Terapia małżeńska lub psychoterapia par to propozycja nie tylko dla małżeństw, ale również par żyjących w związkach nieformalnych. Sesje psychologiczne pomagają rozwiązać problemy w relacjach i przywrócić równowagę, dzięki czemu pary mogą lepiej poznać swoje potrzeby i otworzyć się na uczucia drugiej strony. Terapia dla par pozwala zrozumieć przyczyny konfliktów i może pomóc w poprawie ogólnej jakości związku.
Kryzys w związku - jak sobie z nim radzić?
W każdym związku pojawiają się trudności w komunikacji między partnerami. Mogą to być różnice poglądów, niezrozumienie wzajemnych potrzeb, problemy w wyrażaniu swoich emocji lub poczucie frustracji. Dla niektórych par problemem staje się zdrada, uzależnienia, a choćby przemoc fizyczna lub psychiczna. W takich sytuacjach psychoterapia może pomóc w zrozumieniu i rozwiązaniu tych problemów.
Kiedy warto zdecydować się na terapię małżeńską?
Wiele osób nie wyniosło odpowiednich wzorców relacji z domu rodzinnego. Statystyki pokazują, iż coraz więcej par decyduje się na rozwód, co może wynikać z nieświadomych konfliktów wewnętrznych, które sięgają dzieciństwa. Psychoterapia małżeńska może przynieść wiele korzyści. To skuteczny sposób na nawiązanie nici porozumienia i szansa na poznanie przyczyn niektórych zachowań. W czasie psychoterapii małżeńskiej najważniejsze jest, aby obydwoje partnerzy wykazywali dobrą wolę i byli gotowi pracować nad sobą i swoim związkiem. Pomoc psychoterapeuty jest w tym przypadku nieodzowna, a czas trwania terapii małżeńskiej – uzależniony od indywidualnych potrzeb i postępów pracy.
Terapeuta par - w czym może pomóc?
Psychoterapia małżeństw jest szczególnie rekomendowana, gdy pojawiają się symptomy obojętności, niespełnionych oczekiwań lub nieuzasadnionych pretensji. Im wcześniej zareagujesz na te problemy, tym łatwiej będzie je rozwiązać. W psychoterapii par liczy się nie tylko praca nad samym sobą, ale też zrozumienie problemów i przyzwyczajeń drugiej osoby. Przyczyny kryzysu w związku bywają różnorodne i nie ograniczają się do różnicy poglądów. Zdarza się, iż bardzo pomocna jest terapia indywidualna, w czasie której jeden z partnerów, lub obydwoje partnerzy, pracują nad swoimi doświadczeniami czy traumami, dzięki czemu znajdują przyczyny swoich zachowań, niechęci czy urazy do partnera.
Kiedy warto zapisać się na terapię indywidualną?
Terapia małżeńska często idzie w parze z pracą wspólnie z terapeutą i partnerem. Realizowanie własnych celów jest swoistym czynnikiem determinującym jakość relacji – trudno pracować nad związkiem, o ile czujesz się źle sam za sobą. Celem terapii małżeńskiej, podobnie jak każdej formy terapii, jest lepsze zrozumienie swoich potrzeb i nauka rozmawiania o tych potrzebach. Aby terapia par była w pełni skuteczna, znajdź psychologa, który odpowiada zarówno Tobie, jak i Twojemu partnerowi. o ile chcesz mieć pewność, iż dokonałeś odpowiedniego wyboru, zapisz się na konsultację wstępną i na tej podstawie oceń jakość pracy specjalisty.