Żółciak siarkowy jest jadalny po obróbce termicznej. Jego nazwa – żółciak siarkowy – nie brzmi zbyt apetycznie, stąd grzybiarze lubią o nim mówić po prostu grzyb-kurczak. I wcale nie chodzi o jego żółto-pomarańczowy kolor, ale przede wszystkim o smak, który do złudzenia przypomina białe mięso drobiowe.
Gdzie znaleźć żółciaka siarkowego?
Żółciaka siarkowego nie pomylisz z żadnym innym grzybem. Charakterystyczne, mięsiste kapelusze łatwo dostrzec choćby z daleka. Rośnie zwykle na pniach drzew liściastych, można go spotkać choćby w miejskich parkach. Dla drzew to grzyb chorobotwórczy. Atakuje głównie wierzby, drzewa owocowe, dęby i brzozy. Grzyb występuje w naszym klimacie od kwietnia do października, ale najczęściej można go spotkać wiosną. jeżeli zaatakuje drzewo, zwykle pojawia się na nim w kolejnych latach.
Żółciak siarkowy (Laetiporus sulphureus) znany jest także jako huba siarkowa, huba żółta czy żagiew Rostafińskiego.WAŻNE: zbieraj tylko młode grzyby. Te starsze są zwyczajnie niezjadliwe: mają teksturę i smak... tektury.
Jak przyrządzić żółciaka siarkowego?
Przyrządzając żółciaka siarkowego, trzeba przestrzegać jednej zasady: grzyba trzeba najpierw obgotować i nigdy nie jeść go na surowo, ponieważ surowy jest trujący. Jak długo gotować żółciaka siarkowego? jeżeli pokroisz go na mniejsze kawałki, wystarczy ok. 10-15 minut. jeżeli gotujesz całe grzyby, gotuj ok. 20-25 minut. Wodę należy potem odlać.
Z obgotowanego żółciaka można zrobić nuggetsy, takie jak z naszego przepisu, ale to nie jest jedyna możliwość. Obgotowane grzyby możesz dodać do wegetariańskich gulaszy i sosów albo zrobić z nich pasztet (np. z dodatkiem kaszy jaglanej). Można je też po prostu obsmażyć z dodatkiem ulubionych przypraw. Obgotowanego żółciaka siarkowego można także zamarynować.