Mamy smaczną wiadomość – w ofercie Biosprawiedliwych pojawiło się rzemieślnicze Smakotofu od Smakoterapii. Tofu to wytwarzane jest pod Warszawą w niewielkiej polsko-wietnamskiej manufakturze. To tofu jest niezwykłe – nie dość, iż powstaje wg oryginalnej dalekowschodniej receptury, to na dodatek lokalnie, na Mazowszu i na bazie naturalnych surowców – soi, wody i na sojowym zakwasie, a nie jest to w przypadku tofu wcale rzecz oczywista. Smakotofu to jedyne tofu w Europie przygotowywane w tradycyjny sposób, z użyciem zakwasu, na bazie soi premium, bez sztucznych dodatków. Zakwas musi być codziennie doglądany, a każda osoba w teamie biorąca udział w procesie wytwarzania tofu ma swoją rolę. Proces ten jest bardzo trudny do odtworzenia w przypadku produkcji tofu przemysłowego, nie daje się go zmechanizować.
Tofu, to rzecz w kraju nad Wisłą coraz bardziej powszechna. Warszawa na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia zrobiła głęboki ukłon w stronę kuchni roślinnej – wegańskiej. W dalekiej Azji spożycie tofu warunkowane było stosunkowo niewielkim udziałem białka w codziennej diecie ludności lokalnej. W Japonii, Chinach, Wietnamie i w Korei nie było bowiem tradycji spożywania nabiału. Tofu stanowiło znakomitą dla niego alternatywę, dostarczało potrzebnego białka, wapnia, fosforu i witamin z grupy B.
W produkcji tego roślinnego serka niezbędna jest substancja, która działa jak koagulant, w tej roli wystąpić mogą:
- nierafinowany siarczan wapniowy, chlorek wapnia i magnezu;
- nigari czyli inaczej zredukowana woda morska;
- cytryna bądź kwasek cytrynowy, szczególnie popularne w metodach warzenia tofu w domowej kuchni;
- naturalny zakwas sojowy powstały z ukwaszonego mleka sojowego.
Tofu Smakoterapii wytwarzane jest jedynie z soi, wody i naturalnego zakwasu, dzięki czemu ma jedwabistą konsystencję i przyjemny smak bez nachalnej kwasowości, która wynika z zastosowania innych koagulantów.
Z czym łączyć tofu, by było pysznie?
Tofu uwielbia być zanurzane w sosie sojowym lub w aromatycznych zupach, salsach z jego dodatkiem. Pięknie splata się ze smakiem sezamu i nerkowców. W większości klasycznych receptur na tofu odnajdziemy smaki kwaśny, słodki i pikantny splecione w spójną całość. Dla kontrastu warto tofu zestawić z posiekanym porem, dymką lub kolendrą. Dobrze się sprawdzają akcenty świeże w postaci ogórków czy dojrzałego mango.
Dla jedzących owoce morza ciekawą opcją są dania z tofu i krewetkami, w opcji czysto-roślinnej świetnym towarzystwem dla tofu są grzyby.
Tofu bywa bazą dla rozmaitych past do chleba – polecamy m.in. pastę bezjajeczną i pastę z suszonymi pomidorami.
W połączeniu z solą kala namak tofu może zastępować jajko – w jajecznicy albo bezmięsnej szakszuce dajmy na to.
Jak przyrządzić tofu?
Tofu szczególnie smaczne jest po podsmażeniu jego kawałków w niewielkiej ilości skrobi ziemniaczanej, a następnie zalaniu przygotowanym wcześniej sosem. Wówczas kostka staje się chrupiąca, a jednocześnie spowija ją aksamitna aromatyczna otoczka. Tak przygotowane świetnie się sprawdzi jako dodatek do sałatek albo energetycznych bowli na obiad.
Polecamy usmażyć tofu obtoczone w niewielkiej ilości mąki ryżowej lub ziemniaczanej, następnie, wciąż na patelni zalać mieszanką passaty, sosu sojowego, tartego imbiru, czosnku i ostrej papryczki. Pod koniec dodać plastry słodkiego mango. Wybornie smakuje z natką kolendry.
Można z niego też przyrządzić szejka białkowego – zblendować z ulubionym mlekiem roślinnym, owocami i gotowe. Tofu zawiera 9 niezbędnych aminokwasów egzogennych więc tak jak białko grochu jest świetnym źródłem białka..
Smakotofu ma smak tak wyjątkowy, iż pyszne jest także na surowo, śmiało więc można plaster wyłożyć na kromce ulubionego chleba, zwieńczyć krajanką z marynowanych ogórków, albo po prostu kawałkiem pomidora. Już w takiej prostej śniadaniowej wersji zachwyca.