myśl o spędzaniu czasu w łonie natury w okresie prawdopodobnie ma ciarki na plecach. Na szczęście z komarami można skutecznie walczyć, stosując preparaty odstraszające te uciążliwe owady.
Komary potrafią skutecznie popsuć choćby najlepszy i najdłużej planowany urlop. Te uciążliwe owady żywią się krwią, a wysysając ją, wprowadzają do organizmu ślinę, która może wywoływać silne reakcje układu odpornościowego, a niekiedy dodatkowo może zawierać chorobotwórcze drobnoustroje. Ulubionym miejscem bytowania komarów są obszary wilgotne, czyli okolice jezior, rzek i stawów, a także wilgotne lasy z bagnami. By chronić się przed pogryzieniem przez komary, warto stosować repelenty, czyli środki odstraszające te dokuczliwe owady. Na rynku można znaleźć różnego rodzaju repelenty, w tym zarówno te bazujące na składnikach pochodzenia roślinnego, jak i te z DEET czy ikarydyną. Jak chronić się przed komarami skutecznie? Praktyczne wskazówki i TOP 5 najskuteczniejszych środków na komary można znaleźć poniżej.
Spis treści
Sezon na komary – gdzie jest najwięcej komarów?
Jak chronić się przed komarami?
TOP 5 najskuteczniejszych środków na komary
Co na ugryzienia komarów?
Sezon na komary – gdzie jest najwięcej komarów?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety
W Polsce komarów nie brakuje. Co prawda nasze rodzime komary nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, ale potrafią być wyjątkowo uciążliwe, potrafiąc popsuć choćby najlepszy wypoczynek. Najwięcej komarów spotkamy w środowiskach wilgotnych, czyli w okolicy zbiorników wody stojącej, gdzie mogą się swobodnie rozmnażać. Ugryzienie komara skutkuje najczęściej nieprzyjemnym swędzeniem skóry i jej zaczerwienieniem, a niekiedy również silniejszą reakcją alergiczną, w tym bolesną opuchlizną, dużym zaczerwienieniem i silnym swędzeniem. Szczególnie wrażliwi alergicy po ugryzieniu komara mogą mieć choćby zawroty głowy czy nudności. Zagrożeniem są szczególnie komary tropikalne. Te mogą przenosić groźne choroby, w tym np. malarię czy gorączkę zachodniego Nilu. Możemy się z nimi zetknąć, wyjeżdżając na zagraniczne wakacje.
Jak chronić się przed komarami?
Przed komarami można się skutecznie chronić. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na swoją odzież, unikając mocnego odsłaniania ciała. W domu możemy chronić się przed tymi owadami, stawiając na moskitiery w oknach lub drzwiach. W ochronie przed komarami mogą pomóc też metody naturalne, w tym rośliny, których zapach skutecznie odstrasza te uciążliwe owady. Do takich roślin można zaliczyć miętę i komarzycę, a także geranium, kocimiętkę i koper włoski. Warto również zaufać olejkom eterycznym. Dobrze sprawdzają się takie olejki jak olejek eukaliptusowy, lawendowy, z trawy cytrynowej, olejek goździkowy czy miętowy. jeżeli komary są szczególnie dokuczliwe lub wybieramy się w miejsce, gdzie jest ich dużo, warto postawić również na dobre repelenty, czyli środki odstraszające owady. Niektóre repelenty skutecznie odstraszają nie tylko komary, ale i meszki czy kleszcze, co zapewnia nam dodatkową ochronę.
TOP 5 najskuteczniejszych środków na komary
Na rynku można znaleźć szeroki wybór preparatów na komary różniących się składem, adekwatnościami i działaniem. Wybierając odpowiedni dla siebie preparat przeciw komarom, należy zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby oraz ewentualne przeciwwskazania danej osoby (np. wiek czy ciąża). Jaki preparat przeciw komarom będzie najlepszy? TOP 5 najskuteczniejszych środków na komary prezentujemy poniżej.
-
Mosbito płyn odstraszający komary i meszki 100 ml 12,55 PLN Sprawdź
-
BROS płyn na komary i kleszcze 50% DEET 130 ml 23,90 PLN Sprawdź
-
Moskito Guard mleczko odstraszające owady z atomizerem 75 ml 58,20 PLN Sprawdź
-
BROS Zielona Moc spray na komary i kleszcze 90 ml 15,99 PLN Sprawdź
-
Optima Natura naturalny olejek eteryczny Lemongrassowy 10 ml +10 ml GRATIS!!! 18,93 PLN Sprawdź
- Mosbito – płyn w atomizerze odstraszający komary i meszki na bazie naturalnych olejków eterycznych, który może być stosowany bezpośrednio na skórę. Produkt nie zawiera DEET i nie wymaga rozsmarowywania na skórze oraz nie pozostawia uczucia lepkości. Zapewnia ochronę przed owadami do 4 godzin od zastosowania.
- BROS płyn na komary i kleszcze 50% DEET – preparat wysoce skuteczny w odstraszaniu komarów (również tych tropikalnych, które przenoszą gorączkę zachodniego Nilu oraz malarię), a przy tym wyróżniający się skutecznością w odstraszaniu kleszczy i meszek. Chroni przed komarami pospolitymi do 12 godzin, a przed tropikalnymi do 10 godzin.
- Moskito Guard – mleczko odstraszające owady z atomizerem, które zapewnia ochronę przed komarami do 8 godzin, a przy tym ochronę przed kleszczami i meszkami. Bazuje na ikarydynie, która jest bezpieczną i skuteczną substancją aktywną.
- BROS Zielona Moc – aerozol odstraszający komary i kleszcze oraz meszki, stworzony na bazie składników pochodzenia naturalnego. Wyróżnia się przyjemnym, świeżym zapachem, a dzięki zawartości aloesu dodatkowo nawilża skórę i pielęgnuje ją.
- Optima Natura naturalny olejek eteryczny Lemongrassowy – wyróżnia się nie tylko atrakcyjną wonią, ale również działa odstraszająco na komary i meszki, a przy tym jest ceniony za adekwatności antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze.
Pamiętajmy, iż nie wszystkie repelenty nadają się dla wszystkich pacjentów. Na stosowanie środków przeciw komarom powinny szczególnie uważać dzieci (a niekiedy choćby młodzież) i kobiety w ciąży. Przed zastosowaniem wybranego preparatu należy też zapoznać się dokładnie z instrukcją jego prawidłowego używania i środkami bezpieczeństwa, które należy zachować. Ważne jest np. aby unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi.
Co na ugryzienia komarów?
Niestety nie zawsze uda nam się w pełni ochronić przed ugryzieniami komarów. Jest to szczególnie trudne w sezonie, gdy przebywamy w miejscach, gdzie jest ich bardzo dużo. Dobre repelenty odstraszają te uciążliwe owady, ale nie zapewniają 100% ochrony przed nimi, zwłaszcza jeżeli nieprawidłowo z nich korzystamy. Ugryzienia komarów są dokuczliwie swędzące, a skóra zaczerwieniona i opuchnięta. I z tym można na szczęście skutecznie walczyć, stosując odpowiednie preparaty z apteki. Warto zaopatrzyć się w preparaty po ukąszeniach owadów, które gwałtownie przynoszą ulgę w przypadku uciążliwych objawów takich jak świąd, podrażnienie skóry, jej zaczerwienienie czy obrzęk. Wiele z preparatów tego typu zawiera w składzie substancje przeciwalergiczne, przynosząc szybką ulgę i ograniczając potrzebę drapania skóry.