COVID-19 może powodować prozopagnozję, czyli tzw. ślepotę twarzową. To jedno z rzadszych powikłań zakażenia koronawirusem. Naukowcy z Dartmouth College (USA) zbadali przypadki osób, które utraciły zdolność rozpoznawania twarzy po przejściu COVID-19. Okazuje się, iż chorzy na ślepotę twarzową mają też inne towarzyszące objawy.
Osoby, które przechorowały COVID-19 często borykają się z różnego rodzaju powikłaniami. Wśród nich są zaburzenia neurologiczne, m.in. tzw. mgła covidowa (problemy z koncentracją i mową) czy zaburzenia smaku i węchu. Jeszcze innym powikłaniem neurologicznym okazuje się być tzw. ślepota twarzowa, czyli prozopagnozja. Przypadki osób dotkniętych tą przypadłością zbadali naukowcy z Dartmouth College w Stanach Zjednoczonych.
Prozopagnozja. Objawy ślepoty twarzowej
Osoba dotknięta prozopagnozją widzi twarze innych osób, ale ich nie rozpoznaje. Tak jak 28-letnia Annie, która przeszła zakażenie SARS-CoV-2 w 2020 roku. Po dwóch miesiącach nastąpił u niej nawrót objawów. Krótko po tym zaczęły się u niej nietypowe problemy.
Kiedy pierwszy raz spotkałem Annie, powiedziała mi, iż nie była w stanie rozpoznać twarzy członków swojej rodziny - opowiada Marie-Luise Kieseler z Dartmouth College (USA), główna autorka badania opisanego w magazynie „Cortex”.
Published a paper in Cortex! #COVID can lead to problems with face recognition and navigation. #LongCovid #faceblind #prosopagnosia https://t.co/pSoX34EhsF
— mlkieseler (@mlkieseler) March 14, 2023Dziewczyna opisała pierwszą po chorobie wizytę w restauracji. Spotkała się tam z bliskimi, ale w pierwszym momencie ich nie poznała. Ojciec musiał ją zawołać, bo go nie dostrzegła.
To było tak, jakby głos mojego taty dochodził od obcej twarzy - opowiada Annie.
Annie przez cały czas cierpi na prozopagnozję. Teraz rozpoznaje osoby po głosie.
Inne objawy neurologiczne
Wraz z ślepotą twarzową u Annie pojawiły się też zaburzenia orientacji przestrzennej. Dziewczyna nie jest w stanie przypomnieć sobie lokalizacji różnych stoisk w sklepie czy miejsca, w którym zaparkowała samochód.
Prof. Brad Duchaine z Dartmouth College przyznaje, iż prozopagnozja i zaburzenia orientacji przestrzennej często łączą się ze sobą u osób, które przeszły udar mózgu lub mają problemy rozwojowe.
To współwystępowanie prawdopodobnie wynika z tego, iż za te zdolności odpowiadają położone blisko siebie rejony w płatach skroniowych - wyjaśnia badacz.
Test ze zdjęciami potwierdził diagnozę
Annie została poddana profesjonalnym testom, które potwierdziły podejrzewane zaburzenie. Naukowcy pokazali jej 60 zdjęć sławnych osób, które znała. Dziewczyna rozpoznała tylko 29 proc., podczas gdy wynik przeciętnej osoby to 84 proc. W innym badaniu miała za zadanie nauczyć się rozpoznawania nieznanych wcześniej twarzy. Tutaj też wypadła wyraźnie gorzej od średniej.
Jak zauważa Marie-Luise Kieseler, testy pokazały, iż nie chodzi jedynie o to, iż Annie nie może przypomnieć sobie imienia czy informacji o sławnym człowieku, którego wcześniej znała, ale iż naprawdę ma kłopoty z nauką wyglądu nowych osób.
Jednocześnie Annie bez kłopotu twarze zauważa, a także rozpoznaje inne obiekty. To oznacza, iż zaburzenie obejmuje tylko konkretne, wąskie spektrum zdolności. Doskonale radzi sobie np. z krajobrazami.
Pocovidowa ślepota twarzy. Szersze badania
Naukowcy postanowili sprawdzić, czy inne osoby, które przeszły długi COVID-19 mają podobne objawy, co Annie. Przeprowadzili ankiety wśród 54 ochotników, którzy przechorowali COVID-19. Okazało się, iż większość badanych miała różnego typu zaburzenia zdolności poznawczych. Część z nich miała trudności z wyobrażeniem sobie rodziny i przyjaciół.
Nasze badanie podkreśla znaczenie zaburzeń percepcji związanych z rozpoznawaniem twarzy, które mogą być powodowane przez Covid-19. Ludzie powinni być ich świadomi. Szczególnie dotyczy to lekarzy i innych pracowników medycznych - dodaje.
Więcej od upday:
Celine Dion nieuleczalnie chora. "Ta choroba może prowadzić do śmierci"
Czego nie jeść przy nadciśnieniu? Te produkty są zakazane [LISTA]
COVID-19 przyspiesza rozwój cukrzycy. Także u zaszczepionych