To najbardziej śmiertelna choroba zakaźna. Wróciła po pandemii

wiadomosci.gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl


Tylko w 2023 roku na chorobę tę zapadło ponad 10 mln osób. Co roku z jej powodu umiera od 1,2 do 1,4 mln pacjentów. Problemem jest przede wszystkim odporność na leki.
Gruźlica przez cały czas jest dużym problemem: 24 marca obchodzony był Światowy Dzień Gruźlicy. To właśnie tego dnia w 1882 roku Robert Koch odkrył prątka gruźlicy. Mimo iż przez lata liczba zachorowań na tę chorobę spadła, przez cały czas co roku z jej powodu umiera od 1,2 do 1,4 mln osób - podaje sanepid. - Możemy wyleczyć tylko 60 proc. pacjentów. To wciąż bardzo ciężka choroba - powiedział pulmonolog dr hab. n. med. Adam Nowiński w rozmowie z portalem naTemat. Jak dodał, po pandemii początkowo zaobserwowano spadek wykrywalności gruźlicy, jednak z czasem nastąpił wzrost, na szczęście chwilowy.


REKLAMA


Skąd aż taka śmiertelność? Według danych WHO w 2023 roku na gruźlicę zachorowało 10 mln osób na całym świecie. "Wśród tych nowych przypadków 662 tys. (6,1 proc.) było jednocześnie zakażonych wirusem HIV" - podaje naTemat. Dodatkowo 400 tys. pacjentów (3,7 proc.) to osoby z gruźlicą wielolekooporną lub oporną na rifampicynę. We wspomnianym 2023 roku z powodu tej choroby zmarło 1,25 mln osób, co czyni ją najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych pojedynczą chorobą zakaźną na świecie. naTemat podaje także, iż choć "region europejski odpowiada jedynie za 2,1 proc. globalnego obciążenia gruźlicą", jest on równocześnie najbardziej dotknięty lekoopornymi postaciami choroby. W regionie występuje jedna piąta wszystkich przypadków gruźlicy wielolekoopornej. Dodatkowo Lekarze bez granic wskazują, iż leczenie w Europie jest choćby 100 razy droższe niż w krajach o niższych i średnich dochodach.


Zobacz wideo Choroby zakaźne u dzieci - jak je rozpoznać?


Objawy i transmisja: Jak podaje sanepid, do zakażenia się gruźlicą dochodzi zwykle drogą powietrzną. Ryzyko infekcji zwiększa długotrwały kontakt oraz przebywanie w zamkniętych i słabo wentylowanych pomieszczeniach. Do najczęstszych objawów choroby zalicza się: przewlekły kaszel, utratę masy ciała i osłabienie, nocne poty, duże zmęczenie i podwyższoną temperaturę ciała oraz ból w klatce piersiowej i duszności. Gruźlica występuje jednak także w postaci pozapłucnej i wtedy objawy zależą od zajętego narządu - mogą wystąpić m.in. powiększone węzły chłonne, bóle stawów czy objawy neurologiczne.


Przeczytaj także: "Jak często się szczepić? Powstał kalendarz dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży [TABELA]".Źródła: Sanepid, naTemat, Lekarze bez granic, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc
Idź do oryginalnego materiału