Badania i obserwacje pokazują, iż choćby u 80% mężczyzn może rozwinąć się łagodny przerost prostaty. Pierwsze objawy powiększenia gruczołu krokowego pojawiają się w różnym wieku i z różnym nasileniem. Czasem już w okolicy 40. roku życia zgłaszane są problemy z oddawaniem moczu. Jak zmienić swój styl życia, żeby wspierać funkcjonowanie prostaty?
Pierwsze objawy przerostu prostaty – na co zwrócić uwagę?
Zidentyfikowanie pierwszych problemów z oddawaniem moczu powinno być czynnikiem motywującym do kontaktu z lekarzem rodzinnym lub z urologiem. Medyk oceni budowę prostaty (poprzez badanie per rectum, czyli palcem przez odbyt) oraz jej funkcję (poprzez oznaczenie markera PSA we krwi).
Pierwsze symptomy powiększenia gruczołu krokowego mogą być bardzo subtelne i zwykle są to:
- częstomocz połączony z uczuciem niepełnego opróżnienia pęcherza,
- nykturia, czyli potrzeba oddawania moczu w nocy,
- osłabienie strumienia moczu, pojawienie się przerywania strumienia moczu lub kroplowy wyciek moczu.
Przerost prostaty – jak zmienić styl życia?
Pierwsze objawy problemów z prostatą to znak, iż powinieneś o siebie lepiej zadbać. Powiększenie prostaty z czasem znacznie obniża jakość życia i może wpływać na zmniejszenie libido i pogorszenie funkcji seksualnych.
Zrezygnuj z używek. Palenie papierosów i spożywanie alkoholu ma negatywne skutki zdrowotne i może również pogarszać funkcje prostaty. Te używki mają również działanie kancerogenne.
Ruszaj się. Aktywność fizyczna wspiera zdrowie prostaty i dróg moczowych. Ćwiczenia typu cardio (np. jazda na rowerze, pływanie) poprawiają krążenie krwi w całym organizmie, co sprzyja regeneracji tkanek i może pomóc w zmniejszeniu objawów związanych z oddawaniem moczu. Ćwiczenia skoncentrowane na wzmacnianiu mięśni dna miednicy stabilizują struktury otaczające prostatę, co jest niezbędne do adekwatnej kontroli oddawania moczu oraz dla zachowania funkcji seksualnych.
Zbilansowana dieta o odpowiedniej kaloryczności i bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, minerały i witaminy to fundament zdrowia. Warto wzorować się na zasadach diety śródziemnomorskiej, która ma udowodnione działanie wspierające prewencję i terapię chorób urologicznych – również przerostu prostaty. Dieta opiera się na spożywaniu dużych ilości świeżych warzyw i owoców. Źródło białka powinny stanowić produkty rybne, chude mięso drobiowe lub chudy nabiał, a źródło tłuszczu to głównie oliwa z oliwek. Takie pożywienie jest bogate w selen, likopen, witaminę E i C, które korzystnie oddziałują na zdrowie męskiego układu moczowo-płciowego.
Panuj nad stresem. Codzienny pęd i przewlekłe napięcie psychiczne nie wspierają procesów naprawczych w organizmie i mogą pogarszać obecne już problemy z oddawaniem moczu. Techniki relaksacyjne takie jak joga, ćwiczenia oddechowe czy medytacja mogą pomóc zapanowaniu nad złymi emocjami. Możesz również zgłosić się na konsultację do specjalisty zdrowia psychicznego. [1], [2], [3]
Leczenie przerostu prostaty to długotrwały proces, a do osiągnięcia sukcesu, czyli do utrzymania lub polepszenia jakości życia potrzebna jest ścisła kooperacja pacjenta z lekarzem. Pamiętaj o korzystnych zmianach w stylu życia i łącz je z przestrzeganiem zaleceń lekarskich, żeby długo cieszyć się dobrym zdrowiem.
Bibliografia
[1] M. Khera, S. Bhattacharyya, i L. E. Miller, „Effect of aerobic exercise on erectile function: systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials”, The Journal of Sexual Medicine, t. 20, nr 12, s. 1369–1375, grudz. 2023, doi: 10.1093/jsxmed/qdad130.
[2] S. T. Cho i K. H. Kim, „Pelvic floor muscle exercise and training for coping with urinary incontinence”, J Exerc Rehabil, t. 17, nr 6, s. 379–387, grudz. 2021, doi: 10.12965/jer.2142666.333.
[3] M. I. Sultan, S. A. Ibrahim, i R. F. Youssef, „Impact of a Mediterranean diet on prevention and management of urologic diseases”, BMC Urology, t. 24, nr 1, s. 48, luty 2024, doi: 10.1186/s12894-024-01432-9.