Test FIT zamiast kolonoskopii? ►

termedia.pl 11 miesięcy temu
Zdjęcie: Szymon Czerwiński


Czy w najbliższym czasie badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego zmienią się w Polsce i czy nowoczesny test FIT zastąpi klasyczną kolonoskopię? Na te pytania odpowiedział nam prof. Jarosław Reguła, konsultant krajowy w dziedzinie gastroeneterologii.

– Mam nadzieję, iż w najbliższym czasie badania przesiewowe w Polsce w kierunku raka jelita grubego się zmienią. Wprowadzenie testu FIT, w zastępstwie przesiewowej kolonoskopii było krokiem zaplanowanym już 3 lata temu w ramach narodowej strategii onkologicznej. Ale przez cały czas do tej zmiany nie doszło... – stwierdził prof. Reguła podczas Priorytetów 2024.

Zbyt mało osób trafia na kolonoskopię
– Kolonoskopia jest w Polsce narzędziem badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego od 2000 r.. Jednak jak to się okazało w praktyce, zgłaszalność jest niewystarczająca. Nie jest też dostępna we wszystkich miejscach w Polsce – zaledwie na 40 procentach powierzchni kraju istnieją ośrodki kolonoskopowe realizujące program badań przesiewowych – powiedział ekspert.

– W związku z tym podjęto decyzję, żeby zmienić system. W roku 2020 w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej uznano, iż najlepiej będzie zastąpić kolonoskopię nowoczesnym testem FIT. Jest to test immunochemiczny, który wykrywa ludzką hemoglobinę we krwi. Wypada dodatnio w przypadku 7–10 proc. osób dorosłych po 50. roku życia. I właśnie te osoby z dodatnim wynikiem testu powinny mieć wykonaną kolonoskopię, która zweryfikuje wynik testu – wyjaśnił.

Wprowadzenie FIT zwiększy zgłaszalność na badanie
– Niestety realizacja postulatu sprzed trzech lat ciągle się przeciąga. w tej chwili sytuacja wygląda tak, iż przez cały czas mamy badania przesiewowe kolonoskopowe. W międzyczasie przeszły z finansowania przez Ministerstwo Zdrowia do Narodowego Funduszu Zdrowia, co troszkę pogorszyło sytuację, ponieważ nie ma takiej dobrej kontroli monitorowania jakości kolonoskopii – zauważył prof. Reguła.

Specjalista podkreślił, iż „krokiem naprzód, który jest potrzebny, żeby zwiększyć zgłaszalność i dostęp w wielu regionach kraju do profilaktyki antynowotworowej, jest wprowadzenie dobrej organizacji i dobrej kontroli jakości dla testowania właśnie testem FIT, a następnie do wykonywania kolonoskopii wysokiej jakości u osób, które mają dodatni wynik testu”.

– Prace w ministerstwie nad tym ciągle trwają... Ale jestem optymistą i mam nadzieję, iż ta zmiana wreszcie nastąpi – dodał prof. Jarosław Reguła.

Wypowiedź profesora do obejrzenia poniżej.

Idź do oryginalnego materiału