Thiocodin to lek stosowany w przypadku uporczywego kaszlu, któremu towarzyszą trudności z odkrztuszaniem. Jest preparatem dostępnym bez recepty, jednak posiada wiele przeciwwskazań, a jego stosowanie bez nadzoru lekarza wymaga szczególnej ostrożności i powinno być możliwie najbardziej krótkotrwałe z uwagi na jego efekt uzależniający.
LekThiocodin jest preparatem zawierającym w składzie pochodne kodeiny działające na pień mózgu, osłabiając aktywność ośrodka kaszlu, a także sulfogwajakol, czyli substancję pomagającą w ewakuacji wydzieliny z dróg oddechowych. W związku ze swoim składem i działaniem lek Thiocodin jest wskazany przede wszystkim w terapii męczącego kaszlu suchego bez możliwości odkrztuszania wydzieliny, który utrudnia prawidłowe funkcjonowanie w dzień i zakłóca spokojny sen w nocy. Lek wyróżnia się wysoką skutecznością działania przy podanym wskazaniu, jednak nie jest pozbawiony wad. Co należy wiedzieć o bezpieczeństwie leku Thiocodin i jego skutkach ubocznych?
Spis treści
- Co to jest Thiocodin?
- W jakim celu stosuje się Thiocodin? Wskazania
- Skuteczność działania Thiocodin na kaszel
- Kiedy nie brać leku Thiocodin? Przeciwwskazania
- Lek Thiocodin – skutki uboczne i ryzyko stosowania
- Jak stosować Thiocodin bezpiecznie?
Co to jest Thiocodin? Skład leku
Produkty wspomagające w stosowaniu diety
Thiocodin to lek złożony, w którego składzie znajdują się dwie substancje czynne, czyli kodeiny fosforan półwodny oraz sulfogwajakol. Lek jest dostępny na rynku w dwóch postaciach, czyli w formie tabletek z kodeiny fosforanem półwodnym i sulfogwajakolem (15 mg + 300 mg) oraz w postaci syropu z kodeiny fosforanem półwodnym oraz sulfogwajakolem ((15 mg + 300 mg)/10 ml). Działanie leku Thiocodin wiąże się z hamowaniem odruchu kaszlowego (kodeina) oraz miejscowym upłynnianiem wydzieliny znajdującej się w drogach oddechowych.
Kodeina należy do opioidów, czyli grupy leków wpływających na receptory opioidowe zlokalizowane w mózgu. Jest pochodną morfiny wykazującą ośrodkowe działanie przeciwkaszlowe. Odpowiada za hamowanie odruchu kaszlu. Jest substancją metabolizowaną przez enzym wątrobowy CYP2D6 do morfiny, która jest jej aktywnym metabolitem. Sulfogwajakol to natomiast lek wykrztuśny, który odpowiada za zwiększanie wydzielania gruczołów oskrzelowych na skutek działania drażniącego na śluzówkę. Substancja ta sprzyja przemieszczaniu się upłynnionej wydzieliny przez drogi oddechowe i jej ewakuacji.
Jeśli szukasz syropu lub tabletek na kaszel suchy skorzystaj z możliwości zakupu online bez recepty produktów dostępnych w naszej aptece:
- Ziołowa Tradycja Syrop prawoślazowy 125 g 8,50 PLN Sprawdź
- Levopront 60 mg/10 ml syrop 120 ml 22,62 PLN Sprawdź
- Sinecod krople doustne Lek na kaszel mokry i suchy 5 mg/ml butamiratu cytrynianu 20 ml 29,65 PLN Sprawdź
- Intusik syrop 100 ml 21,80 PLN Sprawdź
- Herbitussin kaszel i gardło x 12 pastylek do ssania 11,05 PLN Sprawdź
- Pelavo Kaszel suchy i mokry syrop 175 ml 34,65 PLN Sprawdź
W jakim celu stosuje się Thiocodin? Wskazania
Wskazaniem do stosowania preparatu Thiocodin jest leczenie uporczywego kaszlu suchego bez odkrztuszania wydzieliny. Z uwagi na to, iż kodeina działa hamująco na odruch kaszlowy, lek nie powinien być przyjmowany przez pacjentów odkrztuszających wydzielinę.
Skuteczność działania Thiocodin na kaszel
Z uwagi na swój skład lek Thiocodin skutecznie hamuje odruch kaszlu, jednocześnie odpowiadając za zmniejszenie częstotliwości pojawiania się u pacjenta napadów kaszlowych. Za wspomniane działanie odpowiada zawarta w Thiocodin kodeina. Dodatkowo lek działa stymulująco na gruczoły w oskrzelach, co w konsekwencji prowadzi do rozrzedzenia wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych i jej łatwiejszego wydalania.
Kiedy nie brać leku Thiocodin? Przeciwwskazania
Nie każdy pacjent może bezpiecznie stosować lek Thiocodin, mimo iż jest on dostępny bez recepty. Preparat nie powinien być stosowany (w tym też przez osoby ze wskazaniami) w przypadku nadwrażliwości na jego składniki czynne (kodeiny fosforan półwodny, sulfogwajakol) bądź pomocnicze. Preparat nie powinien być stosowany u pacjentów z niewydolnością oddechową oraz przez pacjentów, którzy znajdują się w stanie śpiączki.
Przeciwwskazanie do przyjmowania leku Thiocodin stanowi również astma oskrzelowa, rozstrzenie oskrzeli oraz mukowiscydoza. Lek jest ponadto przeciwwskazany u pacjentów z chorobą alkoholową oraz u pacjentów uzależnionych od opioidów. Nie należy go podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat z uwagi na wyższe ryzyko ciężkich (w tym także zagrażających życiu) działań niepożądanych. Nie powinien być również stosowany przez pacjentki w ciąży i karmiące piersią. Lek Thiocodin nie może być dodatkowo stosowany wraz z inhibitorami monoaminooksydazy i w czasie do 14 dni od ich odstawienia, poza tym nie powinni przyjmować go pacjenci mający szybki metabolizm z udziałem CYP2D6 (z uwagi na zwiększone ryzyko działań niepożądanych związanych z toksycznością opioidów – kodeina jest tu gwałtownie przekształcana w morfinę, a jej stężenie w surowicy jest większe od oczekiwanego).
W ulotce preparatu można również znaleźć listę pacjentów, którzy powinni zachować szczególną ostrożność w przypadku konieczności stosowania leku. Można do nich zaliczyć m.in. osoby z jaskrą, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, niedoczynnością tarczycy, zaburzeniami czynności wątroby i nie tylko.
Lek Thiocodin – skutki uboczne i ryzyko stosowania
U niektórych pacjentów stosujących lek Thiocodin mogą wystąpić działania niepożądane, chociaż nie pojawiają się one u każdego. Listę możliwych skutków ubocznych Thiocodin i częstotliwość ich występowania podano w ulotce dołączonej do opakowania.
- Bardzo często, czyli u min. 1 osoby na 10 przyjmujących ten lek, występują nudności i wymioty, a także zaparcia, zawroty głowy i sedacja.
- Niezbyt często, czyli u min. 1 osoby na 1000 przyjmujących lek, ale jednocześnie nie więcej niż u 1 osoby na 100 przyjmujących lek, pojawiają się reakcje nadwrażliwości, senność, zaburzenia nastroju i euforia, a także zatrzymanie moczu i zwężenie źrenic. Niezbyt często lek przyczynia się też do zahamowania ośrodka oddechowego, kołatania serca i bólów głowy, a także do spadku ciśnienia tętniczego i omdlenia. Do niezbyt częstych działań niepożądanych Thiocodin można też zaliczyć zmniejszenie łaknienia, zaburzenia wzroku i słuchu, omamy i nadmierną potliwość, a także podrażnienie śluzówki przewodu pokarmowego oraz ostry ból brzucha o cechach charakterystycznych dla schorzeń dróg żółciowych.
Największe ryzyko związane z przyjmowaniem leku Thiocodin dotyczy jego nadużywania. Należy zachować ostrożność, jeżeli chodzi o dawkowanie leku Thiocodin i czas jego stosowania. Nadużywanie leków z kodeiną (przyjmowanie ich w zbyt wysokich dawkach lub dłużej niż jest to zalecane) może się przyczynić do uzależnienia fizycznego i psychicznego. Po nagłym odstawieniu preparatu mogą wówczas wystąpić objawy odstawienne.
Jak stosować Thiocodin bezpiecznie?
Z uwagi na adekwatności i działanie leku Thiocodin na organizm, w tym jego działania niepożądane, należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania tego leku, dbając odpowiednio o swoje bezpieczeństwo. Podstawą jest szczegółowe zapoznanie się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, w tym nie tylko z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności, ale też ze wskazanym dawkowaniem leku i jego możliwymi skutkami ubocznymi.
Lek może być stosowany wyłącznie w dawkach zgodnych z zalecanymi. Przedawkowanie kodeiny objawia się nudnościami, wymiotami i drażliwością, a także zahamowaniem ośrodka oddechowego, sennością prowadzącą do śpiączki oraz zwężeniem źrenic. W ciężkich przypadkach może dojść choćby do bezdechu, zapaści krążeniowej i zatrzymania czynności serca. Należy jednocześnie uważać na możliwe szkodliwe interakcje z innymi lekami (w tym np. leki przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, nasenne, opioidowe leki przeciwbólowe, leki przeciwhistaminowe). Lek ponadto powinien być stosowany krótko, maksymalnie 3 dni bez konsultacji z lekarzem, gdyż jego długotrwałe przyjmowanie zwiększa ryzyko uzależnienia. Nagłe odstawienie leku w przypadku jego długotrwałego przyjmowania może prowadzić do wystąpienia objawów odstawiennych, w tym przykładowo stanów lękowych, rozdrażnienia, kołatania serca czy nadmiernej potliwości.
Z ostrożnością należy stosować preparat u osób w podeszłym wieku, co ma związek ze zwiększonym ryzykiem działań niepożądanych. Bardzo ważne również, aby w trakcie stosowania leku Thiocodin nie pić alkoholu oraz nie zażywać leków, w których składzie znajduje się alkohol, gdyż może on nasilać działanie kodeiny. Podczas stosowania leku pacjent nie powinien prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn, gdyż preparat może przyczyniać się do zaburzenia sprawności psychomotorycznej, zawrotów głowy, wydłużenia czasu reakcji oraz senności. jeżeli natomiast – mimo stosowania leku Thiocodin – kaszel nie ustąpi po 3 dniach lub będą mu towarzyszyć inne niepokojące objawy (np. wysypka, bardzo wysoka gorączka czy ból głowy), należy się bezwzględnie skonsultować z lekarzem.
Bibliografia:
- Ulotka Thiocodin (dostęp online 12.2024),
- ChPL Thiocodin (dostęp online 12.2024),
- https://adf.org.au/drug-facts/codeine/ (dostęp online 12.2024),
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Kodeina (dostęp online 12.2024),
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Sulfogwajakol (dostęp online 12.2024),
- https://www.ema.europa.eu/en/medicines/human/referrals/codeine-containing-medicines (dostęp online 12.2024).