Z badania wynika, iż różnice genetyczne wpływające na wielkość niektórych obszarów mózgu wiążą się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona.
„Nasze odkrycia sugerują, iż wpływy genetyczne leżące u podstaw indywidualnych różnic w strukturze mózgu mogą być kluczem do zrozumienia przyczyn zaburzeń związanych z mózgiem” – dr Miguel Renteria, współautor badania w Queensland Institute of Medical Research w Australii, stwierdził w komunikat prasowy.
badanie”Analiza genomu objętości mózgu wewnątrzczaszkowego i podkorowego pozwala uzyskać wyniki wielogenowe, które wyjaśniają różnice u przodków„, ukazało się w Genetyka natury.
Mózg jest bardzo złożonym organem, posiadającym wiele odrębnych obszarów i części, które pomagają kontrolować określone części ciała i regulować świadomość. Chociaż każdy ma te same obszary mózgu, wielkość poszczególnych obszarów może się różnić w zależności od osoby.
Te różnice mogą teoretycznie wpływać na rozwój chorób mózgu, takich jak choroba Parkinsona. kilka wiadomo na temat tego, dlaczego poszczególne obszary mózgu u różnych osób stają się większe lub mniejsze.
Rola genetyki w wielkości obszaru mózgu
W tym celu naukowcy sprawdzili, czy genetyka może odgrywać rolę w określaniu wielkości obszaru mózgu, korzystając z rodzaju analizy zwanej badaniem asocjacyjnym całego genomu (GWAS), która polega na poszukiwaniu określonych mutacji genów, które są mniej lub bardziej powszechne u osób z określoną cechą. (tj. większe lub mniejsze obszary mózgu), co wskazuje, iż dana zmienna pomaga kontrolować tę cechę.
„Wiadomo, iż wiele chorób mózgu ma częściowo podłoże genetyczne, ale z naukowego punktu widzenia chcemy znaleźć konkretne zmiany w kodzie genetycznym, które je powodują” – powiedział dr Paul Thompson, współautor badania autorka badań na uniwersytecie. Z południowej Kalifornii.
GWAS obejmował dane dotyczące prawie 75 000 osób, a badacze szukali powiązań z obszarami w dziewięciu różnych częściach mózgu, w tym z kilkoma obszarami dotkniętymi chorobą Parkinsona, takimi jak skorupa i jądro ogoniaste. Wyniki zidentyfikowały 254 odmiany genetyczne, które miały statystycznie istotne powiązania z wielkością różnych obszarów mózgu.
Do głównego badania GWAS włączono wyłącznie osoby pochodzenia europejskiego, ale dodatkowe analizy przeprowadzone na osobnej grupie ponad 5000 osób o różnym pochodzeniu dały podobne wyniki, co sugeruje, iż te powiązania genetyczne są spójne we wszystkich grupach etnicznych.
„Prowadząc te badania na całym świecie, zaczynamy skupiać się na tak zwanym genetycznym rdzeniu ludzkości” – powiedział Thompson.
Po zidentyfikowaniu genetycznych czynników predykcyjnych wielkości obszarów mózgu naukowcy przeprowadzili dodatkowe analizy, aby sprawdzić, czy geny kontrolujące wielkość obszarów mózgu pokrywają się z genami, o których wiadomo, iż są powiązane ze schorzeniami neurologicznymi, takimi jak choroba Parkinsona. Zaobserwowano statystycznie istotne powiązania między genami związanymi z większym rozmiarem w kilku obszarach mózgu i wyższym ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona.
Wyniki wskazują, iż warianty genetyczne wpływają na większe rozmiary podczas rozwoju określonych struktur [in the brain] Zauważają także powiązania statystyczne między genami wielkości mózgu a innymi schorzeniami, takimi jak zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), które wiążą się z większym ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona – napisali naukowcy, którzy zauważyli statystyczne powiązania między genami wielkości mózgu a innymi schorzeniami, takimi jak jako zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Powiązania te nie dowodzą związku przyczynowo-skutkowego, ale dane sugerują, iż wielkość poszczególnych obszarów mózgu może wpływać na rozwój schorzeń neurologicznych.
„Istnieją mocne dowody na to, iż ADHD i choroba Parkinsona mają podłoże biologiczne, a te badania są niezbędnym krokiem do zrozumienia i ostatecznie skuteczniejszego leczenia tych schorzeń” – stwierdziła Renteria.