O co chodzi: 10 lutego opublikowano raporty, w których odnotowano wzrost zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową w Unii Europejskiej w 2022 oraz 2023 roku. Jak poinformowano, "w 2023 r. zaobserwowano znaczny wzrost liczby zgłoszonych przypadków kiły i rzeżączki". Dane te wykazały kontynuację tendencji wzrostowej z 2022 roku.
REKLAMA
Zobacz wideo Aborcja a sprawa polska? Amerykańska też!
Wzrost o 300 proc.: Według raportu w 2023 roku w UE potwierdzono blisko 100 tys. przypadków rzeżączki - to wzrost o 31 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Natomiast w porównaniu do 2014 roku to wzrost aż o 300 proc. Jak przekazano, wzrost zaobserwowano w różnych grupach wiekowych oraz demograficznych. "Najwyższe wskaźniki wśród kobiet występowały w grupie wiekowej od 20 do 24 lat i jest to również grupa, w której w 2023 r. odnotowano największy wzrost (46 proc.). W przypadku mężczyzn najwyższe wskaźniki zaobserwowano w grupie wiekowej od 25 do 34 lat" - podano w raporcie.
Zachorowania na kiłę: Eksperci poinformowali również, iż zaobserwowano więcej zachorowań na kiłę. W 2023 roku odnotowano 41 051 potwierdzonych przypadków - to wzrost o 13 proc. w porównaniu z 2022 rokiem oraz podwójny wzrost w stosunku do 2014 roku. "Kiła występuje częściej wśród mężczyzn, przy czym na jedną kobietę przypada siedmiu mężczyzn. Najwyższe wskaźniki zaobserwowano wśród mężczyzn w wieku od 25 do 34 lat". Większość przypadków kiły (72 proc.) dotyczy mężczyzn, którzy współżyli z mężczyznami. Jednak w 2022 roku najwięcej przypadków choroby stwierdzono wśród kobiet we wszystkich grupach wiekowych.
Dalsze kroki: Podkreślono, iż należy podjąć natychmiastowe działania "w celu zapobieżenia dalszemu przenoszeniu i złagodzenia wpływu chorób przenoszonych drogą płciową na zdrowie publiczne". Zwrócono też uwagę, iż "konsekwentne stosowanie prezerwatyw podczas seksu waginalnego, analnego i oralnego ma najważniejsze znaczenie dla profilaktyki".
Więcej na podobny temat przeczytasz w artykule: "Wcale nie trzeba robić 10 tys. kroków dziennie. Tyle wystarczy".Źródło: Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób