To bogactwo omega-3 i omega-6. Awokado w domowej pielęgnacji działa jak drogie kosmetyki

zdrowie.interia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Może wspierać zdrowie, odżywiać nasze ciało i umysł od wewnątrz i od zewnątrz. Awokado warto bowiem i jeść, i stosować do pielęgnacji. Przygotujesz z niego wiele domowych kosmetyków. Nadadzą się do twarzy, aby przeciwdziałać zmarszczkom, czy do włosów, aby były gładkie i lśniące. Jakie awokado ma adekwatności i jak je wykorzystać w kosmetyce?


Awokado – adekwatności


Awokado swoje adekwatności dla zdrowia i urody zawdzięcza bogatemu składowi. Przede wszystkim to świetnie źródło cennych kwasów omega-3 i omega-6. W dodatku dostarczy witaminy A, C, E, witamin z grupy B, magnezu, potasu i fosforu.
To sprawia, iż jedzenie awokado w szczególny sposób oddziałuje na wygląd naszej skóry i włosów. Dzięki kwasom tłuszczowym cera staje się jednolita i promienna. Zostaje dogłębnie nawilżona i elastyczna, a zmarszczki stają się wyraźnie wypełnione. Włosy za to za sprawą nawilżenia nabierają zdrowego blasku i są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.Reklama


Ponadto awokado ma adekwatności wspierające układ sercowo-naczyniowy. Obniży poziom "złego" cholesterolu LDL, ciśnienia tętniczego krwi oraz zadziała przeciwzakrzepowo, przez co zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób takich jak m.in. miażdżyca, zawał, udar, niewydolność żył.
Składniki aktywne w awokado również pozytywnie wpłyną na odporność organizmu. Znacząco podniosą ją, zapobiegną rozwojowi stanów zapalnych czy choćby namnażaniu się komórek nowotworowych.
Regularne spożywanie owocu poprawi funkcjonowanie umysłu. Przyspieszy i usprawni procesy poznawcze, pamięć i zapamiętywanie. Zadziała antydepresyjnie i pomoże w uregulowaniu rytmu dobowego.


Jak awokado wykorzystywane jest w kosmetyce?


Ze względu na skład awokado, będzie ono pielęgnować nas nie tylko od wewnątrz, ale też od zewnątrz. Z tego właśnie powodu owoc chętnie wykorzystywany jest w kosmetyce. Sama jagoda lub olej wytwarzany z jej miąższu stanowią podstawę dla wielu produktów do ciała, twarzy czy włosów.
Awokado może być też nakładane bezpośrednio na twarz. Pomoże w rozjaśnieniu przebarwień i zapobiegnie powstawaniu nowych. Pozostawi skórę promienną i świetlistą. Dodatkowo zadziała łagodząco i przeciwzapalnie. Dogłębnie nawilży cerę, wygładzi ją i uelastyczni.
Czytaj także: 10 kroków koreańskiej pielęgnacji twarzy. Rytuał czasochłonny, ale niezmiernie skuteczny
Awokado spotkamy zarazem w kosmetykach do włosów. Po użyciu ich kosmyki powinny być wyraźnie zmiękczone, wygładzone i błyszczące. Będą bardziej giętkie i odporne na uszkodzenia spowodowane wszelkimi otarciami, zmianami temperatur czy ekspozycją na słońce.


Domowa maseczka z awokado na zmarszczki


Domowa maseczka z awokado wyprasuje zmarszczki niczym żelazko. Zrobienie jej zajmuje około 5 minut, a cera wygląda jak po zabiegu u kosmetyczki. Potrzebne będą tylko 3 składniki takie jak:
pół bananapół dojrzałego awokadobiałko 1 jaja kurzego.
Banana i awokado dokładnie rozgnieć widelcem lub zblenduj na gładką masę. W osobnym naczyniu białko ubij na sztywną pianę. Składniki połącz ze sobą tak, aby utworzyły jednolitą konsystencję.
Maseczkę z awokado na zmarszczki nałóż na wcześniej oczyszczoną i wysuszoną twarz na co najmniej 25 minut. Po tym czasie należy zmyć ją letnią wodą i nałożyć ulubiony krem.
Po takim domowym zabiegu skóra będzie wyraźnie odżywiona i rozświetlona. Zmarszczki zostaną wypełnione i wygładzone. Dla najlepszych i najtrwalszych efektów, maseczka z awokado na twarz powinna być aplikowana dwa razy w tygodniu.


Maseczka z awokado na włosy


Właściwości owocu warto wykorzystać także przygotowując domową maseczkę na włosy z awokado. Takie odżywienie znacząco poprawi kondycję włosów. Scali rozdwojone końcówki i zabezpieczy je przed dalszymi uszkodzeniami.
Składniki na maseczkę do włosów z awokado:
1 dojrzałe awokado2 łyżki oliwy z oliwek1 łyżka miodu.
Awokado rozgnieć widelcem lub zblenduj. Dolej do niego oliwę z oliwek i miód. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj. Maskę z awokado nałóż na suche lub delikatnie wilgotne włosy. Całość pozostaw na co najmniej 20 minut. Po tym czasie maseczkę spłucz, a włosy umyj szamponem.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału