Tak też objawia się kamica nerkowa. Objawy wskazują na serce lub jelita

zdrowie.interia.pl 9 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Charakterystyczny ból w okolicy kręgosłupa lędźwiowego, przygięta pozycja ciała i problem ze skorzystaniem z toalety to typowe objawy kamicy nerkowej, ale choroba nie zawsze daje taki sam obraz. Pierwsze objawy tworzenia się kamieni nerkowych mogą być mylone z innymi, choćby poważniejszymi problemami zdrowotnymi. To dlatego pacjenci o chorobie najczęściej dowiadują się w trakcie pierwszego ataku kolki nerkowej. Jak powstają złogi w nerkach i na jakie nietypowe objawy należy zwrócić uwagę? Odpowiadamy.


Kamica nerkowa - jak powstają kamienie?


Kamica nerkowa to choroba, która dotyka około 20 proc. populacji na całym świecie, z czego częściej kamienie nerkowe występują u mężczyzn.
Złogi tworzące się w nerkach, które potocznie nazywamy kamieniami, powstają z różnych minerałów obecnych w moczu. jeżeli gromadzi się ich zbyt wiele, nie zostają one rozpuszczone i "zlepiając się", tworzą złogi.


W kamicy nerkowej dużą rolę odgrywa genetyka. Występowanie kamieni u członków rodziny zwiększa ryzyko zachorowania. To jednak nie jest jedyny czynnik ryzyka, bowiem duże znaczenie ma także dieta. Nadmiar szczawianów, soli oraz białka zwierzęcego zwiększają prawdopodobieństwo występowania złogów w nerkach. Reklama
Kamienie nerkowe dzieli się na kilka typów i jest to uzależnione od składu chemicznego:
kamienie wapniowe - występują najczęściej i tworzą się ze szczawianów wapnia lub fosforanów wapnia; kamienie moczanowe - powstają w przypadku wysokiego stężenia kwasu moczowego;kamienie struwitowe - złogi te zawierają w sobie fosforany amonowo-magnezowe i najczęściej występują w przebiegu infekcji dróg moczowych; kamienie cystynowe - występują stosunkowo rzadko w wyniku zaburzenia genetycznego, prowadzącego do nadmiernego wydalania cystyny.


Nietypowe objawy kamicy nerkowej


Kamica nerkowa kojarzy się przede wszystkim z silnym bólem w okolicy lędźwiowej, który najczęściej spowodowany jest przedostawaniem się kamienia przez drogi moczowe oraz zablokowanie odpływu moczu. Istnieją jednak inne objawy, które trudno połączyć ze złogami w nerkach, a mogą stanowić cenną wskazówkę i skłonić do pogłębienia diagnostyki właśnie w tym kierunku.
Nudności i wymioty
Kamienie blokujące przepływ moczu mogą prowadzić do silnego bólu, który pobudza nerw błędny, a to z kolei wywołuje nudności, a choćby wymioty. Objawy te są zwykle kojarzone z problemami układu trawiennego, jeżeli jednak do tej pory nie występowały takie problemy i nie ma ryzyka, iż nudności czy wymioty to wynik zatrucia pokarmowego - warto zastanowić się, czy powyższe objawy nie są wynikiem tworzących się kamieni nerkowych.
Ból brzucha, który bywa mylący
Kamica nerkowa może objawiać się bólami brzucha, zwykle w podbrzuszu choć ból może być zlokalizowany też centralnie lub po jednej stronie brzucha.
Bóle w podbrzuszu najczęściej kojarzone są z bólami menstruacyjnymi lub owulacyjnymi u kobiet, mogą sugerować zapalenie pęcherza czy wyrostka robaczkowego. Okazuje się jednak, iż kamica nerkowa także daje podobne objawy, na skutek drażnienia dróg moczowych.


Bóle w klatce piersiowej
Bardzo nietypowym objawem kamicy są bóle w klatce piersiowej, ból przy nabieraniu powietrza i ból, który jest zlokalizowany między łopatkami. Takie objawy najczęściej kojarzą się z zawałem mięśnia sercowego lub innymi stanami chorobowymi, związanymi z płucami. Kamica nerkowa może jednak dawać właśnie takie objawy - duszność, bóle żeber, problem z oddychaniem, wrażenie "bólu serca". Pacjenci z tymi objawami często diagnozują się pod kątem kardiologicznym. jeżeli jednak układ krążenia jest zdrowy, należy pogłębić diagnostykę w kierunku kamicy nerkowej.
Gorączka bez żadnej infekcji
Nagłe występująca gorączka z towarzyszącymi dreszczami może wzbudzać niepokój u chorego, który w pierwszej kolejności stawia na klasyczną infekcję. Zastój moczu, spowodowany zalegającym złogiem, prowadzi do wtórnego zakażenia, powodując objawy ogólnoustrojowe. Całkowite zablokowanie odpływu moczu jest stanem zagrażającym i w takiej sytuacji konieczna jest pilna wizyta u lekarza.


Leczenie kamicy nerkowej. Jak radzić sobie z chorobą?


Postępowanie w kamicy nerkowej jest uzależnione od tego jakiej wielkości są kamienie. Interwencja chirurgiczna konieczna jest tylko wtedy, gdy w przypadku napadu kolki nerkowej nie działają leki przeciwbólowe i rozkurczowe, a kamień całkowicie blokuje odpływ moczu i jest za duży, by został wydalony samoistnie.
W przypadku kolki nerkowej należy przyjmować dużo płynów (nawet 4 litry na dobę), stosować środki przeciwbólowe i rozkurczowe. jeżeli stosowane leczenie nie pomaga, a ból narasta - konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu.
Aby uniknąć kolki nerkowej należy regularnie przyjmować minimum 2 litry płynów, z czego tuż przed snem zaleca się wypijać jedną szklankę wody. W diecie należy ograniczyć sól a także mięso, ograniczyć także produkty bogate w szczawiany (herbata, kawa, orzechy, szpinak, rabarbar, a choćby truskawki).
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51945,kamica-nerkowa-przyczyny-objawy-leczenie-i-zapobieganie
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału