Te 7 cech wyróżnia dzieci narcystycznych rodziców. Tak objawia się u nich trauma zaburzonej więzi

gazeta.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: fizkes / Shutterstock


Narcystyczni rodzice z reguły nie wiedzą, iż swoim zachowaniem wyrządzają dziecku krzywdę. Za każdym razem mają wyjaśnienie i kontrargument. "To z miłości"; "to dla ich dobra"; "podziękują mi, jak dorosną"; "dziecko musi się słuchać", czy często powtarzane" przecież mają co jeść i nie chodzą głodne". Ale czy w tym domu była miłość? Tu problem leży znacznie głębiej, niż mogłoby się wydawać. Jak zatem poznać narcystycznego rodzica i co zrobić, by pomóc naprawić relację?
Narcystyczni rodzice są skupieni na sobie. Nie potrafią, chociaż doskonale się maskują, okazać swojemu dziecku pełnej uwagi i zainteresowania. Są obecni, ale tak, jakby obok. Oczywiście każde takie zachowanie, może odbić się na maluchu, a potem całym jego dorosłym życiu. Na jakich ludzi wyrastają dzieci narcystycznych rodziców? Czy również mogą mieć narcystyczne cechy? Oto 7 cech, które wyróżnia dzieci narcystycznych rodziców. Rozpoznajesz je u siebie?


REKLAMA


Zobacz wideo Zapytaliśmy warszawiaków, jak zwracać się do teścia i teściowej [SONDA]


Narcystyczni rodzice – jak ich rozpoznać?
Osobowość narcystyczna to przede wszystkim skłonność do nadmiernego, a wręcz czasem niezdrowego zaabsorbowania własną osobą. Cechą charakterystyczna tego zaburzenia przesadne poczucie własnej wyjątkowości i ważności, pochłonięcie marzeniami o nieograniczonych sukcesach, wrażliwość na krytykę i trudność w relacjach z innymi osobami. Osoby narcystyczne mają problem w wyrażeniu niektórych emocji, toteż bardzo trudno im przychodzą wyznania miłości czy też jak w przypadku dzieci – stosowanie pochwał.


Są też często niedojrzali emocjonalnie, a to może być związane z ich przeszłością. "Nasi rodzice sami w dzieciństwie mogli jednak doznać traumy emocjonalnego zaniedbania. I to właśnie na tym podłożu – jak wyjaśnia terapeutka – mogło rozwinąć się u nich narcystyczne zaburzenie osobowości" – zaznacza terapeutka Magdalena Pala w rozmowie z portalem zwierciadlo.pl. "Rodzic, który jest narcystyczny w swoich zachowaniach, przeżył traumę braku odpowiedniej opieki emocjonalnej w procesie dorastania. Oznacza to, iż jego potrzeby emocjonalne w dzieciństwie, podczas poszczególnych etapów rozwojowych, nie zostały spełnione" – dodaje ekspertka.
Cechy osobowości narcystycznej wynikają z przede wszystkim z traumy zaburzonej więzi, czyli np. z ogromnego zaniedbania emocjonalnego ze strony rodziców (szczególnie matki) oraz z nadmiernej opiekuńczości – robienia wszystkiego za dziecko bez adekwatnej struktury wychowawczej. "Mówiąc wprost, rodzice narcystyczni, choć dorośli, utknęli na wczesnym etapie rozwoju emocjonalnego" – zaznacza terapeutka.


7 cech charakteru dorosłych dzieci narcyzów
Zatem jak w dorosłym życiu rozpoznać te osoby, które jako dziecko zmagały się z narcyzmem ze strony swoich rodziców, lub rodzica? Oto 7 cech charakteru dorosłych dzieci narcyzów, które wymienia ekspertka, psychotraumatolożka Magdalena Pala, w rozmowie z portalem zwierciadlo.pl.


Cechy, o których mowa to przede wszystkim:
Brak poczucia własnej wartości i samoakceptacji;
Niezdolność do regulacji szkodliwych emocji i stresu, która jest fundamentem zdrowia psychicznego i fizycznego;
Stany lękowe, panika, różne obsesje i kompulsywne zachowania;
Osoby wychowane przez narcystycznych rodziców nie mogły wyrażać i doświadczać emocji w zdrowy sposób, dlatego bardzo podatne są na stany depresyjne, z którymi często się zmagają;
Wykształcenie narcystycznego zaburzenia osobowości; takie osoby mają głęboko zakorzenione przekonanie o byciu wadliwym i wybrakowanym przy jednoczesnym ukrywaniu tych deficytów i odczuwaniu silnego wstydu wewnętrznego;
Chcą za wszelką cenę być potrzebni, choćby kosztem siebie. Takie osoby nadmiernie skupiają się na zadowalaniu innych, kosztem własnego zdrowia;
Problemy w tworzeniu zdrowych relacji na różnym etapie zaangażowania.
Idź do oryginalnego materiału