TikTok nakłada ograniczenia wiekowe na niektóre swoje filtry kosmetyczne, aby rozwiać obawy dotyczące ich wpływu na zdrowie psychiczne nastoletnich użytkowników. Niektóre ze zmian, które zostaną wprowadzone „w nadchodzących tygodniach”, obejmują uniemożliwienie osobom poniżej 18 roku życia korzystania z niektórych efektów zmieniających wygląd oraz rozszerzenie opisów filtrów, aby określić, co dostosowują się po zastosowaniu filtrów.
The czytamy w komunikacie prasowym iż ograniczenia wiekowe nie będą miały zastosowania do efektów filtrów, które „zaprojektowano tak, aby były oczywiste i zabawne”, np. dodawania zwierzęcych uszu lub komicznego wyolbrzymiania niektórych elementów. Zmiana prawdopodobnie ma na celu rozwiązanie problemu efekty upiększające, takie jak Bold Glamour które zapewniają użytkownikom gładszą skórę, dłuższe rzęsy i szczuplejsze twarze – co może być trudniejsze do wykrycia.
Ponieważ ogłoszenie zostało ogłoszone na Europejskim Forum Bezpieczeństwa TikTok w Dublinie i opublikowane w europejskim newsroomie TikTok, nie jest jasne, czy aktualizacje te zostaną wprowadzone na całym świecie. Poprosiliśmy TikTok o wyjaśnienie, gdzie będą stosowane nowe ograniczenia.
Zmiany wprowadzane są w odpowiedzi na raport Urzędu ds Organizacja non-profit zajmująca się bezpieczeństwem dzieci w Internecie Sprawy internetowew którym stwierdzono, iż „filtry upiększające przyczyniły się do zniekształconego światopoglądu, w którym normalizowane są doskonałe obrazy”. Z raportu wynika, iż dzieci często nie były w stanie stwierdzić, kiedy zdjęcia zostały zmienione, i znajdowały się pod „znaczną presją społeczną”, aby wyglądać w Internecie w określony sposób.
„W nadchodzących tygodniach” w 13 bliżej nieokreślonych krajach europejskich zostaną udostępnione nowe zasoby, które umożliwią użytkownikom zgłaszającym treści dotyczące samobójstwa, samookaleczenia, nienawiści i molestowania dostęp do odpowiednich lokalnych linii pomocy. Według TikTok platforma ma w tej chwili w Europie ponad 175 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie.
„Jeśli chodzi o bezpieczeństwo i ochronę, nie ma końca, więc będziemy przez cały czas uczyć się od naszej społeczności, współpracować z ekspertami i starać się działać jeszcze lepiej” – dodał. – powiedziała na LinkedIn Christine Grahn, dyrektor ds. polityki publicznej w Europie w TikTok. „Jeśli nasi użytkownicy nie będą czuli się bezpieczni, nie pokażą swojego prawdziwego ja na TikToku, a platforma nie będzie już taka sama”.
TikTok bada również nowe technologie uczenia maszynowego, które mogą wykrywać konta utworzone przez użytkowników poniżej 13 roku życia – minimalnego wieku dozwolonego do korzystania z platformy. Firma twierdzi, iż użytkownicy, których konta zostały usunięte, będą mogli się odwołać, „jeśli uznają, iż popełniliśmy błąd”, i iż każdego roku na całym świecie usuwa około sześciu milionów kont, które nie spełniają wymagań dotyczących minimalnego wieku.