Autorka: Zosia Kamińska
Według badań każdy z nas co najmniej raz w życiu doświadcza KRYZYSU.
W KRYZYSIE lub sytuacji kryzysowej takiej jak np. utrata bliskiej osoby, choroba, rozwód, strata pracy lub innej sytuacji życiowej w której czujemy się beznadziejnie lub bez wyjścia, a poczucie bezpieczeństwa oraz obraz świata zostaje zaburzony istotne jest uzyskania pomocy.
Skuteczna interwencja kryzysowa ma najważniejsze znaczenie dla zapewnienia natychmiastowego wsparcia i poprowadzenia osoby doznającej kryzysu w stronę konstruktywnych rozwiązań.
To właśnie z powodu KRYZYSU najczęściej trafiamy do gabinetów terapeutów.
Jednym z podejść, które zyskało na znaczeniu w interwencji kryzysowej, jest właśnie TSR, który skupia się na identyfikowaniu i wzmacnianiu zasobów i poszukiwaniu rozwiązań, co czyni go potężnym narzędziem do szybkiego rozwiązywania problemów w czasach kryzysu.
Kluczowe zasady TSR w interwencji kryzysowej:
- Zorientowanie na cel:
Kładzie nacisk na wyznaczanie jasnych i osiągalnych celów. W sytuacjach kryzysowych ludzie czują się przytłoczeni i zagubieni, ich percepcja jest zawężona i często nie wiedzą co mają robić lub widzą tylko jedno rozwiązanie. W TSR terapeuci pomagają klientom wyobrazić sobie przyszłość, w której kryzys zostanie rozwiązany, i dają im siłę do wyznaczania konkretnych, realistycznych i mierzalnych celów. Proces ten zapewnia swoistą mapę drogową dalszego rozwoju i buduje poczucie sprawstwa, które jest niezwykle ważne w momentach kryzysu.
- Stwierdzenie wyjątku:
Terapeucie pomagają klientom szukać wyjątków. Wyjątek to takj moment, w którym kryzys był mniej dotkliwy, chwilowo złagodzony lub nie występował. Badając taki wyjątek można uzyskać wgląd w swoje już istniejące i już działające mechanizmy lub strategie radzenia sobie oraz mocne strony. To skupienie się na pozytywnych przykładach może być potężnym katalizatorem zmian, pozwalającym klientom rozpoznać ich odporność i umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami, rozwijać je.
- Pytania skalujące
TSR ma w swoich zasobach pytania skalujące. Metoda ta polega ocenić powagę problemów skali numerycznej. Pomaga to ocenić intensywność kryzysu, monitorować postęp i identyfikować czynniki przyczyniające się do pozytywnych zmian. Pytania skalujące zapewniają namacalny i wymierny sposób śledzenia usprawnień, wzmacniając poczucie spełnienia i motywację podczas interwencji kryzysowej.
- Pytanie o cud:
Pytanie o cud, będące cechą charakterystyczną dla TSR, zachęca klientów do wyobrażenia sobie przyszłości, w której kryzys w cudowny sposób zniknie. Zachęcając osobę do opisania tego idealnego scenariusza, terapeuci pomagają im określić cele, preferencje i potencjalne rozwiązania. To ćwiczenie wyobraźni może być szczególnie skuteczne w przypadku interwencji kryzysowej, oferując przebłysk nadziei i możliwości znalezienia wyjścia pośród chaosu. - Aktywacja zasobów:
- TSR w KRYZYSIE kładzie nacisk na aktywizację istniejących zasobów, a nie na poszukiwanie nowych. W sytuacjach kryzysowych osoby mogą nie doceniać swoich możliwości. Terapeuci pomagają klientom rozpoznać i wykorzystać swoje mocne strony, systemy wsparcia i mechanizmy radzenia sobie. Takie podejście przyspiesza proces rozwiązywania kryzysu poprzez wykorzystanie łatwo dostępnych zasobów.
Zastosowanie TSR w interwencji kryzysowej:
- Sytuacje awaryjne:
W przypadku natychmiastowych kryzysów, takich jak wypadki, nagłe straty lub urazy, TSR może pomóc osobie skoncentrować się na mechanizmach radzenia sobie i mocnych stronach, aby poradzić sobie z początkowym szokiem. Wyznaczanie małych, osiągalnych celów i identyfikowanie wyjątków od przytłaczającej sytuacji może stanowić podstawę do dalszego działania.
- Kryzysy zdrowia psychicznego:
Osobom stojącym w obliczu kryzysów psychicznych TSR może pomóc w zidentyfikowaniu przeszłych przypadków stabilności emocjonalnej, tworząc w ten sposób plan działania prowadzący do odzyskania równowagi. Pytania skalujące i pytanie o cud mogą być szczególnie przydatne w prowadzeniu klientów w kierunku wyobrażenia sobie przyszłości, w której przywrócone zostanie zdrowie psychiczne.
- Kryzysy w związku:
TSR stosowany w kryzysach w relacjach, pomagają osobom odkrywać wyjątki od konfliktów i wyobrażać sobie harmonijną przyszłość. Terapia ułatwia komunikację, wyznaczanie celów i identyfikację wspólnych wartości, wspierając wspólne podejście do rozwiązywania problemów w relacjach.
- Utrata związku lub bliskiej osoby:
Budowanie mostów między tym co bvło, a tym co jest – stanowi podstawę dla zachowania ciągłości, a poprzez to odbudowywanie wiary, nadziei oraz chęci.
Mam nadzieję, iż to krótkie podsumowanie i opisanie szerokiego wachlarza możliwości jakimi może was wesprzeć terapeuta pracujący w nurcie TSR sprawi iż z większą jasności sięgniecie po pomoc w momencie KRYZYSU. Każdy bowiem zasługuję na pomoc i wsparcie !!