Te osoby skorzystają z darmowego sanatorium w 2025 roku. Komu należy się bezpłatny pobyt? [LISTA]

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Ridofranz/istock


Kto ma prawo do darmowego sanatorium? Niektórzy kuracjusze, chcąc podreperować swoje zdrowie, muszą liczyć się z niemałym wydatkiem związanym z pobytem i leczeniem. Istnieje jednak grupa osób, która może skorzystać z sanatorium za darmo w 2024 i 2025 roku.
Pobyt w sanatorium w ramach NFZ zwykle jest częściowo odpłatny. Wysokość dopłat uzależniona jest najczęściej od sezonu oraz standardu obiektu i ustalana jest przez Ministra Zdrowia. Na gości czekają nie tylko atrakcje w uzdrowisku, ale także możliwość uczestniczenia w zajęciach i zabiegach rehabilitacyjnych. Niektórzy mogą jednak skorzystać z sanatorium zupełnie bezpłatnie.


REKLAMA


Zobacz wideo Co oznacza FWB? Zgadujemy skrótowce z aplikacji randkowych


Komu należy się sanatorium za darmo? Należy spełnić określone wymagania
Każdy, kto chce skorzystać z pobytu w sanatorium, musi posiadać skierowanie od lekarza (w ramach ubezpieczenia zdrowotnego). Istnieje grupa osób na preferencyjnych warunkach, która jest w całości zwolniona z ponoszenia jakichkolwiek dopłat (częściowego pokrywania kosztów zakwaterowania, wyżywienia oraz leczenia). Aby uzyskać bezpłatny pobyt w sanatorium zarówno w 2024, jak i w 2025 roku, konieczne jest spełnienie określonych formalności. Kluczowym krokiem jest badanie lekarskie, gdyż to lekarz decyduje o kwalifikacji do leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej. Podczas oceny lekarz bierze pod uwagę następujące aspekty:


Stan zdrowia pacjenta – ogólna kondycja fizyczna, jak i specyfika choroby, która może być wskazaniem do leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji.
Przebieg choroby – lekarz ocenia, na jakim etapie znajduje się schorzenie oraz jakie są wskazania do leczenia w konkretnych uzdrowiskach, które specjalizują się w określonych dziedzinach, np. kardiologii czy neurologii.
Efekty wcześniejszego leczenia – jeżeli pacjent wcześniej korzystał z leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji, brane są pod uwagę rezultaty tego procesu.
Zdolność do samoobsługi – lekarz ocenia, czy pacjent jest w stanie samodzielnie funkcjonować, np. poruszać się samodzielnie lub na wózku inwalidzkim.
Brak przeciwwskazań – lekarz sprawdza, czy nie występują żadne przeciwwskazania zdrowotne, które wykluczałyby leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.


sanatorium (zdj. ilustracyjne) Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl


Kiedy darmowe sanatorium? Tej grupie osób należy się bezpłatny pobyt w 2024 i 2025 roku
Bezpłatne leczenie uzdrowiskowe przysługuje różnym grupom osób, w tym:


Dzieci i młodzież do 18. roku życia.
Osoby uczące się do 26. roku życia oraz dzieci uprawnione do renty rodzinnej.
Osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Pacjenci pobierający zasiłek chorobowy, u których istnieje ryzyko utraty umiejętności pracy.
Osoby z chorobami psychosomatycznymi oraz po leczeniu onkologicznym, np. raka piersi.
Honorowi Dawcy Krwi i Dawcy Przeszczepu.
Kombatanci, inwalidzi wojenni oraz weterani.
Pracownicy wojska, którzy doznali urazów podczas pracy, również za granicą.
Osoby z orzeczeniem o potrzebie stałej lub częściowej opieki.
Osoby pracujące przy produkcji azbestu.


Lista uprawnionych jest o wiele dłuższa, więc należy skonsultować się z lekarzem lub skontaktować z NFZ, aby upewnić się, czy też się kwalifikujemy. Pozostałe osoby korzystające z sanatoriów na NFZ muszą częściowo dopłacić do pobytu w uzdrowisku.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału