Większość z nas dochodzi w swoim życiu do momentu, gdy z trwogą patrzy na kartkę w kalendarzu, zastanawiając się, czemu ostatnie pięć lat minęło w mgnieniu oka. Uczucie to jest bardzo uniwersalne, a wiąże się z faktem, iż w gruncie rzeczy wszyscy doświadczamy dorastania i starzenia się w podobny sposób. Winowajcami są jednak konkretne czynniki, które możemy łatwo wyeliminować.
REKLAMA
Zobacz wideo Anna Ruzik-Sierdzińska: Powinniśmy inwestować w zdobywanie nowych kwalifikacji przez kobiety
Percepcja czasu z wiekiem ulega zmianom. Naukowcy to potwierdzają i wiedzą, co jest tego przyczyną
Jak informuje portal Psychology Today, za zmianę w percepcji czasu odpowiadają nasze emocje. Potwierdziły to badania przeprowadzone przez Marca Wittmanna wraz z zespołem w 2015 roku. Wzięły w nich udział 423 osoby w wieku od 17 do 81 lat. Dzięki nim udało się nie tylko potwierdzić, iż osoby starsze postrzegają upływ czasu jako szybszy, ale także powiązano to z trzema stanami: odczuwaną presją czasu, nudą i rutyną. Mówiąc prościej, powtarzalność czynności sprawia, iż odbieramy mniej nowych bodźców, więc nasz mózg "upraszcza" ten czas i wydaje nam się, iż minął on szybciej. Co więcej, czas był "wolniejszy" dla osób skupiających się na chwili teraźniejszej, w przeciwieństwie do osób wybiegających w przyszłość. Pełny raport z omawianych badań dostępny jest pod tym linkiem. Warto zauważyć, iż wyjaśnia to zarazem, czemu dla większości osób omawiane odczucie nasila się z wiekiem. Narastające obowiązki często wymuszają na nas wprowadzenie rutyny, a pogarszający się stan zdrowia sprawia, iż trudniej podejmować nowe, ekscytujące aktywności.
Zobacz też: To dlatego nie dotrzymujesz postanowień noworocznych. Naukowiec wyjaśnił, jak zmienić swoje podejście
Na szczęście percepcję czasu można zmienić w dowolnym momencie naszego życia, przy czym nie oznacza to wcale całkowitego porzucenia dotychczasowej rutyny. W niektórych obszarach jest ona wręcz wskazana, np. przy spożywaniu posiłków lub spoczynku. Jakie zatem kroki należy podjąć, by czas przestał uciekać nam przez palce?
Spowolnienie czasu przez mózg jest możliwe. Spróbuj tych metod przy najbliższej okazji
Psychology Today przyjrzał się metodom na spowolnienie czasu w osobnym artykule. Bardzo istotne w osiągnięciu naszego celu będzie próbowanie nowych rzeczy, najlepiej każdego dnia. Wystarczą przy tym choćby bardzo proste zmiany, jak wybór innej drogi do pracy lub trasy spaceru. Każda odmiana pobudzi nasz umysł do przetwarzania napływających informacji, dzięki czemu nasz dzień wyda się zarówno dłuższy, jak i bardziej ekscytujący. Kolejna wskazówka to zwolnienie tempa. Musimy uważać, aby nie prowadziło to do nudy, ale chwila relaksu jest jak najbardziej wskazana. Ostatnia porada warta rozważenia to prowadzenie dziennika. Spisywanie naszych myśli na koniec dnia pomoże nam utrwalać wspomnienia oraz powracać do nich później. Sprzyja to także zapisywaniu informacji w pamięci długotrwałej.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.