Podarowali uśmiech dzieciom

glosswidnika.pl 2 godzin temu

Uśmiech dziecka to największy skarb, o czym wiedzą darczyńcy, którzy odpowiadając na zaproszenie Ośrodka Interwencji Kryzysowej, wzięli udział w akcji charytatywnej i ufundowali prezenty dla jego podopiecznych. Najmłodsi odebrali je w piątkowe popołudnie, z rąk Świętego Mikołaja.

– To nasza cykliczna akcja i tak naprawdę każdego roku drżymy, czy znajdziemy sponsorów i uda nam się przygotować upominki, tymczasem z roku na rok jest tych darczyńców coraz więcej. To bardzo budujące. Serdecznie dziękujemy firmom: Jakub Sidorowicz „Full-med”, Marcin Bubczyk „Edward Orlovski”, WSK PZL-Świdnik S.A. oraz Maestro Kitchen&Home International, a także bardzo wielu osobom indywidualnym, które przekazały podarunki anonimowo – mówi Małgorzata Mądry, kierownik OIK.

Najmłodsi, ale także nieco starsi świetnie czuli się na karnawałowym spotkaniu, podczas którego nie zabrakło różnego rodzaju gier i zabaw, a także słodkiego poczęstunku. Punktem kulminacyjnym piątkowego popołudnia była oczywiście wizyta świętego z białą brodą. Jak się okazało, wszyscy byli bardzo rzeczni w ubiegłym roku i wszyscy otrzymali wypełnione po brzegi prezentowe torby.

Rodziny zastępcze

W powiecie świdnickim funkcjonują 54 rodziny zastępcze, które pod opieką mają 80 dzieci. Cały czas poszukiwane są kolejne osoby, mogące stworzyć dom potrzebującym maluchom.

– Liczba rodzin i dzieci zmienia się w ciągu roku – wyjaśnia M. Mądry. – Czasami jest tak, iż rodziny są rozwiązywane, bo dzieci się usamodzielniają. Rzadko, ale zdarza się, iż dzieci wracają do biologicznych rodziców. Taka sytuacja zdarzyła się w ubiegłym roku. Powstają nowe rodziny, zwykle są jednak ustanowione przez sąd. Często jest to rodzina spokrewniona, nie w sensie prawnym – tutaj jedynie dziadkowie i rodzeństwo, ale na przykład dziecko trafia do cioci. Cały czas jednak i to w całej Polsce brakuje rodzin zawodowych. Z ostatniej informacji Biura Rzecznika Praw Dziecka wynika, iż jest 1400 niezrealizowanych postanowień sądu, czyli takich gdzie dzieci już powinny być zabrane do rodzin zastępczych. jeżeli więc ktoś zastanawia się nad podjęciem takiego kroku, zapraszamy do nas. Wyjaśnimy wszystko, rozwiejmy wątpliwości. Po rozmowie wstępnej, skompletowaniu niezbędnych dokumentów oraz badaniach psychologicznych, kandydaci niespokrewnieni z dzieckiem kierowani są na specjalistyczne, bezpłatne szkolenie.

Kontakt: Ośrodek Interwencji Kryzysowej, ul. Kolejowa 5, tel. 781 651 711, 533 196 561, poniedziałek-piątek godz. 7.00-18.00, adres e-mail: [email protected], strona internetowa www.oikswidnik.pl

O blaskach i cieniach rodzicielstwa zastępczego przeczytacie w przyszłym tygodniu, w materiale, który powstał na podstawie rozmów z osobami pełniącymi rolę rodzin zastępczych.

Strefa Wsparcia

Ośrodek Interwencji Kryzysowej przystąpił do realizacji projektu „Strefa Wsparcia Rodziny”, na który środki w wysokości ponad 1,9 mln zł pozyskał Powiat Świdnicki w Świdniku, w ramach programu: Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, Działanie 8.8 Wsparcie rodziny i pieczy zastępczej.

– Mamy cztery grupy, które chcemy wspierać. Są to rodziny, w których występują jakiekolwiek problemy opiekuńczo-wychowawcze, na przykład przemoc rówieśnicza, kłopoty dojrzewania czy szkolne; rodziny, w których występuje przemoc bądź też są nią zagrożone; nasze rodziny zastępcze oraz usamodzielnieni wychowankowie pieczy zastępczej – wymienia M. Mądry. – Przewidziane są bezpłatne szkolenia, poradnictwo specjalistyczne – prawne, psychologiczne, psychiatryczne, grupy wsparcia, poradnictwo zawodowe, spotkania z dziećmi i młodzieżą wspierające ich umiejętności społeczne. Może się do nas zwrócić każdy rodzic, który potrzebuje wsparcia lub wiedzy. Z prośbą o pomoc w rekrutacji do projektu zwrócimy się również do szkół oraz ośrodków pomocy społecznej z powiatu świdnickiego. W przyszłym tygodniu na naszej stronie pojawią się szczegółowe informacje na temat planowanych działań. Zachęcamy do jej śledzenia.

aw

Idź do oryginalnego materiału